dziecko, chłopiec, kuchnia, miseczka, łyżeczka, jeść, uśmiech

Jak dbać o zdrową dietę dziecka

Wiesz już, dlaczego warto dbać o zdrową dietę malca. Teraz wyjaśniamy, jak to robić!
dziecko, chłopiec, kuchnia, miseczka, łyżeczka, jeść, uśmiech
Karmienie malutkiego niemowlęcia jest proste: wystarczy przystawiać je do piersi na żądanie albo przyrządzać mu mleko. Później trzeba się trzymać kalendarza rozszerzania diety. A co potem? Liczenie kalorii, zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów itd. to zadanie dla dietetyka, a nie dla zwykłej mamy. Jak w takim razie karmić dziecko, by zjadało tyle, ile trzeba, i dostawało wszystko, czego potrzebuje? Oto ściągawka.

Codziennie
Każdego dnia na talerzu malca powinny znaleźć się:
- Produkty zbożowe  (5 razy).  Podawaj smykowi kaszki (pszenne, ryżowe, kukurydziane itd.), a później także „zwykłe” drobne i grube kasze: jęczmienną, gryczaną, pęczak. Zapoznaj go z różnymi rodzajami pieczywa.
- Warzywa i owoce (5 razy). Zacznij od zupki z marchewki i ziemniaka, potem wprowadzaj pojedynczo kolejne warzywa: dynię, brokuły, kalafior, groszek itd. Podobnie postępuj z owocami: najpierw jabłko, potem kolejne. Podawaj je w różnych formach. Na początku głównie gotowane, w postaci papek, przecierów i soków, potem na surowo.
- Mleko i jego przetwory (2–3 razy). Do 3. roku lepiej podawać malcowi mleko modyfikowane typu junior. Poza tym biały ser, jogurty, serki homogenizowane (najlepiej naturalne), a także niewielkie ilości żółtego sera (jest świetnym źródłem wapnia, ma bardzo dużo tłuszczu i soli).
- Mięso, ryby lub jajka (1–2 razy). Ryby są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Dla dzieci najlepszy jest drób (kurczak, indyk), ale ze względu na większą zawartość żelaza trzeba podawać także czerwone mięso (np. cielęcinę, jagnięcinę, chudą wieprzowinę).
- Tłuszcz (2 razy, w małych ilościach).    Jest potrzebny m.in. do rozwoju układu nerwowego, w tym mózgu. Malec powinien dostawać masło oraz oliwę z oliwek i oleje roślinne (najlepsze to: sojowy, rzepakowy niskoerukowy).

Raz na tydzień lub rzadziej
Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu twoje dziecko zje:
- Dania na słodko. Nadmiar cukru prowadzi do otyłości i odbiera apetyt na zdrowe produkty.
- Słodycze. Nie trzeba z nich rezygnować, warto jednak wprowadzić jasne zasady: słodycze je się np. raz w tygodniu (tzw. słodka sobota lub słodka niedziela to dobry pomysł,  sprawdza się w wielu domach) lub przy specjalnych okazjach. Zamiast słodyczy warto podawać maluchowi suszone owoce, orzechy, sałatki owocowe i domowe kisiele.
- Wędzone ryby. Choć zawierają cenne kwasy z rodziny omega 3, nie są zbyt bezpieczne dla małych dzieci. Od czasu do czasu możesz je podać dziecku (szczególnie gdy nie przepada za rybami) w postaci pasty do kanapek.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj