Jak dziecko układa się przed porodem (i kiedy na pewno nie urodzisz naturalnie?)

Ułożenie dziecka jest kluczowe przed porodem – to m.in. od pozycji dziecka w brzuchu zależy, czy będziesz mogła rodzić naturalnie, czy lekarze zaplanują cesarskie cięcie. W niektórych sytuacjach nie ma innego wyjścia.
Już ok. 32. tygodnia ciąży będzie wiadomo, jaką pozycję dziecko przyjmie do porodu. Jeśli ułoży się do dołu, z główką przygiętą do klatki piersiowej (tzw. ułożenie główkowe podłużne), będziesz mogła urodzić naturalnie. Czasem jednak dziecko układa się nieprawidłowo, a lekarze mogą próbować je obrócić.  Ale nie zawsze. Kiedy cesarskie cięcie jest niezbędne?

Kiedy trzeba zrobić cesarskie cięcie?

Zdarza się, że zupełnie zdrowe dzieci układają się do porodu w sposób, który stwarza ryzyko urazów podczas przeciskania się przez kanał rodny. Przyczyną niewłaściwej pozycji mogą też być zrosty macicy, mięśniaki albo łożysko przodujące. Kiedy nie ma szans na poród naturalny?

Ułożenie czołowe lub twarzyczkowe. Dziecko jest wprawdzie skierowane głową do dołu, ale główkę ma odgiętą silnie w tył. Lekarz w czasie badania może wyczuć jego twarz bądź czoło. Przy takim ułożeniu poród naturalny jest niebezpieczny dla dziecka.

Ułożenie poprzeczne lub skośne. Lekarz może spróbować obrócić dziecko przed porodem, ale jeśli się to nie uda (albo uda się tylko częściowo i np. głowa dziecka wciąż znajduje się po jednej ze stron miednicy mamy), konieczne jest cesarskie cięcie.

Ułożenie inne niż główkowe w ciąży bliźniaczej. Przy nieodpowiednim ułożeniu bliźniaków poród naturalny jest groźny zwłaszcza dla dziecka, które rodzi się jako drugie.

Kiedy jest możliwy poród naturalny? 

Najczęściej naturalnie rodzą się dzieci, które przyjmują pozycję główkową podłużną. Kiedy jeszcze można uniknąć cesarskiego cięcia?

Ułożenie miednicowe, czyli pośladkami do dołu: dziecko ma główkę w górze, nogi może mieć zwinięte w okolicach pośladków (ułożenie miednicowe zupełne) lub zgięte w pół i wyciągnięte wzdłuż tułowia ze stopami na wysokości twarzy (ułożenie pośladkowe). Jeśli to drugi lub kolejny poród i przebiega bez zakłóceń, prawdopodobnie spróbujesz urodzić naturalnie.

Ułożenie wierzchołkowe: dziecko leży głową w dół, ale główkę ma wyprostowaną, a nie przygiętą do klatki piersiowej. Jeśli jest dość małe, a kobieta ma prawidłowo zbudowaną miednicę, być może uda się urodzić naturalnie.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 0 na 0 głos

Zobacz także

Popularne tematy