mama, niemowlę, karmienie butelką

Zadbaj o zgryz dziecka

Chcesz, by twój malec miał piękne, równe ząbki i ładny uśmiech. I tak na pewno będzie. Ale zacznij o to dbać, zanim pojawi się pierwszy ząbek.
mama, niemowlę, karmienie butelką
Ważne jest to, jak układasz maluszka w łóżeczku, jak go karmisz, czy we właściwym czasie wprowadzasz papki i stałe pokarmy. Pewnie nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale... od tego właśnie zależy, czy będziesz mieć problem ze zgryzem swojego dziecka. Bo o tym, czy się prawidłowo ukształtuje, decyduje wiele czynników. Sprawdź zatem, jak czuwać nad jego rozwojem. Czy wiesz na przykład...

Jak układać dziecko do snu?

Wybierz dość twardy, ale elastyczny materacyk (nie może się zapadać). Pod górną jego część możesz położyć książkę, by główka była nieco wyżej niż reszta ciałka – utrwalaniu tyłozgryzu (patrz dalej) sprzyja układanie dziecka zupełnie płasko. Gdy niemowlę leży na pleckach, jego usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie używaj jednak poduszki!
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Jak karmienie piersią wpływa na zgryz dziecka?

U każdego zdrowego noworodka dolna szczęka jest wyraźnie mniejsza od górnej (patrząc na profil dziecka, zauważysz charakterystyczne cofnięcie bródki). Jest to wynik zupełnie prawidłowego rozwoju części twarzowej czaszki w okresie płodowym, górna szczęka rośnie bowiem bardziej intensywnie. Ta dysproporcja zostaje szybko wyrównana, jeśli dziecko jest prawidłowo karmione. A najlepsza gimnastyka dla małej buzi to ssanie piersi. Gdy dziecko pije mleko mamy, pracuje jego język, podniebienie miękkie, mięśnie okrężne warg (są odpowiedzialne za ich domykanie) oraz te, które wpływają na rozwój żuchwy. W sumie w jedzenie zaangażowanych jest wtedy ponad czterdzieści mięśni – gdy malec pije mleko z butelki, tylko kilka.

Jak trzymać butelkę z mlekiem?

Lekko ją przechyl i nigdy nie opieraj o żuchwę dziecka – to utrudnia jej ruchy do przodu. Maluszek powinien być w tym czasie w pozycji skośnej, najlepiej pod kątem ok. 45 stopni w stosunku do podłoża. Jego główkę ułóż tak, by opierała się na twoim przedramieniu.

Kiedy butelkę zastąpić kubeczkiem?

Już w 7.–8. miesiącu. Najpierw może to być kubek niekapek, z którego dziecko pije, wykonując ruchy podobne do tych podczas ssania. Potem zacznijcie używać tradycyjnego kubka z dziubkiem. Są też dzieci, które od razu zupełnie dobrze radzą sobie ze zwykłym kubeczkiem. Dziecko karmione piersią od razu powinno pić z kubeczka. Wcale nie musisz uczyć go pić przez smoczek.

Zobacz także: Jak przestawić dziecko z butelki na kubek

Jak ssanie smoczka-gryzaczka wpływa na zgryz i wymowę?

Neurologopedzi bardzo ich nie lubią, ale... Dzieci karmione sztucznie często mają niezaspokojoną w pełni potrzebę ssania, a smoczek jest znacznie lepszy niż kciuk. Bądź spokojna o zgryz swojego malucha, jeśli ssie smoka tylko od czasu do czasu, przez trzy–cztery miesiące. Niemal na pewno nie skończy się to wizytą u ortodonty. Takie ryzyko wzrasta, jeśli pozwalasz mu go używać przez wiele miesięcy, spać, a nawet chodzić ze smoczkiem w buzi.

Czy kształt łyżeczki ma znaczenie?

Oczywiście, tak zresztą, jak i kształt innych akcesoriów do karmienia. Kupując łyżeczkę, omijaj wszystkie te, które są dziwnie powyginane. Dobre sztućce dla dzieci nie różnią się radykalnie od tych, których sama używasz. Łyżeczka powinna być jednak plastikowa, mieć gładkie brzegi, trzonek lekko wygięty w stosunku do przedniej części.

Jak używać łyżeczki?

W czasie karmienia posadź dziecko lub ułóż tak, by było w pozycji półsiedzącej. Łyżeczkę wsuń do jego buzi poziomo (na początku dość głęboko) i tak też ją wyjmij. Pamiętaj, że nie można wlewać zupki do ust dziecka ani zsuwać jej zawartości o górne dziąsło – malec powinien zgarniać jedzenie wargami. W ten sposób wzmacnia i ćwiczy mięśnie ust. I jeszcze jedno... Zupki i kaszki dawaj łyżeczką, nie wlewaj ich do butelki.

Czy ze stałymi pokarmami czekać do pojawienia się zębów?

Nie. Żucie i gryzienie to najlepsza profilaktyka wad zgryzu, a nawet bezzębne maluchy potrafią doskonale rozcierać jedzenie dziąsłami. Powinny więc ćwiczyć gryzienie, gdy nauczą się utrzymywać w rączce kawałki jedzenia. W 9. miesiącu mogą dostać biszkopty, chrupki kukurydziane, w 10. gotowane jarzynki i miękki pulpecik.

Jaki smoczek jest idealny dla dziecka?

Szukaj takiego, który stara się „zachowywać” tak jak brodawka karmiącej mamy, czyli podczas ssania wydłuża się, by powrócić do pozycji wyjściowej w czasie połykania. Musi być:
  • Krótki, nieco spłaszczony, z kilkoma małymi otworkami (smoczki typu Mullera-Baltersa). Zbyt długie nie modelują odpowiednio szczęki, wywołują odruchy wymiotne i sprzyjają krztuszeniu się.
  • Dziurki nie powinny być zbyt duże. Jeśli mleko leci samo, maluszek ssie bez wysiłku. Wtedy, już po wyrżnięciu się zębów, niechętnie żuje, nieprawidłowo połyka i zamiast przez nosek oddycha przez usta. To prosta droga do wad zgryzu.
Zobacz także: Jak dobrać smoczek, by nie powodował wad zgryzu

Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, leczy małych pacjentów od 55 lat, pracowała w klinice pediatrii AM w Warszawie oraz współpracowała z Polskim Towarzystwem Pediatrycznym.

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy