dziecko, mama, tulić, płacz, łzy

Ból brzucha u niemowlęcia - 6 możliwych przyczyn

Ból brzucha może pojawić się z wielu powodów. Sprawdź, czy twoje dziecko cierpi na zatrucie pokarmowe, niestrawność, a może ma infekcję układu moczowwego. Podpowiadamy, co wtedy robić.
dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Ból brzucha bywa sygnałem jakiejś choroby, np. gdy u dziecka występuje alergia pokarmowa. Może też pojawić się w okresie wylęgania się chorób zakaźnych np. odry. U małych dzieci (do 2. roku życia) może występować, gdy dziecko ma zapaleniu uszu.

Przyczyny bólu brzucha:

Niestrawność u dziecka

Może się zdarzyć każdemu, także maluszkowi, który nie jada hamburgerów ani bigosu. Czasem wystarczy nadmiar szybko fermentujących owoców albo soków.

Objawy niestrawności: Ból (najczęściej w nadbrzuszu, jednak malec może mieć kłopot z dokładnym wskazaniem bolącego miejsca) pojawia się dwie, trzy godziny po posiłku po posiłku. Mogą mu towarzyszyć mdłości, wzdęcia i odbijania, a nawet wymioty.

Leczenie niestrawności: Nie dawaj dziecku nic do jedzenia. Pozwól mu wypocząć. Nie prowokuj wymiotów ale jeśli się pojawią, nie staraj się ich powstrzymywać.

Zatrucia pokarmowe u dziecka

Wywołują je drobnoustroje (np. salmonella) albo toksyny (np. jad kiełbasiany)

Objawy zatrucia pokarmowego: Podobne jak przy niestrawności, jednak bardziej gwałtowne. Mogą pojawić się dużo później (nawet po dwóch, trzech dniach od zjedzenia szkodliwego produktu). Bólowi brzucha towarzyszą wymioty, biegunka, czasem gorączka i/albo ból głowy.

Leczenie zatrucia pokarmowego: W przypadku dzieci, zwłaszcza małych, każde zatrucie może być groźne, dlatego jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Nie próbuj zapobiegać wymiotom – dzięki nim organizm się oczyszcza. Pamiętaj, że odwodnienie u dziecka jest groźne, dlatego nie możesz do neigo doprowadzić. Podawaj mu małymi porcjami wodę, herbatę miętową albo zwykłą (ale nie owocowową).

Sprawdź: Jak leczyć biegunkę rotawirusową radzi ekspert

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka

Najczęściej dotyka nieco starsze dzieci (powyżej 6. roku życia), ale może się zdarzyć w każdym wieku, nawet u niemowlęcia.

Objawy zapalenia wyrostkowego: Ból pojawia się najpierw w okolicy pępka, a później niżej, po prawej stronie brzucha (małe dziecko rzadko potrafi go jednak zlokalizować), jest uporczywy, nie ustępuje, przeciwnie, coraz bardziej narasta. Dziecko chodzi zgięte wpół albo leży podkurczając nóżki. Nie pozwala dotknąć brzucha. Ma gorączkę albo stan podgorączkowy. Może (ale nie musi) wymiotować, mieć biegunkę albo zaparcie.

Leczenie zapalenia wyrostkowego: Natychmiast wezwij pomoc albo zawieź dziecko na ostry dyżur. Jeśli po zbadaniu malca lekarz będzie podejrzewał zapalenie wyrostka (czasem konieczne są dodatkowe badania, np. OB, leukocyty), malec musi jak najszybciej trafić do szpitala. Nie można z tym zwlekać, by nie doszło do niebezpiecznego zapalenia otrzewnej. Nie rób dziecku ciepłych okładów – taki kompres może zaostrzyć stan zapalny. Nie podawaj mu nic do jedzenia ani picia.

Zapalenie węzłów chłonnych jamy brzusznej u dziecka

Gdy pojawi się infekcja gardła oprócz węzłów chłonnych na szyi powiększają się czasem także te w jamie brzusznej.

Objawy zapalenia węzłów chłonnych jamy brzusznej: Brzuch boli podobnie jak przy zapaleniu wyrostka. Dziecko skarży się także na ból gardła, kaszle.

Leczenie zapalenia węzłów chłonnych jamy brzusznej: Ból brzucha mija po wyleczeniu gardła.

Zobacz także: Wszystko co musisz wiedzieć o bólu gardła

Choroba pasożytnicza u dziecka

Do najbardziej znanych pasożytów należą owsiki, glisty ludzkie, tasiemce, a ostatnio także lamblie. Pasożytów (i chorób przez nie wywoływanych) jest jednak znacznie więcej. Problem może dotyczyć także niemowląt,zwłaszcza gdy są  w żłobku lub mają starsze rodzeństwo.

Objawy choroby pasożytniczej: Są różne w zależności od rodzaju pasożyta. Poza bólem brzucha malec może mieć np. podkrążone oczy, wysypkę, nudności, wymioty, biegunkę, a nawet napady duszności czy zapalenie spojówek. Inne możliwe objawy to m.in. bezsenność, osłabienie, niepokój, rozdrażnienie.

Leczenie choroby pasożytniczej: Oddaj kupę dziecka do analizy. Sposób leczenia zależy od rodzaju pasożyta.  Zawsze trzeba równocześnie leczyć wszystkich członków rodziny.

Infekcja układu moczowego u dziecka

Ból brzucha często towarzyszy infekcjom układu moczowego: pęcherza, moczowodów, nerek.

Objawy infekcji układu moczowego: Ból promieniujący od pleców w dół brzucha, wzdłuż moczowodów. Malec ma problemy z siusianiem (siusia często, wąskim strumieniem albo z przerwami, czuje pieczenie, nie chce siadać na nocniku albo korzystać z toalety), może (ale nie musi) mieć mniejszy apetyt i wysypkę w okolicach krocza.

Leczenie infekcji układu moczowego: Oddaj mocz malucha do analizy i idź z dzieckiem do lekarza. Leczenie tego typu zakażeń wyłącznie domowymi sposobami to bardzo ryzykowny pomysł – źle leczona infekcja może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Kiedy musisz zgłosić się do lekarza:

• Ból brzucha jest bardzo silny i nie przemija. Dziecko płacze, leży skulone, nie pozwala się dotknąć, budzi się w nocy.
• Dziecko wymiotuje, ma biegunkę albo gorączkę.
• Dziecko wygląda na chore. Jest osłabione, nie ma apetytu, nie może spać, nie ma ochoty na zabawę.
• Ból, nawet niewielki, pojawia się często.
• Malec ma problemy z siusianiem (siusia często, skarży się na pieczenie, płacze)
• Brzuch zaczął boleć po jakimś wypadku, np. upadku z dużej wysokości
• W kupie albo wymiotach widać krew
• Kupa jest czarna, biała lub niemal biała, wygląda jakby była tłusta (błyszczy), widać w niej śluz.
• Brzuch jest bardzo wzdęty albo twardy jak kamień i/albo dziecko nei pozwala go dotknąć.
• Dziecko od kilkudziesięciu godzin nie robi kupy ani nie  puszcza bąków
• Dzieje się coś niepokojącego. Dziecko jest bardzo niespokojne albo przeciwnie, apatyczne.


KONSULTACJA: dr n.med. Małgorzata Czyżewska, Konsultant Wojewódzki ds Neonatologii, Klinika Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.


Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy