Kobieta karmiąca noworodka piersią
fot. Adobe Stock

Jak długo karmić piersią? Zalecenia ekspertów

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, a następnie karmienie hybrydowe - piersią i formułą modyfikowaną do 2. roku życia. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie, na które musi się zdecydować każda mama.
Kobieta karmiąca noworodka piersią
fot. Adobe Stock
Jak długo karmić dziecko piersią? Wiele mam zastanawia się jaki jest idealny czas zdrowego karmienia dziecka naturalnie. Chociaż eksperci przedstawiają „ramowe” zalecenia dotyczące okresu karmienia piersią, tak naprawdę moment, w którym je zakończysz zależy wyłącznie od ciebie i dziecka.

Spis treści: 
  1. Do kiedy powinno się karmić piersią?
  2. Jak długo karmić piersią w nocy?
  3. Karmienie po 6. miesiącu życia

Do kiedy powinno się karmić piersią?

  • Według zaleceń WHO, wyłączne karmienie piersią powinno odbywać się do 6. miesiąca życia, a przy włączeniu mleka modyfikowanego i innych produktów, może trwać do 2. roku życia.
  • Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN zaleca „kontynuację karmienia piersią tak długo, jak długo jest to pożądane przez matkę i dziecko”.
  • Amerykańska Akademia Pediatrii poleca „kontynuowanie karmienia do 1 roku lub dłużej według życzenia matki i dziecka”.

Warto jednak zaznaczyć, że są to jedynie wytyczne i żadna z organizacji zajmujących się zdrowiem matki i dziecka nie przedstawia górnej granicy dla karmienia dziecka piersią, dlatego jeśli zarówno ty, jak i dziecko macie ochotę kontynuować ten sposób karmienia - nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, a jest wiele zdrowotnych korzyści.

W kwestii „odpowiedniego momentu” na zaprzestanie karmienia piersią ogromną rolę odgrywa czynnik kulturowy i społeczny. Często słyszy się, że karmienie piersią kilkulatka to wstyd, nieprzyzwoitość i zboczenie. Nie jest to jednak prawdą, a to, do jakiego momentu postanowisz karmić piersią, jest wyłącznie twoją sprawą.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Jak długo karmić piersią w nocy?

Warto pamiętać, że mleko, którym karmi mama nocą zawiera więcej kalorii niż mleko w ciągu dnia. Dziwne? Dzieje się tak, dlatego, że nocny pokarm jest bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one ważne dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karmienie piersią w nocy jest konieczne z racji na wzrost stężenia prolaktyny.

Jak długo i jak często karmić piersią w nocy?

Karm tak często, jak dziecko ma na to ochotę. Noworodek zwykle musi być karmiony co około 2-3 godziny. Nieco większe niemowlęta można już karmić rzadziej, a później - stopniowo oduczać nocnego karmienia. Niemowlę w wieku ok. 2 miesięcy może już przeważnie mieć nawet 5-6-godzinną przerwę pomiędzy nocnymi karmieniami.
Jeśli chcesz karmić wyłącznie piersią i nie wprowadzać mleka modyfikowanego, przerwy między karmieniami nie powinny jednak wynosić więcej niż 4 godziny - może to doprowadzić do zmniejszenia ilości pokarmu! 

Karmienie po 6. miesiącu życia

Półroczne maluchy należy w dalszym ciągu karmić piersią, jeśli mama posiada nadal wystarczająco dużo pokarmu i chciałaby nadal karmić naturalnie. Do diety niemowlaka należy także stopniowo wprowadzać nowe produkty, które będą uzupełniać karmienie piersią.

Dziecko może samodzielnie stopniować lub zmniejszać ilość mleka spożywanego z piersi, może się tak dziać na skutek przyjmowania dodatkowych produktów spożywczych, które zaspokoją jego potrzeby.

Mama, w zależności od swoich chęci i potrzeb, może spokojnie modyfikować częstotliwość karmień.
  • Jeśli sama chciałaby powoli zaprzestać karmienia piersią, po 6. miesiącu może stopniowo zamieniać mleko naturalne na modyfikowane i dokarmiać nim dziecko nawet do wieku kilku lat, jeśli dziecko będzie tego chciało. 
  • Jeśli mama chciałaby kontynuować karmienie piersią, może kontynuować ten sposób nawet aż dziecko osiągnie wiek przedszkolny - nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań.
Pamiętaj, że mleko krowie jest stanowczo odradzane dla dzieci poniżej 1. roku życia!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy