GRY

Jak poradzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry u niemowlaka?

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się już u kilkutygodniowych maluchów. Jego łagodną formą jest tzw. ciemieniucha. Ale nie można lekceważyć tego problemu! Sprawdź, jak pomóc maluszkowi!
Łojotokowe zapalenie skóry
fot. StockAdobe
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry głównie na twarzy, głowie, plecach lub klatce piersiowej. U niemowląt choroba ta przejawia się tzw. ciemieniuchą lub zmianami pieluszkowymi. Jak poradzić sobie z tym problemem? Skorzystaj z naszych rad!

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się już u noworodków i niemowląt między 2 a 10. tygodniem życia w łagodnej postaci, czyli ciemieniuchy. Ciemieniucha to grube, żółte łuski, które pojawiają się na skórze głowy i brwiach niemowlaka. Skóra w tym miejscu jest szorstka i wyraźnie wysuszona. Choroba ta może też objawiać się tzw. zmianami pieluszkowymi. Wówczas właśnie w okolicach pieluszki, czyli na pachwinach, podbrzuszu oraz w miejscach intymnych tworzą się łuszczące się plamy. Należy wtedy zgłosić się z dzieckiem do dermatologa w celu dokładnego zbadania zmian na skórze i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jak zwalczyć zapalenie łojotokowe na skórze niemowlaka?

Zwykle wyprysk łojotokowy leczy się antybiotykami, kremami oraz maściami. Jednak w przypadku noworodków i niemowląt takie leczenie nie jest wskazane. U tak małych dzieci stosuje się innego rodzaju kurację. Przede wszystkim należy odpowiednio natłuszczać skórę i dbać o higienę malucha. W tym celu należy:
  • kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem specjalnych płynów i emolientów;
  • po kąpieli dziecka bardzo delikatnie osuszać jego skórę;
  • natłuszczać skórę delikatnymi środkami (Linola, Nanobase, Lipobase, maść z witaminą A – wszystkie dostępne w aptece);
  • natłuszczać skórę oliwką lub wazeliną.
Jeśli jednak zauważysz, że mimo dobierania odpowiednich kosmetyków i natłuszczania skóry, problem wciąż nie znika, skonsultuj się z pediatrą. Być może u dziecka rozwija się stan zapalny.

Jak dbać o skórę głowy niemowlaka?

Jeśli twoje dziecko ma ciemieniuchę, najlepiej jest dobrze ją natłuścić specjalnym środkiem zmiękczającym łuski i pozostawić tę tłustą warstwę na skórze głowy przez dłuższy czas (nawet kilka godzin), a po wieczornej kąpieli delikatnie wyczesać złuszczoną skórę miękką szczoteczką. Nie należy zdrapywać na siłę łusek z główki dziecka. Przy prawidłowej higienie problem ciemieniuchy powinien minąć po kilku dniach.

Warto też zadbać o to, by środek, którym myjesz główkę dziecka, był bezpieczny i przeznaczony do stosowania przez niemowlęta. Może to być po prostu emolient, ale można też stosować delikatny szampon.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt