fot. Edipresse

Jak dobrze nawilżyć pokój smyka?

Gdy zaczynają grzać kaloryfery, w domu jest ciepło, ale i strasznie sucho. Jeśli nie nawilżysz powietrza, maluch może mieć kłopoty z... nosem!
fot. Edipresse
Dzieciom dość często zimą dokucza dziwny katar. Pojawia się tylko w nocy. Dzieci nie mogą wtedy oddychać przez nos, często wybudzają się i płaczą. Nic dziwnego, że rano są niewyspane i trochę pokasłują. W ciągu dnia nic się nie dzieje. Większość mam podejrzewa, że szkrab znowu złapał jakąś infekcję.

Tymczasem dziecku zwykle nic nie jest, a kłopoty z nosem to wina zbyt ciepłego i mało wilgotnego powietrza w domu. Wystarczy wietrzyć mieszkanie i lekko je nawilżyć. Tylko jak to zrobić, żeby nie przedobrzyć (za duża wilgoć też jest szkodliwa)? Oto najważniejsze zasady.

Nie zapominaj o wietrzeniu

Rób to nawet kilka razy dziennie – dopływ świeżego powietrza jest niezbędny. To konieczne nawet przy największych mrozach. W powietrzu na dworze znajduje się znacznie więcej wilgoci i jest ono chłodniejsze. To dlatego maluchowi na spacerze łatwiej oddychać, nawet kiedy ma katar. Oczywiście gdy wietrzysz zimą, zabierz dziecko do drugiego pokoju. Uważaj na przeciągi!
Redakcja poleca: Zostań pogromcą nudy - zmień z nami w kilka minut wystrój dziecięcego pokoju - film
Chciałabyś zmienić wygląd pokoju swojego dziecka, ale nie masz czasu, pieniędzy, ani ochoty na wielki remont? Zobacz, jak za pomocą kilku oryginalnych przedmiotów zmienisz wystrój dziecięcego pokoju.

Zakręć (troszkę) kaloryfery

Dbaj, by w pokoju nie było za gorąco. Temperatura nie powinna przekraczać 20–22 stopni C. Jeśli jest za ciepło, nawet najlepsze nawilżanie nie pomoże. Przeciwnie: zrobi się wtedy parówka, bardzo szkodliwa. Ciepło i wilgoć to najlepsze warunki dla rozwoju roztoczy kurzu domowego i pleśni, na które sporo dzieci jest uczulonych! Koniecznie pamiętaj, by łóżeczko nie stało blisko kaloryfera, gdyż maluszkowi będzie w czasie snu za sucho i za gorąco.
  [content:0_22127,2_1086,8_1004,0_24987:CMNews]

Kup dobry nawilżacz

Dzięki niemu najłatwiej ci będzie utrzymać odpowiednią wilgoć w mieszkaniu. Do wyboru masz różne rodzaje nawilżaczy. Są modele wyposażone w czujniki wilgotności, które regulują jej poziom w pomieszczeniu. Możesz też kupić profesjonalne urządzenie, które nie tylko nawilży, ale także oczyści powietrze. Niektórzy producenci wykorzystują substancję antybakteryjną, która zapobiega rozwojowi bakterii oraz pleśni.

Połóż na kaloryfer mokre ręczniki...

To najprostszy sposób nawilżenia pokoju. Ręczniki muszą być dobrze wypłukane z proszku, gdyż jego opary mogą działać drażniąco na drogi oddechowe. Pamiętaj tylko, by były stale mokre, również w nocy. Dlatego wybieraj grubsze ręczniki, z których woda tak szybko nie wyparuje.

Polecamy: Proste sposoby na nawilżenie pokoju

...a przy łóżeczku pieluszki

Zrób to koniecznie, jeśli malec ma katar. Umieść je w takim miejscu, by dziecko nie spało z główką na mokrej pieluszce. Możesz też w pokoju ustawić kilka pojemników z wodą (ale koniecznie zimną, by dziecko się nie poparzyło!).

Wybierz z nami nawilżacz

Wszystkie nawilżacze wykorzystują wodę, jednak para może być gorąca, zimna lub... niewidoczna!
  • Parowe (termiczne). W zbiorniku jest grzałka. Woda w środku gotuje się, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz. Zaletą tego typu nawilżacza jest niska cena i to, że można łatwo dodawać środki zapachowe. Wady: trzeba go często czyścić i uważać, by dziecko się nie poparzyło, gdyż para jest gorąca.
  • Ewaporacyjne. Wewnątrz znajduje się filtr oraz turbinka tłocząca powietrze. Powietrze przechodzi przez filtr, oczyszcza się, nawilża i „powraca”.
  • Ultradźwiękowe. Specjalne urządzenie wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. Powstaje chłodna mgiełka, która nawilża powietrze w pomieszczeniu.
Zobacz też: Idealny pokój starszaka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy