Jak długo zaraża szkarlatyna?
fot. AdobeStock

Jak długo zaraża chory na szkarlatynę?

Warto wiedzieć, jak długo chory powinien być odseparowany od innych dziec,i by nie doszło do zarażenia.
Dominika Bielas
Jak długo zaraża szkarlatyna?
fot. AdobeStock
Szkarlatyna to rzadka, ale poważna choroba, która może prowadzić do groźnych powikłań. Zakażeniu towarzyszy charakterystyczna wysypka i wysoka gorączka. Tą zakaźną chorobą zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Jak się można zarazić szkarlatyną?

Choroba ta jest wywołana przez bakterię - paciorkowiec z grupy A. Szkarlatyną można się zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem paciorkowca, a także drogą kropelkową (np. podczas kichania czy kaszlu) i poprzez zakażone przedmioty np. zabawki. Warto wiedzieć, że płonicą można się zarazić od osoby chorującej na anginę, gdyż wywołują ją także paciorkowce. To czy dziecko zarazi się szkarlatyną, czy anginą, zależy od jego odporności.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka? [WIDEO]
Szkarlatyna to typowa choroba zakaźna dzieci w wieku przedszkolnym. Zobacz, co ją powoduje, jak ją rozpoznać i nie pomylić z anginą?

Ile razy choruje się na płonicę?

Szkarlatynę wywołuje kilka różnych szczepów paciorkowca, dlatego można chorować więcej niż raz. Niestety, nie ma szczepionki przeciw szkarlatynie. Warto wiedzieć, że szkarlatyną zarazić można się nie tylko od osoby chorej, ale także od kogoś, kto niedawno wyzdrowiał, bądź od zdrowego nosiciela bakterii (choć to nie zdarza się często). Od momentu wniknięcia drobnoustroju do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny upływa na ogół od 2 do 5 dni.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy