karmienie dziecka 6 miesiąc
fot. Adobe Stock

6. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku

Niemowlęciu karmionemu piersią nadal wystarczy mleko mamy. Dziecko, które dostaje mleko modyfikowane, najczęściej jest już gotowe na rozszerzanie i urozmaicanie diety. Może powoli zacząć jeść mięso, ryby, jajka.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
karmienie dziecka 6 miesiąc
fot. Adobe Stock
Dziecko karmione piersią może do końca 6. miesiąca pić tylko mleko mamy, choć rozszerzać dietę możesz mu już od piątego miesiąca życia. Niemowlęta, które dostają mleko modyfikowane (lub specjalistyczną mieszankę dla alergików), zwykle mają już rozszerzaną dietę i dostają kolejne produkty, gdyż mleko modyfikowane przestaje im już wystarczać.

Niemowlę na piersi w 6. miesiącu

Mamy karmiące piersią często niepotrzebnie zaczynają rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią, obawiając się, że samo mleko dla dziecka w tym wieku to za mało. Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe na stałe pokarmy, wciąż może ssać tylko pierś. Choć są i takie maluchy, którym spokojnie można już podawać nowe produkty w niewielkich ilościach.
Eksperci podkreślają, że wyłączne karmienie piersią wciąż jest dobre dla dziecka i nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych posiłków w 6. miesiącu życia. Składniki zawarte w kobiecym pokarmie są bardzo dobrze przyswajalne, dlatego nie ma obawy, by dziecku zabrakło jakichkolwiek składników. Dzieci mogą jednak próbować nowości, choć niewielkie ilości stałych pokarmów służą nie tyle zaspokajaniu głodu, co zapoznawaniu z nowymi smakami.
Czasem jednak bywa i tak, że to pediatra zaleci, by rozszerzać dietę dziecka w 6. miesiącu życia. Wtedy lekarz powie, co podać dziecku. Pierwsze produkty wprowadzaj stopniowo, po jednym, zaczynając od papki warzywnej.
 
Chcesz zapoznać malucha z nowym smakiem? Podaj mu kurczaka w potrawce z warzywami. To idealnie zbilansowane danie obiadowe dla dziecka po 6. miesiącu życia.
Sprawdź
 
 
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.

Dziecko karmione sztucznie w 6. miesiącu

Dziecku, które pije mleko modyfikowane, nadal rozszerzasz dietę, jeśli zaczęłaś to już robić w 5. miesiącu życia. Podawaj mu 4 razy dziennie posiłki mleczne (mleko modyfikowane). Do mleka możesz dodawać kleik lub kaszkę (np. ryżową, kukurydzianą, pszenną).
Zobacz przepis na: kaszkę kukurydzianą na mleku modyfikowanym.

Raz dziennie podawaj dziecku zupę-papkę warzywną (dodawaj do niej kolejne warzywa).
Zobacz przepisy na: przecier z cukiniizupę szpinakowązupę jarzynową z cielęciną.

Do zupy dodawaj olej, mięso (ok. 10 g) gotuj razem z zupą. Mięso dla niemowlęcia powinno być chude. Podawaj różne gatunki mięsa (indyk, królik, kurczak, cielęcina). Raz w tygodniu mięso zastąp rybą (np. dorsz, halibut, sola). Zwracaj uwagę, czy dziecko nie ma objawów alergii (biegunka, bóle brzucha, wysypka).
Zobacz przepis na: Przecier z jabłka z mięsem z kurczaka
 
Banany, truskawki i jabłuszka w połączeniu z sokiem cytrynowym i z aronii to prawdziwa eksplozja smaków! Podaj deser maluchowi, by zasmakował w daniach z dodatkiem cierpkich i kwaśnych składników.
Sprawdź


Do diety dziecka możesz stopniowo włączyć jajko (możesz zacząć od samego żółtka).
Zobacz przepis na: zupę z indykiem i żółtkiem.

Od czasu do czasu możesz podać dziecku sok (najlepiej przecierowy), jednak nie jest to konieczne. Lepiej, jeśli nauczy się jeść owoce niż pić soki. Ucz dziecko zaspokajania pragnienia wodą.
Ważne! Do posiłków nie dodawaj soli i cukru. Pamiętaj, że dziecko ma inny smak niż ty. Przyzwyczajaj je do naturalnego smaku warzyw, owoców. Nadmiar soli grozi nadciśnieniem i w przyszłości chorobami serca. Nadmiar cukru prowadzi m.in. do otyłości i cukrzycy.
 
Ten deserek owocowy jabłko, jagoda, banan, przeznaczony jest dla dzieci po 6. miesiącu życia. Ma postać gładkiego, delikatnego musu. Dostępny w poręcznej tubce, idealnie sprawdzi się w ramach przekąski na spacer.
Sprawdź

Do diety dziecka w 6. miesiącu możesz włączać:

  • różne owoce i warzywa (z polskiej strefy klimatycznej, najlepiej sezonowe)
  • chude mięso
  • ryby
  • jajko
  • kaszki i kleiki bezglutenowe i glutenowe.

Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 6. miesiącu życia.

jadłospis dla 6-miesięcznego dziecka

Zobacz też film: Co po kolei wprowadzać do diety niemowlęcia - wyjaśnia prof. Socha z Centrum Zdrowia Dziecka [content:0_15275,1_3466,0_22993:CMNews]  
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Ocena (25 ocen)

4.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Świąteczne prezenty

Zakupy dla niemowlaka