GRY
 
 

9 pytań o kąpiel maluszka

Z drżeniem rąk musicie sobie poradzić sami. Powinno wam być znacznie łatwiej po lekturze tego tekstu. Bo dobra organizacja to podstawa.

niemowlę, kąpiel, pielęgnacja
Noworodka najlepiej kąpać codziennie. Co prawda w pierwszych miesiącach życia jeszcze tak bardzo się nie poci ani nie brudzi, jednak pluskanie się w wanience to nie tylko higiena, ale także sposób na uspokojenie i dobry humor. Maluszkowi przypominają się miłe chwile spędzone w twoim brzuszku, gdy wokół siebie miał wody płodowe. Zatem kąpiel to przyjemność (dziecko macha rączkami i nóżkami, zachwycone swobodą), trzeba jedynie dobrze ją przygotować.

Czy kąpać niemowlaka w wanience czy w dużej wannie?

Przez pierwsze miesiące łatwiej ci będzie wykąpać szkraba w wanience. Dla bezpieczeństwa możesz do niej włożyć matę antypoślizgową (pamiętaj jednak, by po każdej kąpieli dokładnie ją wysuszyć, a co miesiąc wymienić na nową). Ustaw wanienkę na stabilnym podłożu, żeby się nie przewróciła. W łazience musi być ciepło, gdyż noworodek szybko się wychładza, zwłaszcza gdy ma mokrą skórę.
Redakcja poleca: Kąpiel noworodka
Chcesz bezpiecznie kąpać swojego malucha? Zobacz nasz film, który odkryje prze tobą radość z kąpieli dziecka.

Jaka jest najlepsza temperatura wody do kąpieli?

Ok. 37ºC. Możesz ją sprawdzić specjalnym termometrem. Jeśli go nie masz, zanurz w wodzie łokieć. Nie powinnaś czuć ani chłodu, ani wyraźnego ciepła.

Zobacz: 5 rad, jak przygotować łazienkę przed kąpielą dziecka

Jak dużo wlać wody?

Niewiele. W pierwszych miesiącach życia maluszek jest w wanience w pozycji półleżącej. Wystarczy, gdy woda przykryje mu brzuszek.

Używać do mycia gąbki lub myjki?

Nie. Do umycia dziecka wystarczą twoje ręce. Na wilgotnej myjce czy gąbce mogą namnażać się bakterie. Jeśli ich używasz, musisz je wygotować lub zdezynfekować po każdej kąpieli, a potem wysuszyć.

Czy mogę zmoczyć pępuszek, jeśli jeszcze się nie zagoił?

Lepiej go nie moczyć, a już na pewno nie można go specjalnie namaczać. Właśnie dlatego w wanience nie może być zbyt dużo wody. Jeśli pępek przypadkowo się zamoczy, to po kąpieli trzeba go starannie osuszyć, a potem pozostawić nieosłonięty aż do wyschnięcia.

Polecamy: Jak kąpać noworodka krok po kroku - ZDJĘCIA!

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj