GRY
 
 

Jaki plecak wybrać dla dziecka do szkoły? Kilka ważnych rad

Wybór tornistra dla pierwszoklasisty czy plecaka dla przedszkolaka nie jest taki prosty. Jest kilka czynników, które musisz brać pod uwagę przy dobieraniu go, by uniknąć w późniejszych latach u dziecka skoliozy lub innych wad postawy.

dzieci z tornistrami
fot. Fotolia

Między plecakiem a tornistrem jest różnica. Tornister ma usztywniane plecy i ramowy kształt, który sprzyja prawidłowej postawie dziecka. Niestety przez sztywną ramę, która podtrzymuje plecy malucha, sam w sobie już trochę waży. Plecak natomiast ma tylko z lekką wkładkę usztywniającą na plecach i często niestety szkodzi postawie kilkulatka. W pierwszych latach nauki wybieraj więc tornister, który np. może zapobiec skoliozie u dziecka.

Podstawowe elementy odpowiedniego tornistra dla pierwszoklasisty

​Przy zakupie tornistra, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów:

 • wyprofilowanie pleców – bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci,
 • rozstaw ramion – nie powinien zsuwać się dziecku z ramion,
 • pasy biodrowe – dzięki nim prosty kręgosłup dziecka zostanie nieco odciążony, a sam ciężar będzie się rozkładał równomiernie, co wspomaga budowę kręgosłupa,
 • liczbę przegródek – miejsca na mniejsze niż książki przedmioty, takie jak piórnik czy pudełko z drugim śniadaniem.
Jeśli jednak zamiast tornistra wybierzesz zwykły plecak, on także powinien mieć (w miarę możliwości) powyższe cechy.
Redakcja poleca: Plecak na kółkach, czy tradycyjny? [WIDEO]
Co lepsze dla dziecka: plecak na kółkach, czy tradycyjny? Radzi fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Kilka dodatkowych elementów, które ważne przy zakupie tornistra

Po tornister dla pierwszoklasisty idź do sklepu z dzieckiem, bo musi ono przymierzyć kilka różnych modeli i dopiero wtedy będziesz mogła sprawdzać dalsze elementy. Idealnie dobrany tornister musi dobrze przylegać do pleców, musi więc mieć wyprofilowany i usztywniony tył (koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym). To sprawi, że maluch będzie zachowywał odpowiednią postawę. Postaraj się też unikać elementów plastikowych – są bardzo łatwe do zniszczenia. Dużo lepiej będzie, gdy znajdziesz tornister z elementami gumowymi czy piankowymi, co pozwoli mu przetrwać kilka pierwszych lat nauki
 1. Waga dobrego tornistra – normy europejskie, które nas obowiązują mówią, że plecak dla uczniów klas 1-3 nie powinien być cięższy niż 1200 g. Według WHO, plecak szkolny nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka. Należy jednak pamiętać, że kiedy tornister zostanie wypełniony książkami i przyborami szkolnymi, to jego waga znacznie wzrośnie. W tym wypadku kwestią dyskusyjną jest stelaż tornistra, który stanowi dodatkowy ciężar, jednak na jego korzyść przemawia wygoda, zdrowie i brak skrzywienia kręgosłupa u dziecka, ponieważ stelaż chroni go (utrzymuje anatomiczne wygięcie pleców, rozkłada ciężar po całych plecach). Dopuszczalna waga tornistra z wypełnieniem uznana za nieszkodliwą dla dziecięcego kręgosłupa to 15 proc. wagi malucha. Czyli dziecko ważące 20 kg, powinno dźwigać nie więcej niż 2 kg.
 2. Wyprofilowanie – odpowiedni tornister powinien mieć profilowany stelaż, usztywnione plecy z systemem wentylacyjnym (żeby maluch nie zapocił pleców) i pasy, które będzie można zapiąć w okolicach bioder.
 3. Szerokie szelki, które można regulować.
 4. Lekki materiał, który nie będzie się brudził, najlepiej nieprzemakalny. Do tego dużą wagę ma ilość przegródek – przynajmniej dwie zewnętrznie i najlepiej kilka wewnętrznych na śniadaniówkę, przybory szkolne i piórnik czy strój na zajęcia sportowe. Sprawdź, czy jest jakaś przegroda, która w środku ma folię izolacyjną - to dobre miejsce na jedzenie czy picie.
 5. Odblaskowe elementy dzięki którym dziecko będzie widoczne w drodze do szkoły i z powrotem.
 6. Sztywny dół i dno plecaka, najlepiej z gumowymi nóżkami – tornister będzie lepiej stał, unikniecie też deformacji i zabrudzeń kiedy plecak zostanie porzucony przez dziecku np. na placu zabaw.
 7. Ważne jest żeby dziecko uczestniczyło w kupnie tornistra nie tylko ze względu na mierzenie rozmiaru w stosunku do wzrostu i postury dziecka. To, jaki dziecko będzie miało pierwszy tornister, wpływa również na jego pewność siebie w nowym miejscu – pozwólmy mu więc (w miarę możliwości) wybrać wzór, który będzie na plecaku, to wbrew pozorom jest dla dziecka bardzo ważne. Gdy pójdzie do nowej placówki z ulubionym bohaterem z bajki na tornistrze, może mu być raźniej.
 8. Jeśli znajdziesz taką możliwość, poszukaj wersji tornistra czy plecaka z wyposażeniem - workiem na kapcie, piórnikiem czy pudełkiem śniadaniowym. To często zmniejsza koszty wyprawki szkolnej, a maluch będzie zadowolony, że wszystko pochodzi z tego samego kompletu.

Czy wybrać tornister na kółkach?

To fajna i wygodna opcja, ale tylko jeśli dziecko chodzi do szkoły prostą i równą drogą. W przypadku innej drogi, kółka się nie sprawdzą, ponieważ plecak będzie się przekręcał, przewracał itp.

Ponadto, jeśli dziecko musi często nosić tornister na kółkach na plecach (gdy w szkole trzeba przemieszczać się pomiędzy różnymi piętrami), nie wybieraj takiej wersji plecaka. Opcja z kółkami jest naprawdę niewygodna do zakładania na plecy przez sztywne elementy związane z rączką, którą się ciągnie. Większy jest też automatycznie ciężar całego tornistra. Jeśli już decydujecie się na tornister na kółkach, sprawdźcie z jakiego tworzywa one są. Najlepsze są kółka gumowe lub kauczukowe bo są bardziej wytrzymałe, natomiast te wykonane z plastiku niestety po kilku użyciach nie nadają się do niczego. 

Zobacz także: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!