Jak się leczy ADHD?
fot. AdobeStock

Jak sie leczy dzieci z ADHD?

Jeszcze w latach 50-tych dzieci z ADHD uważane były za krnąbrne i złośliwe. Dziś już wiadomo, jak im pomóc.
Dominika Bielas
Jak się leczy ADHD?
fot. AdobeStock
ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi i koncentracji. U dzieci objawia się m.in.: słabą koncentracją, ponadprzeciętną ruchliwością, gadatliwością, łatwym denerwowaniem się, dokuczaniem innym dzieciom, problemami z zasypianiem. Problem tkwi nie w złym charakterze, lecz w genach, budowie mózgu, stężeniach różnych substancji chemicznych w organizmie.

Czy ADHD to sfabrykowane zaburzenie?

Gdy pod koniec życia prof. Leon Eisenberg, twórca terminu ADHD, w wywiadzie dla niemieckiego pisma "Der Spiegel" wyznał, że "ADHD jest cudownym przykładem sfabrykowanej dolegliwości". Świat wstrzymał oddech, a wielu rodziców i specjalistów zaczęło mieć wątpliwości. Eisenbergowi chodziło jedynie o to, że lekarze zbyt łatwo "przypinają" dzieciom łatkę ADHD, zamiast ustalić, czy istnieją powody psychospołeczne, które mogą prowadzić do problemów behawioralnych przypominających ADHD. Zdaniem specjalisty także zbyt szybko w grę wchodzi farmakologia. Więc jak pomóc dzieciom, które rzeczywiście mają objawy nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi?
Redakcja poleca: Czy spinner pomaga na ADHD, czy służy diabłu? [WIDEO]
Spinnery, niepozorne plastikowe zabawki, zawładnęły sercami dzieci na całym świecie. Miały pomagać w terapii ADHD i autyzmu, ale wg niektórych organizacji chrześcijańskich są narzędziami okultystycznymi. Gdzie leży prawda?

Jak leczyć ADHD?

W leczeniu ADHD wykorzystywane są dwie metody: oddziaływania terapeutyczne oraz farmakoterapia. Podstawą leczenia jest nadanie życiu osoby dotkniętej ADHD pewnej ścisłej struktury. By to osiągnąć, korzysta się z terapii indywidualnej, terapii rodzinnej, terapii par bądź też grupowej. Każda z nich daje zupełnie inny rezultat.
Do form leczenia zaburzeń ADHD zalicza się:
 • terapię behawioralną (zwaną modyfikacją zachowania, czyli wygaszanie złych nawyków, a wzmacnianie dobrych),
 • nauczanie wyrównawcze (dodatkowe zajęcia, podczas których dziecko nabywa nowych nawyków, np. umiejętności organizowania pracy własnej),
 • terapię mowy i języka (głównie praca z logopedą),
 • terapię zajęciową (nacisk na prawidłowy rozwój motoryczny dziecka),
 • kontrolę dietetyczną (istnieje przypuszczenie, że niektóre produkty spożywcze mogą wzmagać aktywność, np. cukier, kakao),
 • metody relaksacyjne,
 • metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne ,
 • metodę Symboli Dźwiękowych,
 • metodę Integracji Sensorycznej,
 • programy psychoedukacyjne dla rodziców (grupy wsparcia),
 • Biofeedback (metodę modyfikowania procesu fizjologicznego i nadania mu pożądanego kierunku przez podawanie bezpośrednich informacji zwrotnych na temat parametrów tego procesu).

Czym są leki na ADHD?

Najczęściej dzieciom podaję się Ritalin (znany również pod nazwą Concerta) i Adderall. To dość łagodne leki pobudzające aktywność układu nerwowego. Zwiększają stężenie dopaminy, regulującej pracę komórek nerwowych związanych z ruchem i emocjami. Najczęstszymi skutkami przyjmowania leków na ADHD u dzieci jest zmniejszony apetyt, problemy ze snem, rozwój tików (np. nagłe potrząsanie głową lub niespodziewany krzyk kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia), zmiany osobowości, spowolniony wzrost, halucynacje, powikłania związane z funkcjonowaniem układu krążenia i wiele innych. [content:0_23750,0_21277,0_22475,0_20102:CMNews] W niektórych sytuacjach terapia farmakologiczna ADHD jest wręcz konieczna. Naukowcy podkreślają, że leki mogą zmniejszyć objawy zaburzenia, ale nie są w stanie wyleczyć z ADHD. Większą szansę na powodzenie terapii daje współpraca między dzieckiem, rodzicem i psychologiem. Specjalista w trakcie terapii da dziecku odpowiednie narzędzia, dzięki którym będzie on w stanie uporządkować swoje myśli i radzić sobie codziennym z funkcjonowaniem.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy