Karmienie piersią noworodka
fot. Fotolia

Wiemy, co jest "normą" w karmieniu piersią!

Nie mam mleka, pierś jest pusta, dziecko nie ma co jeść - niejedna mama wpada w panikę na początku karmienia. Sprawdzamy, ile dziecko powinno wyssać mleka z piersi, jak często i jak długo powinno ssać. Co jest normą?
Katarzyna Pinkosz
Karmienie piersią noworodka
fot. Fotolia
Żołądek noworodka jest jak wielkości orzecha, dlatego na początek karmienia dziecku wystarczy łyżeczka mleka. Zamiast więc martwić się, że nie masz pokarmu, spróbuj przystawić dziecko do piersi - nawet jeśli uważasz, że jest pusta.

Ile dziecko powinno wyssać

W żołądku dziecka 1. dnia życia  zmieści się ok. 6 ml mleka, 3. dniu po urodzenia - 25 ml, a 7. dnia po porodzie - ok. 50 ml. Dlatego karmiące mamy nie powinny się bać, że mają za mało mleka. To jeszcze jeden dowód na to, że karmiące mamy zbyt szybko i zbyt pochopnie rezygnują z karmienia piersią, obawiając się, że mają za mało pokarmu.
Ilość mleka w piersi zależy przede wszystkim od tego jak często i jak dużo ssie dziecko. Zależność jest prosta: jeśli dziecko będzie więcej ssało, mleka w piersiach będzie więcej.
Ważna sprawa: ważenie. Nie musisz wiedzieć, ile dziecko zjadło na każdy posiłek, nie musisz go ważyć przed i po karmieniu.
Redakcja poleca: Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.

Ile razy dziecko powinno ssać

Nie ma norm: tyle razy, ile jest głodne: na tym polega karmienie na żądanie. Zwykle w pierwszych dniach po porodzie dziecko ssie 7-8 razy na dobę. Ale są też noworodki, które ssą pierś nawet 13 razy na dobę. Z czasem liczba karmień w ciągu doby się zmniejsza do 5-7 razy, bo dziecko na posiłek zjada coraz więcej.

Jak długo ssać

Posiłek powinien trwać co najmniej 10 minut. Ale dziecko może też ssać pierś nawet godzinę.
Jeśli chce mu się tylko pić, ssanie będzie krótsze, bo dziecko wypije tylko bardziej wodniste mleko pierwszej fazy.

Czytaj też: 5 błędów w diecie karmiącej mamy: szkodzą tobie i dziecku!

Z jednej piersi czy z dwóch?

Niemowlęta mają różne upodobania.  30 proc. ssie zawsze tylko z 1 piersi na jeden posiłek. 13 proc. - zawsze musi zjeść z dwóch piersi. Pozostałe robią raz tak, raz tak.

Czytaj też: Kiedy przestać karmić piersią?
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy