Pielęgnacja pępka noworodka
fot. AdobeStock

Tak się teraz dba o pępek noworodka – wywiad z ekspertem

Od kilku lat obowiązuje nowy sposób dbania o pępek noworodka. Jednak nie wszyscy o nim wiedzą i wciąż stosują stare metody. Prof. Ewa Helwich wyjaśnia, dlaczego nie należy tego robić.
Małgorzata Wódz
Pielęgnacja pępka noworodka
fot. AdobeStock

Pielęgnacja pępka ciągle wywołuje kontrowersje. Nadal wiele osób szuka informacji, czym przemywać pępek noworodka, nadal można również spotkać zwolenników używania spirytusu, którzy próbują przekonywać rodziców, że dzięki niemu pępek szybko odpadnie. Wyjaśnia prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii.

Wiele osób nie rozumie, dlaczego zrezygnowano ze spirytusu?


Zrezygnowano z niego, ponieważ zaczęto robić badania, które wykazały, że spirytus nie działa na pępek noworodka tak znakomicie, jak uważano. Ze zdumieniem stwierdzono, że wcale nie powoduje jego szybszego wysuszenia ani odpadnięcia. Badaniu poddano dwie grupy dzieci – w jednej stosowano spirytus do pępka, a w drugiej nie używano nic. I właśnie w tej drugiej grupie wysychanie i oddzielanie pępowiny zachodziło szybciej.  


Z czego to wynika?

Spirytus ma właściwości dezynfekujące i osuszające skórę. Ale pępowina w porównaniu ze zwykłą skórą jest obiektem bardziej złożonym. Spirytus działa na nią inaczej, więc używanie go nie ma sensu. 

Nie wszyscy jednak stosują się do nowych zaleceń.

Poprzednia metoda pielęgnacji obowiązywała przez pokolenia, dlatego tak trudno się jej teraz pozbyć. Do przemywania pępka spirytusem są przyzwyczajone położne, ale również babcie, które mogą wywierać presję na młode mamy. Dysponując badaniami, o których mówiłam, nie można jednak popierać czegoś, co nie działa. Dlatego zmieniliśmy zalecenia i mamy nadzieję, że dotrą do wszystkich.  
 

Zatem co zamiast spirytusu?

Sucha pielęgnacja, którą rozpoczyna się już w szpitalu. Stosuje się ją u maluszków, które po narodzinach przebywają razem ze swoimi mamami. Staramy się, by pępek u noworodka nie był mocno okryty, aby pieluszka była zawinięta poniżej pępowiny, a na niej luźno leżał kaftanik. To zapewnia dostęp powietrza, które przyspiesza wysuszanie tego miejsca i gojenie. Podobnie powinno się postępować w domu. Może się zdarzyć, że dziecko obficie zabrudzi pieluszkę i siebie przy okazji, że osiusia to miejsce, co szczególnie często zdarza się chłopcom. Wtedy jest wskazane umycie pępowiny i jej okolic tak samo, jak podczas przewijania myje się pupę wodą i mydłem, a potem delikatne osuszenie. 

Ale dotykanie pępowiny budzi strach u rodziców...

To prawda, boją się ją ruszyć, choć nie jest to ani bolesne, ani niebezpieczne dla dziecka. Dopóki pępowina jest wilgotna, jest elastyczna i można nią łatwiej manipulować, potem, gdy wysycha, przylega do skóry, więc należy ją delikatnie unieść, aby obejrzeć i osuszyć miejsca pod nią. Warto przypomnieć, że kiedy ktokolwiek zabiera się do pielęgnacji pępka, powinien umyć ręce, ponieważ łatwo można przenieść zakażenie. Czasem mamy są przerażone, gdy pępowina oddziela się i widzą kroplę krwi. Jest to jednak zupełnie normalne.
Miejsce po pępowinie może być wilgotne, ponieważ tkanka, która łączyła skórę na brzuchu z kikutem pępowinowym musiała ulec wchłonięciu. Stan ten nie świadczy o infekcji.

Jak pogodzić suchą pielęgnację z kąpielą noworodka?

W tej kwestii nic się nie zmieniło. Wcześniej także mówiliśmy mamom, gdy wychodziły ze szpitala, że dopóki pępowina nie odpadnie i nie zagoi się miejsce po niej, do wanienki trzeba nalewać mniej wody, żeby brzuszek dziecka znajdował się ponad powierzchnią. To oczywiste, że w czasie kąpieli dziecko się zachlapie – nie sposób tego uniknąć i to w niczym mu nie zaszkodzi. Zamoczoną pępowinę po prostu się osusza. Dawniej jeszcze zalecano, aby woda do kąpieli była przegotowana, teraz już tego nie robimy, chyba że są jakieś obiekcje dotyczące jej czystości.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka