panthermedia_01868701.gif

Pielęgnacja skóry maluszka zimą

Na dworze mróz, w domu – ciepłe i suche powietrze. Skóra malucha nie lubi zimy! W tym czasie musisz ją pielęgnować bardzo uważnie.
panthermedia_01868701.gif
Dziecko rodzi się z delikatną, cieńszą niż u dorosłego skórą, która łatwo się wysusza i ulega podrażnieniom, zwłaszcza zimą. Sprawdź, jak chronić skórę dziecka zimą.

Czy niemowlaka trzeba kąpać codziennie?

To, że maluszek teraz nie grzebie w piasku ani nie tapla się w błocie, nie znaczy, że nie potrzebuje codziennej kąpieli. W fałdkach (a przecież kilkumiesięczne dziecko to niemal wyłącznie same fałdki!) zbierają się pot, kurz, ślina i resztki ulanego pokarmu. Pozostawione na skórze, mogą powodować podrażnienia.
Uwaga! Paradoksalnie sucha skóra nie lubi... wody, a mówiąc ściślej – długich, gorących kąpieli. Zbyt długie przebywanie w wannie wysusza skórę, dlatego postaraj się uwinąć z  umyciem (w letniej wodzie) maluszka w ciągu 5–10 minut.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Jakie kosmetyki dla niemowlaka stosować zimą?

Do mycia używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, najlepiej emolientów, czyli preparatów, które nie tylko myją, ale też głęboko nawilżają naskórek. Emolienty nie pienią się, ale bądź spokojna: skutecznie i łagodnie oczyszczają skórę.
Uwaga! Jeżeli skóra jest wyjątkowo sucha możesz zamiast emolientów dodać do kąpieli wywaru z siemienia lnianego – nawilża, oczyszcza skórę, dlatego w trakcie takiej kąpieli nie musisz stosować mydła, tak samo jak wtedy, gdy używasz emolientów.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka po kąpieli?

Po wyjęciu dziecka z wanienki lekko osusz je, jednak zamiast trzeć ciało ręcznikiem, przykładaj go do kolejnych partii skóry. Teraz też pamiętaj o wszystkich fałdkach na ciele malca – wilgotna skóra w zgięciach łokci albo pod kolanami może się odparzyć.
Uwaga! Sucha, zaczerwieniona skóra może być oznaką podrażnienia wywołanego np. detergentami z niedokładnie wypłukanych ubranek.

Nawilżanie skóry rób przynajmniej dwa, trzy razy dziennie: rano, po południu i koniecznie tuż po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna (to ważne, aby nawilżyć skórę jak najszybciej po wyjęciu malca z wanny). Stosuj nawilżający preparat (balsam albo mleczko) szczególnie tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: na przedramionach, brzuszku, łydkach i bokach tułowia.
Uwaga! Jeśli mimo codziennego nawilżania skóra maluszka łuszczy się albo pęka, umów się do dermatologa dziecięcego (na taką wizytę nie potrzebujesz skierowania od pediatry).

Praktyczne porady

  • Nie nadużywaj kosmetyków. Wystarczy nieduża ilość. Gruba warstwa kremu na pupie utrudnia dostęp powietrza do skóry.
  • Stosuj hipoalergiczne proszki do prania. A jeśli twój malec ma atopowe zapalenie skóry, lepiej pierz jego ubranka jedynie w gorącej wodzie.
  • Kupuj przewiewne, bawełniane ubranka, najlepiej w jasnych kolorach. Barwniki i wełna podrażniają skórę, zaś zatrzaski z niklu mogą malucha uczulać.

Konsultacja: Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej Dermini.

Polecamy: 15 sekretów, jak pielęgnować noworodka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy