GRY
 
 

Ból brzucha u niemowlęcia - 6 możliwych przyczyn

Ból brzucha może pojawić się z wielu powodów. Sprawdź, czy twoje dziecko cierpi na zatrucie pokarmowe, niestrawność, a może ma infekcję układu moczowwego. Podpowiadamy, co wtedy robić.

dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Ból brzucha bywa sygnałem jakiejś choroby, np. gdy u dziecka występuje alergia pokarmowa. Może też pojawić się w okresie wylęgania się chorób zakaźnych np. odry. U małych dzieci (do 2. roku życia) może występować, gdy dziecko ma zapaleniu uszu.

Przyczyny bólu brzucha:

Niestrawność u dziecka

Może się zdarzyć każdemu, także maluszkowi, który nie jada hamburgerów ani bigosu. Czasem wystarczy nadmiar szybko fermentujących owoców albo soków.

Objawy niestrawności: Ból (najczęściej w nadbrzuszu, jednak malec może mieć kłopot z dokładnym wskazaniem bolącego miejsca) pojawia się dwie, trzy godziny po posiłku po posiłku. Mogą mu towarzyszyć mdłości, wzdęcia i odbijania, a nawet wymioty.

Leczenie niestrawności: Nie dawaj dziecku nic do jedzenia. Pozwól mu wypocząć. Nie prowokuj wymiotów ale jeśli się pojawią, nie staraj się ich powstrzymywać.

Zatrucia pokarmowe u dziecka

Wywołują je drobnoustroje (np. salmonella) albo toksyny (np. jad kiełbasiany)

Objawy zatrucia pokarmowego: Podobne jak przy niestrawności, jednak bardziej gwałtowne. Mogą pojawić się dużo później (nawet po dwóch, trzech dniach od zjedzenia szkodliwego produktu). Bólowi brzucha towarzyszą wymioty, biegunka, czasem gorączka i/albo ból głowy.

Leczenie zatrucia pokarmowego: W przypadku dzieci, zwłaszcza małych, każde zatrucie może być groźne, dlatego jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Nie próbuj zapobiegać wymiotom – dzięki nim organizm się oczyszcza. Pamiętaj, że odwodnienie u dziecka jest groźne, dlatego nie możesz do neigo doprowadzić. Podawaj mu małymi porcjami wodę, herbatę miętową albo zwykłą (ale nie owocowową).

Sprawdź: Jak leczyć biegunkę rotawirusową radzi ekspert
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?
Doładuj
Przeładuj