co na biegunkę u dziecka
fot. adobe stock

Co na biegunkę u dziecka?

Co podać dziecku na biegunkę? Przede wszystkim probiotyki i dużo płynów. Chociaż biegunka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u dziecka, nie bagatelizuj jej, ponieważ bardzo szybko powoduje odwodnienie.
co na biegunkę u dziecka
fot. adobe stock

Jeśli dziecko ma biegunkę, podawaj mu przede wszystkim dużo picia, żeby nie doszło do odwodnienia. Napój ma być chłodny i niesłodzony. Przy rozwolnieniu ważna jest też lekkostrawna dieta – dziecko może jeść np. marchwiankę i ryż. Bardzo ważne jest także podawanie probiotyków i preparatów nawadniających z solami mineralnymi (zwłaszcza jeśli biegunka ma ostry przebieg).

Co na biegunkę u dziecka?

Na rozwolnienie u dziecka pomoże lekkostrawna dieta i dużo picia. Napój powinien być chłodny i niesłodzony. To ważne zapobiec odwodnieniu. W trudniejszych przypadkach na biegunkę u dziecka lekarz może zalecić podawanie preparatu nawadniającego, zawierającego sole mineralne.

Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Jak zatrzymać biegunkę u dziecka?

Leki, które pomogą zatrzymać biegunkę u dziecka, bez problemu znajdziesz w aptece. Zazwyczaj podczas biegunki dziecku podaje się:

  • probiotyki
  • leki hamujące rzadkie wypróżnienia (Smecta)
  • preparaty nawadniające
  • preparaty przywracające właściwe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej.
Zawsze warto też dociec przyczyny biegunki: czy wywołało ją zatrucie pokarmowe, rotawirusy, bakterie czy może alergia pokarmowa – to może mieć znaczenie dla leczenia biegunki.

Biegunka u rocznego dziecka i u dwulatka

Jeśli przebieg biegunki u rocznego dziecka i dwulatka (u starszych dzieci także) jest łagodny, możesz zastosować domowe sposoby na rozwolnienie. Przede wszystkim podawaj dziecku dużo picia: wodę, lekką herbatkę, ugotowaną w domu  marchwiankę. Lepiej, by piło po łyczku, ale za to częściej. Napój powinien być chłodny!

Co na biegunkę u dziecka? Dieta

Dieta przy biegunce musi być lekkostrawna. Ale jeśli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia
Podawaj maluchowi do jedzenia:

Nie podawaj dziecku mleka, chyba że z piersi. Unikaj też cukru, np. w słodzonych granulowanych herbatkach, oraz owoców (soki owocowe mogą wzmagać objawy biegunki u dziecka).

Czy odgazowana cola pomaga na zatrzymanie biegunki?
Nie jest to najlepszy sposób na biegunkę u dziecka, bo coca-cola zawiera kofeinę, bardzo dużo cukru i wiele innych szkodliwych dla dziecka substancji.

Biegunka: kiedy do lekarza?

Jeśli biegunkę ma niemowlę, szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia, lepiej, żeby zbadał je lekarz. Im mniejsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do groźnego odwodnienia. Na pewno trzeba pokazać dziecko lekarzowi, jeśli objawy nie mijają lub nasilają się, dołączają do nich uporczywe wymioty, gorączka, dziecko jest apatyczne, ma objawy odwodnienia, a w kupce dostrzeżesz śluz lub krew.

Zobacz także:
Jakie są przyczyny biegunki?
5 sposobów na biegunkę u dziecka
Jak odróżnić alergię od nietolerancji pokarmowej?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy