GRY
 
 

Kiedy przestać karmić piersią

Jak długo muszę karmić piersią? Są przecież mamy, które karmią dwa lata, choć wiele osób twierdzi, że mleko jest bezwartościowe. O zdanie na ten temat zapytaliśmy specjalistę.

Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
niemowlę, karmienie piersią
fot. Panthermedia
Nie ma wątpliwości, że najcenniejsza dla noworodka jest siara, czyli mleko, które masz w pierwszych dniach po porodzie. Zawiera kilka razy więcej przeciwciał odpornościowych niż późniejsze mleko. Jednak potem też warto karmić dziecko piersią, bo twój pokarm ma niesamowite właściwości: każdego dnia potrafi dostosować się do potrzeb dziecka. Zmienia się w trakcie trwania posiłku (na początku jest bardziej wodnisty, zaspokajając pragnienie, potem staje się bogaty w tłuszcze i składniki mineralne). Skład kobiecego mleka zmienia się też w miarę, jak dziecko rośnie. Jednak nieuchronnie przychodzi moment, kiedy pierś to już zdecydowanie za mało. I co wtedy?

Jak długo karmić wyłącznie piersią i kiedy muszę zacząć malca dokarmiać?

W kobiecym pokarmie znajduje się niemal wszystko to, czego potrzebuje mały człowiek aż do końca pierwszego półrocza. Dlatego przez pierwsze sześć miesięcy powinnaś karmić tylko piersią. Na zlecenie lekarza podawaj dziecku tylko witaminę D (a w pierwszych 12 tygodniach także K) oraz w 5–6. miesiącu pół łyżeczki kaszki pszennej lub manny (w celu ochronienia malca przed celiakią). Światowa Organizacja Zdro­wia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do końca szóstego miesiąca. Wyłącznie, to znaczy: bez dopajania, dokarmiania czymś innym niż matczyny pokarm. Jako najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka WHO uznała karmienie piersią do drugiego roku życia – oczywiście przy jednoczesnym wprowadzaniu nowych dań. Gdy niemowlę skończy pół roku, zacznij podawać mu nowe produkty, bo samo mleko to już dla niego za mało. Jeśli jednak malec słabo przybiera na wadze, a nie udało ci się zwiększyć laktacji, nowe produkty możesz zacząć podawać wcześniej – gdy dziecko skończy cztery miesiące. Jednak o tym powinien zdecydować lekarz.
Redakcja poleca: Łagodne odstawianie dziecka od piersi – co mówi ekspert? [WIDEO]
Przede wszystkim pamiętaj, że odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni a nawet tygodni czy miesięcy. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia – to zasada nr 1. A jakie są pozostałe?

Od czego zacząć rozszerzanie diety?

Najlepsza jest kaszka ryżowa z dodatkiem owoców (np. jabłka) albo zupa jarzynowa z 1–2 warzyw. Nowe produkty wprowadzaj po jednym, by przyzwyczajać do nich brzuszek. Dzięki temu łatwo zauważysz, jeśli malec zareaguje uczuleniem na nowość. W okresie rozszerzania diety nie odstawiaj dziecka od piersi. Najlepiej każdy nowy posiłek rozpoczynać od jej podania. Można też proponować ją „na popicie” – zdecyduj sama, jak będzie ci wygodniej. Dzięki takiemu postępowaniu śluzówka przewodu pokarmowego będzie miała ochronę przed nieznanymi jej składnikami zawartymi w nowych produktach.

Jak często karmić piersią w drugim półroczu?

Nadal na żądanie. To znaczy: na początek każdy nowy posiłek najlepiej rozpocząć podaniem piersi. Gdy malec przyzwyczai się już do nowych dań, nie będzie to już konieczne. A potem najlepiej stopniowo uczyć malca jedzenia śniadania, obiadu, kolacji. Z czasem karmienie piersią stanie się ich uzupełnieniem.

Polecamy: Schemat żywienia niemowląt

Ocena (15 ocen)

4.4
Doładuj
Przeładuj