kobieta, ciąża, komputer, kobieta w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Te pytania pomogą ci wybrać dobry szpital do porodu

Od wyboru szpitala dużo zależy - dobry lekarz, położna, zrozumienie dla twoich potrzeb i uczuć. Ktoś polecił ci dobrą porodówkę? Wybierz się do niej i sprawdź, czy rzeczywiście odpowiada twoim oczekiwaniom.
kobieta, ciąża, komputer, kobieta w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com
Chociaż do „godziny zero” zostało jeszcze trochę czasu, warto, abyś już teraz zdecydowała, gdzie chcesz rodzić. Gdy nadejdą skurcze, będziesz mogła skupić się wyłącznie na oczekiwaniu pierwszego krzyku twojego dziecka a nie na zastanawianiu się, dlaczego to okno znajduje się na wprost łóżka porodowego.

W każdym szpitalu poród wygląda inaczej – sale porodowe różnią się organizacją, wyposażeniem, zasadami opieki nad matką i dzieckiem, dlatego do ciebie należy wybór warunków, które zapewnią ci jak najmilsze wspomnienia z tych pięknych, ale i trudnych godzin. Tak samo, jak profesjonalna opieka medyczna, podczas porodu ważne są komfort i poczucie bezpieczeństwa. Im więcej wiesz, tym pewniej się czujesz i bardziej świadomie uczestniczysz w tym doniosłym wydarzeniu, jakim są narodziny twojego dziecka. 

O tym pomyśl, zanim wybierzesz się oglądać szpital:

 • Zastanów się, jak chciałabyś, by wyglądały narodziny twojego dziecka (np. poród w osobnym pokoju, w towarzystwie taty maleństwa, w towarzystwie kilku lekarzy lub jedynie z wybraną przez siebie położną itd.);
 • Porozmawiaj np. z siostrą, czy przyjaciółką, które mają małe dzieci. Zapytaj gdzie i jak rodziły, ale pamiętaj, że to, co dla nich było dobre, nie musi odpowiadać tobie.
Czytaj też: A może poród w domu?
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

O to pytaj podczas wizyty w szpitalu?

Idealna sytuacja jest taka, gdy masz możliwość odwiedzić i porównać kilka oddziałów położniczych. W każdym warto szczegółowo porozmawiać z personelem o tym, jak wyglądają u nich porody. Nie wahaj się zapytać lekarza i położnej o wszystko, co dla ciebie ważne. Wiedza o porodzie pozwoli ci poczuć się pewniej i złagodzi lęk przed nieznanym.
 • Masz prawo wiedzieć np. czy i na jakich zasadach możesz skorzystać z sali do porodu indywidualnego?
 • Dowiedz się, jak wyposażona jest sala porodowa (czy będziesz mogła skorzystać z piłki, worka sako, wanny, stołka porodowego)? Może uda ci się ją również obejrzeć.
 • Zapytaj o zabiegi przygotowawcze – jako pacjentka nie powinaś być zmuszana ani do lewatywy, ani do golenia krocza.
 • Dowiedz się, kto i na jakich zasadach będzie mógł ci towarzyszyć podczas porodu, a także po nim, czy twój partner albo inna osoba towarzysząca będą mogli zostać z tobą do końca pobytu w szpitalu.
 • Jeśli chcesz rodzić aktywnie, upewnij się, czy szpital ci to umożliwi. Pytaj, czy można wybierać pozycje porodowe i spacerować podczas pierwszego okresu porodu?
 • Dowiedz się, czy lekarz jest obecny podczas całego porodu?
 • Zapytaj, czy w porodach uczestniczą również studenci medycyny. To często zdarza się np. w szpitalach klinicznych. Obecność dodatkowej grupy osób może wiązać się ze sporym stresem.
 • Sprawdź, jak szpital traktuje sprawę znieczulenia do porodu, jakimi jego rodzajami dysponuje?
 • Choć najważniejszy jest pewnie dla ciebie teraz sam poród, pomyśl również o tym, co będzie się działo tuż po nim. Zapytaj, czy szpital dba o kontakt mama dziecko tuż po narodzinach. To bardzo ważnie nie tylko dla nawiązania więzi, ale dla udanego karmienia. Noworodek po przyjściu na świat powinien być położony na twoim brzuchu. Dowiedz się, ile czasu będzie mógł na nim spędzić, czy bezpośrednio po porodzie będziesz mogła go nakarmić.
  Czytaj też: Rewolucja na porodówce - nowe prawa mamy dziecka
 • Dopytaj, jak wyposażony jest odział patologii dziecięcej, na wypadek gdyby dziecko wymagało pomocy?
 • Zwróć uwagę, na jakich zasadach odbywają się odwiedziny i po ilu dniach będziesz mogła wrócić z dzieckiem do domu?
Czytaj więcej: Jak zorganizować powrót noworodka ze szpitala?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy