Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]

Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka, by miało zdrowe zęby? Jakich produktów unikać? Czy dla zdrowia zębów ważna jest konsystencja posiłków? Ekspert podpowiada!

Zobacz inne z serii: zęby mleczne (4)

Każdy rodzic chce, by jego dziecko miało zdrowe i piękne zęby, ale nie każdy z nas wie, jak o nie odpowiednio zadbać. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne dla małych ząbków jest to, co nasze dziecko je.

Mało cukru, dużo mleka?

Zazwyczaj tak wygląda nasza wiedza na temat „diety” zdrowej dla zębów, tymczasem temat jest dużo bardziej złożony. Dla zdrowych zębów ważny jest nie tylko wapń, ale i potas, magnez, żelazo, fluor oraz witaminy A i D. Te witaminy i minerały znajdziesz w pieczywie razowym, kaszach, orzechach, sezamie, pestkach, warzywach i owocach, a także nabiale takim, jak kefiry czy maślanki, serach, rybach i mięsie.

Dobre nawyki to podstawa

To my, rodzice mamy wpływ na to, co nasze dziecko je, dlatego należy pamiętać o kilku sprawach:
  • Ważne jest, by od małego nie przyzwyczajać dziecka do słodkiego smaku. Czytaj skład produktów i wystrzegaj się tych, które są zbyt słodkie dla małych ząbków. 
  • Nie tylko ważne jest to co je twoje dziecko, ale także konsystencja posiłków. Papkowate jedzenie oblepia zęby i sprzyja namnażaniu się bakterii próchnicotwórczych. Zamiast tego na przekąskę wybierz warzywa i owoce: marchewka, rzodkiewka, kalarepa i jabłko będą idealne dla małych ząbków. Twardsze produkty wspomagają produkcję śliny, która w naturalny sposób obmywa zęby.
  • Pamiętaj także, by zachować odpowiednie przerwy między posiłkami. pH wraca do bezpiecznego dla szkliwa poziomu po 30-60 minutach od posiłku, dlatego tak ważne jest, by dziecko nie podjadało między posiłkami.
  • Ważne także, by nauczyć malucha pić czystą wodę. Unikaj słodzonych napojów, soków czy dosładzania wody miodem, cukrem lub syropami.
Dlaczego to takie ważne? Zdrowie jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Choć zęby mleczne wypadają, należy o nie tak samo dbać, jak o stałe. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do zaburzeń w wyrzynaniu się zębów stały, a nawet wad zgryzu. Zachowanie wszystkich zębów mlecznych do czasu ich wymiany to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim podstawa prawidłowego rozwoju twarzoczaszki, harmonijny wzrost kości, kształtowanie się mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.
 
Pamiętaj lepiej zapobiegać niż potem leczyć! A właściwe nawyki żywieniowe i higieniczne utrwalone w dzieciństwie są inwestycją na całe życie.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy