GRY
 
 

10 największych błędów w diecie niemowlaka

Przez pierwsze miesiące niemowlę pije tylko mleko, potem zaglądasz do kalendarza rozszerzania diety. Ale im dieta staje się bardziej urozmaicona, tym łatwiej o błędy.

dziecko, niemowlę, kuchnia

Niby małe, ale... Gdyby ich nie popełniać, niemowlak rósłby zdrowiej i miał większą szansę uniknąć alergii i otyłości.

Oto najczęstsze błędy żywieniowe, które wytykają nam, rodzicom, dietetycy.

1. Podawanie niemowlęciu mięsnych wywarów

Często zupy dla niemowlaka robimy na mięsnych wywarach, a te mogą powodować uczulenia. Bywa też, że zagęszczamy je wyłącznie kaszką, nie dodajemy tłuszczu, który dzieciom jest bardzo potrzebny! Taka chudziutka jarzynowa zupka to zbyt mało wartościowy posiłek. Do zupek trzeba dodawać mięsko, rybkę (ugotowane oddzielnie) albo łyżeczkę masła lub oliwy z oliwek.

5 pysznych zupek dla niemowląt - przepisy.
Redakcja poleca: 5 błędów przy rozszerzaniu diety niemowlęcia - film
Jakie są najczęstsze błędy przy rozszerzaniu diety niemowlęcia, tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

2. Prawie bezmięsna dieta niemowlaka

W diecie dziecka mięso powinno się pojawić już w drugim półroczu. Najlepiej, gdy dziecko je mięso codziennie. Z badań wynika jednak, że przeciętnie dzieci jedzą za mało mięsa. To niedobrze, bo u niemowląt około 4. miesiąca wyczerpują się zapasy żelaza z życia płodowego, co może powodować anemię. Właśnie dlatego tak ważne jest podawanie mięsa, z którego ten pierwiastek najlepiej się przyswaja.

Zobacz: Oznaki gotowości dziecka do rozszerzania diety
 

3. Kranówka dla dziecka

Woda z kranu jest dopuszczona do spożycia, ale została uzdatniona związkami chemicznymi. To może być niekorzystne dla zdrowia niemowlaka. Dlatego najlepiej niemowlakowi przygotowywać posiłki na niegazowanej, niskozmineralizowanej wodzie mineralnej. A dziecku, które skończyło rok, dawać do picia butelkowaną wodę niegazowaną o średnim stopniu mineralizacji.

Sprawdź: co może pić niemowlę - napoje dozwolone i zakazane.

4. Więcej niż 5 posiłków dla dziecka

Aż 20 proc. półrocznych dzieci dostaje co najmniej 10 posiłków na dobę, później o 2-3 mniej. Ale w dalszym ciągu za dużo! Dziecko pod koniec 1. roku życia powinno jeść 5 razy dziennie! Tymczasem z badań wynika, że niemowlaki jedzą niemal bez przerwy: chrupki, batoniki, paluszki, bułeczki... Dlaczego lepiej to zmienić? Malec, który wciąż coś je, w porze głównych posiłków nie czuje głodu. Ciągłe podjadanie jest też niekorzystne dla pracy przewodu pokarmowego i ząbków dziecka. No i sprzyja otyłości.

5. Podawanie dziecku wyłącznie papek

Na początku dziecko je papki. Ale rodzice z biegiem czasu nadal chętnie miksują potrawy. Bo łatwiej i szybciej nakarmić nimi niemowlaka. To prawda, ale w ten sposób możesz też wychować niejadka. Zbyt długie karmienie papkami może spowodować kłopoty z apetytem: dieta dziecka staje się bowiem coraz bardziej monotonna, trudno je namówić do próbowania nowych potraw. Maluszek musi uczyć się gryźć, dlatego gdy ma już około 8 miesięcy, warzywa czy mięsko wystarczy mu posiekać. Roczniakowi (i starszemu) absolutnie nie podawaj już papek!

Poznaj 10 przyczyn braku apetytu u dzieci.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!