Jak dopasować butelkę i smoczek dla malucha? Podpowiadamy

Powitanie na świecie nowego członka rodziny wymaga przygotowań na wielu płaszczyznach. Choć wystawy sklepowe kuszą pastelowymi gadżetami i uroczymi akcesoriami, wiele z nich jedynie ucieszy oczy, ale nie zostanie użytych ani razu! Warto więc postawić na jakość, a przy okazji na niezwykły design. Zarówno w przypadku wózka, ubranek, czy butelki i smoczka, które dobrze mieć na wyprawkowej liście. Jak je dopasować?
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla maluszka. Jednak nawet jeśli planujesz karmienie piersią, może pojawić się potrzeba podania mu pokarmu z butelki. Dlatego warto mieć ją od początku.

Idealna butelka dla malucha

Przed dokonaniem zakupu butelki, warto zwróć uwagę na kilka kwestii:
1: TWORZYWO
Butelkę szklaną zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości. Istnieje jednak większe ryzyko potłuczenia, zwłaszcza podczas przygotowywania posiłku w nocy. Dlatego rodzice częściej decydują się na bardziej uniwersalne, plastikowe butelki.
2: POJEMNOŚĆ
Na początek wystarczy mniejsza butelka np. 120 ml. Maluch po pierwsze je mniej, po drugie – jeśli mama będzie karmiła piersią - to rozwiązanie, z którego rodzice będą korzystać rzadziej. Dla starszaka, który skończył 5 miesięcy i je szybciej, możemy kupić większe butelki o pojemności 250 ml.
3: SPECJALNE POTRZEBY
Wiele maluchów miewa problemy z brzuszkiem, często męczy je kolka niemowlęca. W takim przypadku warto mieć w wyprawce butelkę antykolkową. Posiada specjalny system odpowietrzający, dzięki któremu dziecko w czasie jedzenia połyka mniejszą ilość powietrza. 
4: PIĘKNY DESIGN
Warto, by szedł w parze z wcześniej wskazanymi cechami. Tak jest w przypadku kolekcji Stardust marki LOVI w ciemnej kolorystyce. Zdobiona złotymi drobinkami, podkreśla unikalność, nawiązuje do letnich nocy i nieba pełnego gwiazd.

Jednocześnie w zestawie znajduje się miękki silikonowy smoczek. Jego dynamiczna budowa wymaga od dziecka aktywnej pracy mięśni warg i języka. Dzięki temu jest bezpieczny, nie zaburza odruchu ssania, więc mama może naprzemiennie karmić dziecko raz piersią, raz butelką i być spokojna, że nie wpłynie to negatywnie na dalsze karmienie i laktację. Potwierdzeniem tego są badania, które pokazały, że 89% lekarzy nie zauważyło żadnych trudności w łączeniu karmienia naturalnego z karmieniem butelką LOVI, a 88% lekarzy potwierdziło zachowanie rytmu ssania u dziecka karmionego piersią.*

Smoczek – tak, koniecznie uspokajający

W okresie  niemowlęcym odpowiednio dobrany smoczek może być niezwykle przydatny. Zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Pomoże uspokoić emocje maluszka i wyciszyć się, zwłaszcza jeśli dziecko miewa kolki, problemy z zasypianiem lub płacze. Ponadto niektóre maluchy mają większą potrzebę ssania.
Rodzice często zastanawiają się nad podawaniem smoczka, obawiając się, że może mieć on szkodliwy wpływ na zgryz, czy w późniejszym etapie na prawidłowy rozwój mowy dziecka. Nie należy jednak się ich obawiać. Smoczki rekomendowane są już nawet wcześniakom, aby pomóc im wykształcić odruch ssania. Zaspokajają też inne potrzeby maluszka jak wyciszenie czy odcięcie się od bodźców.
Na co zatem zwrócić uwagę?
Smoczek musi być dobrany do wieku oraz etapu rozwoju maluszka. Podobnie do smoczka, który jest w zestawie z butelką, najlepiej, aby był to tzw. smoczek dynamiczny. Jego zadaniem jest prowokowanie naturalnego ssania. Jednocześnie taki smoczek wykonany jest z silikonu odpornego na rozciąganie, który ma niejednorodną strukturę: warstwa silikonu u podstawy smoczka jest twarda, zaś końcówka jest cienka i miękka. Takie struktury silikonu powodują, że maluszek ssie bardzo aktywnie, podobnie jakby ssał pierś mamy.

Smoczek dynamiczny LOVI Stardust będzie odpowiedzią na te potrzeby. Wyposażony został w odpowiednio wyprofilowaną tarczkę ze specjalnymi otworami, które zapewniają dziecku możliwość łatwego i swobodnego oddychania. Przy jego tworzeniu współpracowano z lekarzami pediatrami oraz neurologopedami. Okazuje się, aż 90% położnych i rodziców poleciłoby dynamiczny smoczek uspokajający LOVI innym rodzicom**.

Marka LOVI stworzyła również kolekcję smoczków dla starszaków od 18. miesiąca życia. Skutecznie wyciszają, zapewniają spokojny sen, a jednocześnie ich budowa nie zaburza prawidłowego odruchu ssania i właściwego kierunku rozwoju mowy u maluszka***. Mają również mocniejszą gumkę, odporniejszą na gryzienie starszaka.

Niezwykły upominek

Często wybierając się w odwiedziny do świeżo upieczonych rodziców, stajemy w obliczu dylematu – co sprezentować maluchowi. Podobne pytanie rodzi się w okresie przedświątecznym. Zestaw od marki LOVI to piękny, praktyczny i niewątpliwie trafiony upominek (nie tylko) świąteczny dla rodziców malucha.

Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja należy do… maluszka! A one potrafią być naprawdę wybrednymi konsumentami! Niemniej warto zaproponować im rozwiązania jak najlepsze. Powodzenia!
 

*Badanie zostało przeprowadzone w 2007 r.  jako badanie użyteczności na podstawie ankiety specjalistycznej pod nadzorem medycznym, w trybie ambulatoryjnym na grupie 607 niemowląt przy udziale lekarzy, położnych oraz rodziców.

** Badanie użyteczności pod nadzorem medycznym w trybie ambulatoryjnym przeprowadzono na grupie 150 niemowląt w wieku 0-18 miesięcy na terenie polskich poradni (specjalistycznych, rejonowych o profilu pediatrycznym i w poradniach neonatologicznych NFZ w Katowicach, Rzeszowie i Bydgoszczy) z udziałem położnych i rodziców.

*** Pod warunkiem przestrzegania zaleceń ortodontycznych i logopedycznych.
 
Artykuł powstał we współpracy z marką LOVI
 

Popularne tematy