GRY
 
 

6. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku

Niemowlęciu karmionemu piersią nadal wystarczy mleko mamy. Dziecko, które dostaje mleko modyfikowane, musi mieć coraz bardziej urozmaiconą dietę. Może powoli zacząć jeść mięso, ryby, jajka.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
Jadłospis 6. miesiąc
fot. Anna Kołacz
Najlepiej, jeśli dziecko karmione piersią do końca 6. miesiąca pije tylko mleko mamy. Niemowlę, które dostaje mleko modyfikowane (lub specjalistyczną mieszankę dla alergików), powinno dostać kolejne produkty, gdyż mleko modyfikowane przestaje mu już wystarczać.

Niemowlę na piersi w 6. miesiącu

Mamy karmiące piersią często niepotrzebnie zbyt wcześnie zaczynają rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią, gdyż obawiają się, że samo mleko dla dziecka w tym wieku to za mało. Obawiają się, że dziecku może zabraknąć niektórych składników albo - jeśli zbyt późno wprowadzą do diety dziecka nowe produkty - może ono nie chcieć ich jeść.
Eksperci podkreślają, że dla zdrowia dziecka najlepsze jest wyłączne karmienie piersią i nie ma potrzeby do jego diety wprowadzać nowych potraw w 6. miesiącu życia. Składniki zawarte w kobiecym pokarmie są znacznie lepiej przyswajalne niż z mieszanek modyfikowanych, dlatego nie ma obawy, by dziecku zabrakło jakichkolwiek składników.
Do diety dziecka karmionego piersią w 6. miesiącu życia wprowadź tylko wtedy nowe produkty, jeśli zaleci to pediatra opiekujący się dzieckiem. Pierwsze produkty wprowadzaj stopniowo, po jednym, zaczynając od papki warzywnej.
Redakcja poleca: Nowe zasady żywienia niemowląt: wyjaśnia ekspert – film
Nowe zasady żywienia niemowląt to prawdziwa rewolucja. Rodzice nie muszą już trzymać się sztywnych schematów. Rodzice decydują, co dziecko je, a dziecko decyduje, ile zjada. Kiedy "po nowemu" wprowadzać nowe produkty do diety dziecka, rozszerzając mu dietę, tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Dziecko karmione sztucznie w 6. miesiącu

Dziecku, które pije mleko modyfikowane, nadal rozszerzasz dietę.
Podawaj mu 4 razy dziennie posiłki mleczne (mleko modyfikowane). Do mleka możesz dodawać kleik lub kaszkę (np. ryżową, kukurydzianą, pszenną).
Zobacz przepis na:
kaszkę kukurydzianą na mleku modyfikowanym.

Raz dziennie podawaj dziecku zupę-papkę warzywną (dodawaj do niej kolejne warzywa).
Zobacz przepisy na:
przecier z cukinii,
zupę szpinakową,
zupę jarzynową z cielęciną.

Do zupy dodawaj olej, osobno ugotowane mięso (ok. 10 g). Mięso dla niemowlęcia powinno być chude. Podawaj różne gatunki mięsa (indyk, królik, kurczak, cielęcina). Raz w tygodniu mięso zastąp rybą (np. dorsz, halibut, sola). Zwracaj uwagę, czy dziecko nie ma objawów alergii (biegunka, bóle brzucha, wysypka).
Zobacz przepis na:
Przecier z jabłka z mięsem z kurczaka
Zobacz też: Jak sprawdzić, czy niemowlę ma alergię

Do diety dziecka możesz stopniowo włączyć jajko (możesz zacząć od samego żółtka).
Zobacz przepis na:
zupę z indykiem i żółtkiem.

Od czasu do czasu możesz podać dziecku sok (najlepiej przecierowy), jednak nie jest to konieczne. Lepiej, jeśli nauczy się jeść owoce niż soki. Ucz dziecko zaspokajania pragnienia wodą.
Ważne: Do posiłków nie dodawaj soli i cukru. Pamiętaj, że dziecko ma inny smak niż ty. Przyzwyczajaj je do naturalnego smaku warzyw, owoców. Nadmiar soli grozi nadciśnieniem i w przyszłości chorobami serca. Nadmiar cukru prowadzi m.in. do otyłości i cukrzycy.

Do diety dziecka w 6. miesiącu możesz włączać:

  • różne owoce i warzywa (z polskiej strefy klimatycznej, najlepiej sezonowe),
  • chude mięso,
  • ryby,
  • jajko,
  • kaszki i kleiki bezglutenowe i glutenowe.
Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 6. miesiącu życia.Zobacz też film:
Co po kolei wprowadzać do diety niemowlęcia - wyjaśnia prof. Socha z Centrum Zdrowia Dziecka
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Ocena (13 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!