Dokarmianie ptaków
fot. Fotolia

Karmnik, czyli jak i czym dokarmiać zimą ptaki

Późna jesień i zima to trudny czas dla ptaków. Pomóż im go przetrwać. Jak? Wystaw karmnik i dokarmiaj je. Dowiedz się, jak to robić i co powinno znaleźć się w ptasim menu.
Anna Parcheta
Dokarmianie ptaków
fot. Fotolia
Dokarmianie ptaków to nie tylko ogromna frajda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, lecz także doskonały sposób, by nauczyć malucha empatii, odpowiedzialności i obowiązkowości. Zanim jednak zorganizujecie karmnik, powinniście dowiedzieć się, jak i czym dokarmiać ptaki. Bo wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste. 

Rodzaje karmników dla ptaków

Różnią się materiałem wykonania, kształtem i rodzajem karmy, jaką się w nim umieszcza. Wybór jest duży i każdy znajdzie karmnik, który najlepiej spełni jego oczekiwania.

Karmnik tubowy

Tuba z tworzywa z otworem na dole, przez który ptaki pobierają pokarm. Można do niej nasypać pokarm na zapas. Tuba obudowana może być metalowymi lub drewnianymi elementami.
 

Drewniany z zasobnikiem

Wygląda jak tradycyjny, ale ma wewnątrz pojemnik dozujący karmę. Jest przyjazdy ptakom i ładnie wygląda. Drewno ma też właściwości izolujące, więc ptasie łapki nie będą na nim marzły.
 

Mocowany na szybie

Najczęściej wykonany z przezroczystego tworzywa i mocowany na przyssawki. Umożliwia obserwację ptaków z bliska. Łatwo go utrzymać w czystości.
 

Karmnik kule tłuszczowe

Jego zaletą jest to, że wkłada się do niego odpowiednio przygotowaną mieszankę ziaren i tłuszczu w postaci kul. Pokarm jest w siateczce, więc można je w takim karmniku zawiesić – wtedy przyciągną mniejsze ptaki – sikory, wróble i mazurki. Warto jednak, aby pokarm był dobrej jakości – na polskim rynku jest nasz rodzimy producent, który wykonuje kule zgodnie z potrzebami ptaków – firma Brapta.
 
Redakcja poleca: Las - głaskanie zwierząt w lesie - film
Gdy spotkasz w lesie zwierzę lepiej go nie głaszcz. To może być niebezpieczne.

Karmnik tradycyjny

Najczęściej drewniany z daszkiem, do którego wsypuje się karmę na dno, które jest też lądowiskiem dla ptaków. Może być wykonany z różnego rodzaju drewna, mniej lub bardziej ozdobny.

Jeśli nie masz czasu na zrobienie własnego karmnika, kup gotowy. Poniżej znajdziesz dobre karmniki w atrakcyjnych cenach:

 

Karmnik – co do niego wsypać?

Co zazwyczaj sypiecie do ptasiego karmnika? To, co wydaje wam się najsmaczniejsze, np. okruszki słodkiej bułki z kruszonką, albo to, co zostało w domu, np. kilkudniowy zaczynający już pleśnieć chleb? To błąd! Takie pożywienie może wyrządzić ptakom więcej szkody niż przynieść pożytku. Dlaczego? I czym w takim razie dokarmiać ptaki?

Ptaki należy dokarmiać tylko naturalnymi, nieprzetworzonymi produktami. Odpadają więc słodkie bułki, wafelki czy chrupki. Chleb – naturalny, bez sztucznych dodatków, niepokryty pleśnią i rozdrobniony – może być wyłącznie uzupełnieniem ptasiej diety i to tylko w przypadku wybranych gatunków. Dokarmianie ptaków wyłącznie pieczywem przez kilka miesięcy może prowadzić u nich nawet do chorób układu pokarmowego.

Co więc sypać do karmnika? To zależy od tego, kogo będziecie gościć w swojej ptasiej stołówce, każdy gatunek ma bowiem ulubione „dania”.
  • Łabędzie i kaczki – najbardziej lubią ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa (można je wcześniej delikatnie obgotować, ale bez soli i innych przypraw), sporadycznie świeże, naturalne pieczywo. Jeśli chcesz urządzić prawdziwą ucztę dla łabędzi i kaczek, w sklepie zoologicznym możesz kupić specjalny granulat dla ptaków wonnych. 
  • Sikorki – lubią słoninę (ale tylko surową), orzechy włoskie (łuskane), nasiona słonecznika oraz konopie. 


 
  • Gołębie, kawki i gawrony – możesz serwować im grubą kaszę, pszenicę, oraz czerstwe, białe pieczywo rozdrobnione na kawałki mające nie więcej niż 1 cm wielkości.
 
 
  • Wróble i mazurki – chętnie jedzą proso, drobne kasze i ziarna słonecznika (bez łupinek).
 
  • Trznadle – lubią proso, łuskany owies i płatki owsiane.
  • Zięby i dzwońce – jedzą nasiona słonecznika i konopie.
  • Kosy – uwielbiają owoce takie jak jabłka, morele, owoce czarnego bzu, jarzębiny, porzeczki, jagody, oraz aronię, a także rodzinki i daktyle (koniecznie pokrojone). Owoce powinny być świeże lub mrożone. Lepiej unikać podawania ptakom owoców suszonych, ponieważ po zjedzeniu pęcznieją. 
Wszystkie te produkty bez trudu znajdziesz w sklepach z bakaliami lub w sklepach zoologicznych – tam możesz od razu kupić specjalnie przygotowane mieszanki dla ptaków

Kiedy i gdzie dokarmiać ptaki?

Ptaki trzeba dokarmiać od późnej jesieni do końca zimy, zwłaszcza wtedy, gdy spadnie śnieg, który uniemożliwia zwierzętom znalezienie pożywienia. W pomaganiu skrzydlatym przyjaciołom bardzo ważna jest konsekwencja – jeśli zaczynacie dokarmiać ptaki, powinniście robić to konsekwentnie aż do wiosny. Ptaki przyzwyczajają się bowiem do tego, że w określonym miejscu i o stałej porze mogą liczyć na pełen karmnik. Jednorazowo wykładaj do niego tylko tyle karmy, ile zjedzą ptaki. Dzięki temu pokarm nie zamarznie ani się nie zepsuje. Nie pozwól, by ta sama karma leżała w karmniku kilka dni – jeśli zaczęła gnić lub pleśnieć, może być śmiertelnie niebezpieczna dla ptaków. 

A gdzie urządzić ptasią stołówkę? Najlepiej zrobić karmnik. Powinien być dostosowany wielkością do ptaków, które będą najczęściej u ciebie gościć, oraz mieć daszek, który ochroni pokarm przed śniegiem czy deszczem. Możesz go postawić na słupku w ogrodzie, zamontować na altance czy balkonie. Pamiętaj jednak, by był stabilnie przymocowany. Wewnątrz karmnika warto położyć deseczkę lub tackę, na którą będziesz wysypywać pokarm – to ułatwi ci utrzymanie ptasiej stołówki w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy