do kiedy karmienie piersią
fot. Adobe Stock

Do kiedy karmienie piersią – zalecenia dotyczące czasu karmienia dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, a następnie karmienie hybrydowe – piersią i formułą modyfikowaną do 2. roku życia. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie, na które musi się zdecydować każda mama. Podpowiadamy, jak długo może trwać karmienie piersią.
do kiedy karmienie piersią
fot. Adobe Stock
Wiele mam zastanawia się, do kiedy wskazane jest karmienie piersią. Chociaż eksperci przedstawiają „ramowe” zalecenia dotyczące okresu karmienia piersią, tak naprawdę moment, w którym przestaniesz karmić, zależy wyłącznie od ciebie i dziecka. 

Do jakiego wieku karmi się dziecko piersią?

  • Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyłączne karmienie piersią powinno odbywać się do 6. miesiąca życia dziecka, a przy włączeniu mleka modyfikowanego i innych produktów, może trwać do 2. roku życia.
  • Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) zaleca „kontynuację karmienia piersią tak długo, jak długo jest to pożądane przez matkę i dziecko”.
  • Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) poleca „kontynuowanie karmienia do 1 roku lub dłużej według życzenia matki i dziecka”.

Warto jednak zaznaczyć, że są to jedynie zalecenia i żadna z organizacji zajmujących się zdrowiem matki i dziecka nie przedstawia górnej granicy dla karmienia dziecka piersią. Jeśli ty i dziecko macie ochotę kontynuować ten sposób karmienia – nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, a jest wiele korzyści zdrowotnych.

W kwestii „odpowiedniego lub najlepszego momentu” na zaprzestanie karmienia piersią ogromną rolę odgrywa czynnik kulturowy i społeczny. Często słyszy się, że karmienie piersią kilkulatka to wstyd czy nieprzyzwoitość. Nie jest to jednak prawdą, a to, do jakiego momentu postanowisz karmić piersią, jest wyłącznie twoją sprawą.

Jak długo karmić piersią w nocy?

Warto pamiętać, że w nocy pokarm z piersi zawiera więcej kalorii niż mleko w ciągu dnia. Dzieje się tak dlatego, że nocny pokarm jest bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one ważne dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karmienie piersią w nocy jest konieczne z racji na wzrost stężenia prolaktyny.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Jak długo i jak często karmić piersią w nocy?

Karm tak często, jak dziecko ma na to ochotę. Noworodek zwykle musi być karmiony co około 2-3 godziny. Nieco większe niemowlęta domagają się karmienia rzadziej. Później – można dziecko stopniowo oduczać nocnego karmienia. Niemowlę w wieku ok. 2 miesięcy przeważnie może już mieć nawet 5-6-godzinną przerwę pomiędzy nocnymi karmieniami. Wskazane jest karmienie dziecka wtedy, gdy jest głodne. Należy jednak kontrolować, czy dziecko odpowiednio przybiera na wadze. 
Jeśli chcesz karmić wyłącznie piersią i nie wprowadzać mleka modyfikowanego, u młodszego niemowlęcia przerwy między karmieniami nie powinny wynosić więcej niż 4 godziny – dłuższe mogą doprowadzić do zmniejszenia ilości pokarmu! 

Jak długo karmić tylko piersią?

Jeśli dziecko skończyło pół roku, można w dalszym ciągu karmić je piersią, jeśli mama posiada wystarczająco dużo pokarmu i chce kontynuować karmienie naturalne. Do diety niemowlaka należy jednak także stopniowo wprowadzać nowe produkty, które uzupełnią karmienie piersią.

W niektórych przypadkach wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka jest zalecane wcześniej, np. gdy dziecko ma niedobory żelaza. Nowości w diecie powinny pojawić się nie wcześniej niż w 17 tygodniu życia dziecka (początek 5 miesiąca) i nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca). 

W okresie rozszerzania diety dziecko może samodzielnie stopniować lub zmniejszać ilość mleka spożywanego z piersi, może się tak dziać na skutek przyjmowania dodatkowych produktów spożywczych, które zaspokoją jego potrzeby.

Mama, w zależności od swoich chęci i potrzeb, może modyfikować częstotliwość karmień:
  • Jeśli chce powoli zaprzestać karmienia piersią – po 6. miesiącu może stopniowo zamieniać mleko naturalne na modyfikowane i dokarmiać nim dziecko nawet do wieku kilku lat, jeśli dziecko będzie tego chciało. 
  • Jeśli chce kontynuować karmienie piersią – może karmić dziecko nawet do wieku przedszkolnego, nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań.
Pamiętaj, że mleko krowie jest stanowczo odradzane dla dzieci poniżej 1. roku życia!

Karmienie piersią: do kiedy przysługują przerwy na karmienie (kodeks pracy)

Jeżeli kobieta karmi piersią, przysługują jej dwie przerwy w pracy na karmienie. Każda z przerw powinna trwać 45 minut. Do kiedy można z nich korzystać? Przerwy na karmienie piersią przysługują przez cały okres karmienia piersią i nie są zależne od wieku dziecka. Przepisy nie ograniczają możliwości korzystania z przerw na karmienie przez kobietę do określonego wieku dziecka. Istotny jest sam fakt karmienia piersią.

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości, czy kobieta karmi dziecko piersią – może oczekiwać (ale nie żądać!) przedstawienia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt. Takie zaświadczenie może być wydane przez lekarza sprawującego opiekę nad kobietą lub pediatrę. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy