GRY
 
 

Włosy podczas ciąży – co ci wolno?

Rosnący brzuszek i powiększony biust to niejedyne nowości, jakie dotyczą twego ciała w ciąży. Pod wpływem hormonów, które działają w tym czasie, inaczej mogą wyglądać także twoje włosy.

5301692-736x491.jpg

Nie jest to dobra wiadomość, ale w pierwszych tygodniach ciąży, gdy w twoim organizmie utrzymuje się wysoki poziom estrogenów, włosy zwykle szybciej się przetłuszczają. Hormony powodują, że skóra głowy mocniej produkuje sebum. Z reguły wygląda to tak, że u posiadaczek włosów przetłuszczających się problem się nasila, a suche i łamliwe włosy stają się wtedy mniej kłopotliwe.
W drugiej połowie ciąży, gdy organizm przyzwyczai się do hormonów, włosy stają się ładniejsze i grubsze niż zwykle. Ale mogą też zacząć wyrastać w miejscach, gdzie ich najmniej oczekujesz, np. na brzuchu lub na twarzy.
Jeśli musisz myć głowę codziennie, używaj łagodnego szamponu. Staraj się nie korzystać z suszarki. Strumień gorącego powietrza pobudza skórę do wytwarzania większych ilości sebum, więc włosy szybciej tracą świeżość.

Czy podczas ciąży mogę…

... stosować odżywkę – nie ma przeciwwskazań, możesz stosować odżywkę regenerującą albo szampon z odżywką.

... farbować włosy – zamiast silnej farby lepiej używać szamponów koloryzujących, które są bardziej delikatne. A jeśli musi to być farba, to nie powinna zawierać amoniaku.

... robić trwałą – lekarze nie widzą powodu, by jej nie robić, ale dopiero w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Najlepiej, by wykonał ją fryzjer, którego powinnaś poinformować, że jesteś w ciąży. Ale istnieje ryzyko, że może nie wyjść lub będzie zbyt mocna.

... depilować – włosy, które odrastają, są mocniejsze i szybciej się pojawiają. Najlepsza będzie depilacja na zimno. Gorący wosk nie jest wskazany, zwłaszcza gdy masz zaburzenia krążenia i uczucie ciężkich nóg. Włoski można wyskubać pęsetą. Żeby nie podrażnić skóry, lepiej nie stosować kremów do depilacji. Elektroliza i laserowe usuwanie owłosienia też nie są polecane w ciąży.

... używać szamponu przeciwłupieżowego – nie ma naukowych dowodów, że mógłby szkodzić dziecku. Przez pierwszych dwanaście tygodni lepiej nie używać szamponów, które zawierają środek przeciwgrzybiczy. Skóra głowy w tym czasie łatwo wchłania wszelkie substancje, które mogą przeniknąć przez łożysko do organizmu dziecka. Można myć włosy zwykłym szamponem przeciwłupieżowym.

Przeczytaj także: Zabiegi kosmetyczne w ciąży
Redakcja poleca: Czy farbowanie włosów przez kobiety w ciąży jest bezpieczne? - film
Farbować czy nie farbować włosy w ciąży? Jedni straszą szkodliwymi substancjami zawartymi w farbach, inni nie widzą problemu. Czy więc możemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy nienarodzonemu dziecku? Sprawdźmy!
Doładuj
Przeładuj