Jak poradzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry u niemowlaka?

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się już u kilkutygodniowych maluchów. Jego łagodną formą jest tzw. ciemieniucha. Ale nie można lekceważyć tego problemu! Sprawdź, jak pomóc maluszkowi!
Milena Oszczepalińska
Łojotokowe zapalenie skóry
fot. StockAdobe
Łojotokowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry głównie na twarzy, głowie, plecach lub klatce piersiowej. U niemowląt choroba ta przejawia się tzw. ciemieniuchą lub zmianami pieluszkowymi. Jak poradzić sobie z tym problemem? Skorzystaj z naszych rad!

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się już u noworodków i niemowląt między 2 a 10. tygodniem życia w łagodnej postaci, czyli ciemieniuchy. Ciemieniucha to grube, żółte łuski, które pojawiają się na skórze głowy i brwiach niemowlaka. Skóra w tym miejscu jest szorstka i wyraźnie wysuszona. Choroba ta może też objawiać się tzw. zmianami pieluszkowymi. Wówczas właśnie w okolicach pieluszki, czyli na pachwinach, podbrzuszu oraz w miejscach intymnych tworzą się łuszczące się plamy. Należy wtedy zgłosić się z dzieckiem do dermatologa w celu dokładnego zbadania zmian na skórze i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Jak zwalczyć zapalenie łojotokowe na skórze niemowlaka?

Zwykle wyprysk łojotokowy leczy się antybiotykami, kremami oraz maściami. Jednak w przypadku noworodków i niemowląt takie leczenie nie jest wskazane. U tak małych dzieci stosuje się innego rodzaju kurację. Przede wszystkim należy odpowiednio natłuszczać skórę i dbać o higienę malucha. W tym celu należy:
  • kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem specjalnych płynów i emolientów;
  • po kąpieli dziecka bardzo delikatnie osuszać jego skórę;
  • natłuszczać skórę delikatnymi środkami (Linola, Nanobase, Lipobase, maść z witaminą A – wszystkie dostępne w aptece);
  • natłuszczać skórę oliwką lub wazeliną.
Jeśli jednak zauważysz, że mimo dobierania odpowiednich kosmetyków i natłuszczania skóry, problem wciąż nie znika, skonsultuj się z pediatrą. Być może u dziecka rozwija się stan zapalny.

Jak dbać o skórę głowy niemowlaka?

Jeśli twoje dziecko ma ciemieniuchę, najlepiej jest dobrze ją natłuścić specjalnym środkiem zmiękczającym łuski i pozostawić tę tłustą warstwę na skórze głowy przez dłuższy czas (nawet kilka godzin), a po wieczornej kąpieli delikatnie wyczesać złuszczoną skórę miękką szczoteczką. Nie należy zdrapywać na siłę łusek z główki dziecka. Przy prawidłowej higienie problem ciemieniuchy powinien minąć po kilku dniach.

Warto też zadbać o to, by środek, którym myjesz główkę dziecka, był bezpieczny i przeznaczony do stosowania przez niemowlęta. Może to być po prostu emolient, ale można też stosować delikatny szampon.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem