pielęgnacja pępka
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Tak się teraz dba o pępek noworodka – wywiad z ekspertem

Od kilku lat obowiązuje nowy sposób dbania o pępek noworodka. Prof. Ewa Helwich wyjaśnia na czym polega tzw. sucha pielęgnacja i dlaczego pępka nie należy niczym polewać.
Małgorzata Wódz
pielęgnacja pępka
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Pielęgnacja pępka noworodka ciągle wywołuje kontrowersje. Nadal wiele osób szuka informacji, czym przemywać kikut pępowinowy. Nadal można spotkać zwolenników używania spirytusu, którzy przekonują rodziców, że dzięki niemu pępek szybko odpadnie. Są też orędownicy stosowania innych środków. Profesor Ewa Helwich, pediatra neonatolog, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, wyjaśnia, na czym polegają aktualne zalecenia dotyczące dbania o kikut pępowinowy.

Małgorzata Wódz: Jak dbać o pępek noworodka?

Prof. Ewa Helwich: Należy stosować suchą pielęgnację. Rozpoczyna się ją już w szpitalu. Stosuje się ją u maluszków, które po narodzinach przebywają razem ze swoimi mamami. Staramy się, aby pępek noworodka nie był mocno okryty, aby pieluszka była wywinięta poniżej pępowiny, a na niej luźno leżał kaftanik. To zapewnia dostęp powietrza, które przyspiesza wysuszanie tego miejsca i gojenie. Podobnie powinno się postępować w domu. Może się zdarzyć, że dziecko obficie zabrudzi pieluszkę i siebie przy okazji, że osiusia to miejsce, co często zdarza się chłopcom. Wtedy wskazane jest umycie pępowiny i jej okolic. Należy to zrobić w ten sam sposób, w jaki podczas przewijania myjemy pupę dziecka wodą i mydłem, a potem delikatne osuszyć. 

Kikuta nie trzeba niczym przemywać, dezynfekować?

– Kiedy dziecko jest już w domu, nie ma takiej potrzeby. Tylko w szpitalu po narodzinach przez pierwsze dwa dni, gdy pępek jest jeszcze wilgotny, czasami przemywamy go substancjami odkażającymi, np. octenidyną lub chlorheksydyną. Robimy to po to, aby zabezpieczyć dziecko przed bakteriami. To bardzo dobre środki, na które bakterie jeszcze nie zdążyły się uodpornić. Jeśli dziecko z jakiś względów po narodzinach nie przebywa z mamą, wtedy ryzyko kontaktów z bakteriami chorobotwórczymi jest wyższe, więc pępek dezynfekujemy rano i wieczorem.

Jak pogodzić suchą pielęgnację z kąpielą noworodka?

– W tej kwestii nic się nie zmieniło. Wcześniej także mówiliśmy mamom, gdy wychodziły ze szpitala, że dopóki pępowina nie odpadnie i miejsce po nie nie zagoi się, do wanienki trzeba nalewać mniej wody. W czasie kąpieli noworodka brzuszek powinien znajdować się ponad powierzchnią wody. To oczywiste, że w czasie kąpania dziecko się zachlapie – nie sposób tego uniknąć i w niczym mu to nie zaszkodzi. Zamoczoną pępowinę po prostu się osusza. Dawniej jeszcze zalecano, aby woda do kąpieli była przegotowana, teraz już tego nie robimy, chyba że są jakieś obiekcje dotyczące jej czystości.

Dotykanie pępowiny budzi strach u rodziców...

– To prawda, rodzice boją się ją ruszyć, choć nie jest to ani bolesne, ani niebezpieczne dla dziecka. Dopóki pępowina jest wilgotna, jest elastyczna i można nią łatwiej manipulować. Gdy wysycha, przylega do skóry, więc należy ją delikatnie unieść, aby obejrzeć i osuszyć miejsca pod nią. Warto przypomnieć, że kiedy zabieramy się do pielęgnacji pępka, powinniśmy umyć ręce, ponieważ łatwo można przenieść zakażenie. Czasem mamy są przerażone, gdy pępowina oddziela się i widzą kroplę krwi – jest to jednak zupełnie normalne.

Co powinno zaniepokoić rodziców?

– Przede wszystkim zaczerwienienie wokół pępowiny. Jeśli obejmuje parę milimetrów, wystarczy zwrócić większą uwagę na wietrzenie, sprawdzić, czy pępowina nie jest za mocno przykryta. Jeśli zaczerwienienie jest duże, pojawia się obrzęk, cuchnąca wydzielina, można poradzić się położnej, jeśli akurat przychodzi na wizytę patronażową, albo pójść z dzieckiem do lekarza, by zdecydował, co należy zrobić. Jednorazowo można użyć na pępek octenidynę lub chlorheksydynę
Miejsce po pępowinie może być wilgotne, ponieważ tkanka, która łączyła skórę na brzuchu z kikutem pępowinowym musiała ulec wchłonięciu. Stan ten nie świadczy o infekcji.

Wiele osób nie rozumie, dlaczego zrezygnowano ze spirytusu?

– Zrezygnowano z niego, ponieważ zaczęto robić badania, które wykazały, że spirytus nie działa na pępek noworodka tak znakomicie, jak uważano. Ze zdumieniem stwierdzono, że wcale nie powoduje jego szybszego wysuszenia ani odpadnięcia. Badaniu poddano dwie grupy dzieci – w jednej stosowano spirytus do pępka, a w drugiej nie używano nic. I właśnie w tej drugiej grupie wysychanie i oddzielanie pępowiny zachodziło szybciej.  

Z czego to wynika?

– Spirytus ma właściwości dezynfekujące i osuszające skórę. Ale pępowina w porównaniu ze zwykłą skórą jest obiektem bardziej złożonym. Spirytus działa na nią inaczej, więc używanie go nie ma sensu. 

Nie wszyscy stosują się do nowych zaleceń...

– Poprzednia metoda pielęgnacji obowiązywała przez pokolenia, dlatego tak trudno się jej teraz pozbyć. Do przemywania pępka spirytusem są przyzwyczajone położne, ale również babcie, które mogą wywierać presję na młode mamy. Dysponując badaniami, o których mówiłam, nie można jednak popierać czegoś, co nie działa. Dlatego zmieniliśmy zalecenia i mamy nadzieję, że dotrą do wszystkich.
 

Kiedy kikut pępowinowy powinien odpaść? 

Pępek odpada zwykle między 7. a 10. dniem po narodzinach, czasem pod koniec drugiego tygodnia. Są też opinie, że może się utrzymywać aż do 29. dnia życia. Proces ten przebiega dłużej, jeśli pępowina jest gruba, gdy dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie lub jest wcześniakiem. U dzieci urodzonych przed czasem większe jest ryzyko infekcji pępka, ale te maluszki zwykle mamy pod opieką w szpitalu i bacznie się im przyglądamy.
Zobacz też:
 
Redakcja poleca: Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 38 głosy

Zobacz także

Popularne tematy