Jak mądrze karać i nagradzać dziecko - film

Pewnie chcielibyśmy, by dziecko zawsze zachowywało się bez zarzutu. Ale tak nie jest. Co zatem zrobić, gdy dziecko pomimo naszych próśb czy zakazów coś zbroiło? Najważniejszą zasadę mądrego karania i nagradzania dziecka tłumaczy pediatra.


Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym  
Polmed, pediatra, wychowanie dzieci
Małe dzieci nie zawsze chętnie słuchają dorosłych. Ich ciekawość świata, chęć sprawdzenia, co się stanie (gdy pociągną za obrus, wezmą telefon mamy, wcisną klawisz w klawiaturze komputera), a wreszcie nieumiejętność rozpoznania, że jakieś rzeczy czy czynności mogą być niebezpieczne, sprawiają, że dzieci czasem robią źle. A dorośli wtedy krzyczą, grożą, niestety bywa, że dają także klapsa. To złe metody wychowawcze. Jak zatem sprawić, żeby dziecko cię słuchało? Są na to dwie ważne rady:

1. Nagradzaj za dobre zachowanie

Nagroda działa znacznie lepiej i szybciej niż kara. Dziecko, które zrobiło coś dobrze, pochwal, bij mu brawo, możesz także w nagrodę dać mu mały prezent (np. naklejkę, maskotkę itp.). Dzieci bardzo mocno potrzebują naszej, rodzicielskiej akceptacji, dlatego nagradzane czynności chętnie powtarzają.

2. Karę wiąż z przewinieniem

Gdy dziecko coś zbroiło, pomimo twoich wcześniejszych zakazów czy nakazów, niestety musisz je ukarać. Ale karę powinnaś zapowiedzieć, np. powiedz :„Jeśli nie przestaniesz sypać piaskiem w oczy Kasi, natychmiast wychodzimy z piaskownicy". Poza tym kara powinna być bezpośrednio związana z przewinieniem, czyli nie karz dziecka zakazem oglądania dobranocki za to, że wysmarowało czekoladką ścianę, tylko powiedz, że nie może jeść przez jakiś czas czekoladek, bo nie szanuje jedzenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy