niemowlę, kąpiel, pielęgnacja

9 pytań o kąpiel maluszka

Z drżeniem rąk musicie sobie poradzić sami. Powinno wam być znacznie łatwiej po lekturze tego tekstu. Bo dobra organizacja to podstawa.
niemowlę, kąpiel, pielęgnacja
Noworodka najlepiej kąpać codziennie. Co prawda w pierwszych miesiącach życia jeszcze tak bardzo się nie poci ani nie brudzi, jednak pluskanie się w wanience to nie tylko higiena, ale także sposób na uspokojenie i dobry humor. Maluszkowi przypominają się miłe chwile spędzone w twoim brzuszku, gdy wokół siebie miał wody płodowe. Zatem kąpiel to przyjemność (dziecko macha rączkami i nóżkami, zachwycone swobodą), trzeba jedynie dobrze ją przygotować.

Czy kąpać niemowlaka w wanience czy w dużej wannie?

Przez pierwsze miesiące łatwiej ci będzie wykąpać szkraba w wanience. Dla bezpieczeństwa możesz do niej włożyć matę antypoślizgową (pamiętaj jednak, by po każdej kąpieli dokładnie ją wysuszyć, a co miesiąc wymienić na nową). Ustaw wanienkę na stabilnym podłożu, żeby się nie przewróciła. W łazience musi być ciepło, gdyż noworodek szybko się wychładza, zwłaszcza gdy ma mokrą skórę.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Jaka jest najlepsza temperatura wody do kąpieli?

Ok. 37ºC. Możesz ją sprawdzić specjalnym termometrem. Jeśli go nie masz, zanurz w wodzie łokieć. Nie powinnaś czuć ani chłodu, ani wyraźnego ciepła.

Zobacz: 5 rad, jak przygotować łazienkę przed kąpielą dziecka

Jak dużo wlać wody?

Niewiele. W pierwszych miesiącach życia maluszek jest w wanience w pozycji półleżącej. Wystarczy, gdy woda przykryje mu brzuszek.

Używać do mycia gąbki lub myjki?

Nie. Do umycia dziecka wystarczą twoje ręce. Na wilgotnej myjce czy gąbce mogą namnażać się bakterie. Jeśli ich używasz, musisz je wygotować lub zdezynfekować po każdej kąpieli, a potem wysuszyć.

Czy mogę zmoczyć pępuszek, jeśli jeszcze się nie zagoił?

Lepiej go nie moczyć, a już na pewno nie można go specjalnie namaczać. Właśnie dlatego w wanience nie może być zbyt dużo wody. Jeśli pępek przypadkowo się zamoczy, to po kąpieli trzeba go starannie osuszyć, a potem pozostawić nieosłonięty aż do wyschnięcia.

Polecamy: Jak kąpać noworodka krok po kroku - ZDJĘCIA!

Jak długo powinna trwać kąpiel?

Kilka minut, ale wszystko zależy od tego, czy dziecko ją lubi. Jeśli pępuszek jest już zagojony, a malec dobrze czuje się w wodzie, może popluskać się dłużej. Przypilnuj tylko, by woda była ciepła. Jeśli zauważysz, że skóra dziecka zaczyna przypominać marmurek, wyjmij malca z wanienki. Szybko go osusz i ubierz.

Czym myć dziecko?

Możesz to zrobić samym mydłem (koniecznie dziecięcym, gdyż ma ono obojętny odczyn pH, który nie niszczy skóry). Dobrym pomysłem jest też wlanie do wanienki płynu do kąpieli, przeznaczonego dla niemowląt. Może to być również emolient, czyli płyn, który nie tylko myje, ale także nawilża skórę (tego typu preparaty kupisz w aptece). Jeśli stosujesz płyn, to mydło nie jest już potrzebne. Póki nie nabierzesz wprawy w kąpieli, nie wlewaj do wody płynów do kąpieli zawierających oliwkę: skóra wtedy staje się śliska, dziecko może się wyślizgnąć i zachłysnąć wodą. Włosy umyj mydłem, płynem, którego używasz do kąpieli lub szamponem. Zwróć tylko uwagę, czy kosmetyki nadają się dla noworodka.

Zobacz także: 8 produktów ułatwiających kąpiel dziecka

Co zrobić, jeżeli malec boi się wody?

Przez kilka dni przemywaj skórę dziecka wilgotną pieluszką. Gdy zdecydujesz się na kąpiel w wanience, wybierz moment, gdy malec jest spokojny, w dobrym humorze. Możesz założyć mu specjalny daszek chroniący przed zmoczeniem główki. Wówczas krople wody nie wpadną malcowi do oczu i nie będzie się bał kąpieli.

Czym go posmarować po kąpieli?

Jeśli skóra nie jest przesuszona, nie musisz jej niczym smarować (tylko na okolice pupy stosuj krem przeciw odparzeniom). Gdy skóra jest lekko sucha, stosuj balsam lub mleczko. Natomiast miejsca wysuszone trzeba smarować kremem, a bardzo suche – maścią. Jeśli skóra ma tendencję do wysuszania się, najlepiej stosować środki do pielęgnacji skóry atopowej.

Zobacz także: Jak zmieniać pieluszkę u niemowlaka - ZDJĘCIA

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinet Dermatologii Dziecięcej „Dermini”
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy