noworodek, kąpiel
fot. Jacek Pióro

Kąpiel krok po kroku

Zanim zanurzysz maluszka w wodzie, zgromadź niezbędne rzeczy: ręcznik, płyn do kąpieli, termometr do wody. Gotowe? No to do dzieła!
Tatiana Audycka-Szatrawska
noworodek, kąpiel
fot. Jacek Pióro

Krok 1: Przygotuj kąpiel

Do wanienki nalej wodę (tak by przykryła jej dno, dzięki temu nie zamoczysz kikuta pępowiny) o temperaturze ok. 37°C. Sprawdź to łokciem (powinna być lekko ciepła) lub termometrem do wody. Wlej płyn do kąpieli – nie będziesz musiała używać mydła. Dla smyka najlepsze są emolienty – to specjalne kosmetyki, które chronią skórę przed utratą wilgoci (kupisz je w aptece). Dopiero teraz rozbierz malca. W pomieszczeniu powinno być 22–24°C (fot. 1).
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Krok 2: Zanurz bobaska 

Wsuń lewą rękę pod kark i chwyć mocno za bark, tak by główka dziecka leżała na twoim przedramieniu. Drugą ręką podtrzymuj pupcię i bioderka. Powolutku zanurz maluszka w wodzie, by miał czas oswoić się z nową sytuacją – pilnuj, by nie zamoczyć buźki dziecka (może tego nie lubić) (fot. 2).

Krok 3: Opłucz brzuszek

Wyciągnij prawą rękę spod pupy dziecka, lewą nadal podtrzymuj główkę (nad wodą). Opłucz całe ciałko. Zacznij od szyi, potem umyj maluszkowi ramiona, brzuszek, pupę i nóżki. Nie musisz używać do tego myjki ani gąbki – trudno je utrzymać w czystości. Uważaj, by nie zamoczyć kikuta pępowiny, ale gdy to się stanie, po kąpieli przemyj go spirytusem (70-proc.) (fot. 3).

Zobacz także: Jak pielęgnować pępek noworodka

Krok 4: Umyj włoski

Zrób to pod koniec kąpieli. Wiele dzieci nie lubi polewania głowy wodą. Z tego też powodu uważaj, by nie zalać dzidziusiowi oczu. Do mycia włosów nie musisz używać szamponu, wystarczy woda z płynem. Buzię umyjesz po kąpieli (lub tuż przed nią). Wacik zamocz w letniej wodzie (fot. 4).

Krok 5: Osusz maleństwo

Wyciągnij bobaska z wanienki – jedna ręka pod karkiem, druga pod pupą. Szybko połóż smyka na przewijaku i zawiń go w ręcznik (uwaga: rozłóż go jeszcze przed kąpielą!), aby nie zmarzł. Nie trzyj skóry, tylko delikatnie osuszaj, miejsce po miejscu. Zacznij od główki, pamiętaj o uszkach, fałdkach szyjnych, pod pachami oraz w okolicach pośladków. Jeśli skóra dziecka jest skłonna do podrażnień, posmaruj wrażliwe miejsca specjalnym kremem na odparzenia lub oliwką (fot. 5).


Zdjęcia: Jacek Pióro.

Polecamy: Jak przygotować niemowlę do snu - video
 
mtj_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy