GRY
 
 

Jak dotyk wpływa na noworodka

Dotyk twoich dłoni to dla noworodka niezwykłe doświadczenie. Tak przekazujesz mu miłość, chronisz przed chorobami, wpływasz na jego rozwój.

fot. Edipresse
Noworodek, który przychodzi na świat, widzi, słyszy, czuje zapach i smak. Jednak największych wrażeń doświadcza, kiedy go dotykasz. Dlaczego tak się dzieje. Dotyk w chwili narodzin jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów, mimo że nie jest jeszcze w pełni dojrzały.
Teraz dużo mówi się i pisze o złym dotyku. Tym bardziej warto podkreślać ogromną rolę tego dobrego. Przyjazny dotyk ma wielki wpływ na relacje między rodzicem a dzieckiem, a także na pełny rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Czułość, jaką możesz przekazać dziecku w ten sposób, nie ma sobie równych.

Noworodek ma zmysł dotyku

Zmysł dotyku rozwija się pierwszy, więc już w twoim brzuchu dziecko doświadcza wielu bodźców dotykowych. Otaczają go wody płodowe, które dostarczają mu licznych wrażeń odbieranych przez receptory na powierzchni skóry całego ciałka. Prostując rączki i nóżki, sam dostarcza sobie różnorodnych wrażeń czuciowych, bawi się pępowiną, wkłada rączkę do buzi.
Uwaga: Już od 12. tygodnia ciąży całe ciało dziecka reaguje na dotyk. Z pewnym wyjątkiem. Jest nim wierzch i tył główki. Te miejsca muszą pozostać niewrażliwe, by zapewnić dziecku bardziej komfortowe narodziny. Takie „znieczulenie” to cudowny wynalazek natury.
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Noworodek jest wrażliwy na dotyk

W chwili przyjścia na świat zmysł dotyku nie jest całkiem dojrzały. Upłynie jeszcze sporo czasu, zanim się udoskonali. Ale już od pierwszych dni życia dziecko czuje, kiedy je dotykasz – odczuwa nacisk, ból i temperaturę dłoni (to dotyk pierwotny). W porównaniu ze wzrokiem noworodka, który pozwala mu dostrzec jedynie pochyloną nad nim twarz, zmysł dotyku jest wprost rewelacyjny. Wystarczy musnąć policzek maleństwa, by odwróciło się w kierunku, z którego doświadczyło dotknięcia, i odruchowo szukało piersi. Gdy pogłaszczesz je po czółku albo położysz rękę jego na piersi, uspokoi się. Trzymanie za rączkę daje mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala łatwiej zasnąć.
Uwaga W pierwszym roku życia dziecko uczy się, że coś jest gładkie lub szorstkie, miękkie lub twarde, okrągłe lub kanciaste itp. Z czasem zyskuje świadomość, z którego miejsca dotyk pochodzi. Im jest starszy, tym łatwiej mu opowiedzieć, co go boli (precyzyjnie wskaże miejsce bólu).

Usta i język to u noworodka miejsca najbardziej wrażliwe na dotyk

Początkowo najbardziej wrażliwe na dotyk są usta i język – dzięki nim dziecko rozpoznaje gotową do karmienia go pierś. A już wkrótce wykorzysta je do poznawania świata. Będzie wkładał do buzi wszystko, co go zaciekawi. Dziecko, biorąc przedmiot do ust, nie tylko go czuje, ale niejako ogląda językiem. W jego mózgu tworzy się wtedy obraz tej rzeczy. Starsze niemowlęta potrafią wzrokowo rozpoznać zabawkę, którą wcześniej trzymały w buzi.
Uwaga Wrażliwość dotykowa dłoni jest na początku słabsza. Rozwija się z wiekiem, wraz z doskonaleniem chwytania całą dłonią, a potem opuszkami palców. Sprzyja temu odpowiednia stymulacja, np. podawanie dziecku materiałów o różnej fakturze, by mogło w ten sposób uczyć się różnic między nimi. Ten skomplikowany mechanizm odbierania i rozpoznawania bodźców – podobnie jak poznawanie buzią – bardzo korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Im więcej ma do tego okazji, tym lepiej.

Polecamy: Zabawy rozwijające zmysły dziecka

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj