Leczenie zapalenia opon mózgowych
fot. StockAdobe

Co robić, gdy dziecko ma zapalenie opon mózgowych?

Pierwsze objawy zapalenia opon mózgowych, takie jak wysoka gorączka i objawy oponowe są wskazaniem do zabrania dziecka do lekarza. Prawidłowa diagnoza umożliwi szybkie leczenie i pomoże zapobiec powikłaniom, a nawet śmierci.
Milena Oszczepalińska
Leczenie zapalenia opon mózgowych
fot. StockAdobe
Na zapalenie opon mózgowych może zachorować każdy, bez względu na wiek. Początkiem choroby jest zwykle bardzo wysoka gorączka, a następnie pojawiają się tzw. objawy oponowe. Chory może mieć też drgawki, kaszel, światłowstręt, nudności. Szybkie leczenie jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczone zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może w ostateczności doprowadzić nawet do śmierci. Podejrzewasz, że ta choroba dotknęła twoje dziecko? Nie zwlekaj, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Leczenie zapalenia opon mózgowych

Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy rozpocząć od zdiagnozowania jego przyczyny. Kiedy już zostanie ustalone, czy chorobę wywołał wirus, grzyb, czy coś innego, wówczas lekarz dobiera odpowiedni antybiotyk. Niekiedy w leczeniu stosuje się również leki przeciwpadaczkowe.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Czy pobyt w szpitalu jest konieczny?

Wirusowe zapalenie opon mózgowych w wyjątkowych przypadkach, jeśli ma łagodny przebieg, może być leczone w domu. Pozostałe typy choroby zwykle wymagają hospitalizacji na oddziale chorób zakaźnych Chory musi być pod stałą kontrolą lekarzy.

Leczenie zapalenia opon mózgowych u niemowląt

Noworodki i niemowlęta chore na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zawsze muszą być leczone w szpitalu, U tak małych dzieci ta choroba jest szczególnie groźna. Istnieje również wysokie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. 

Jak długo trwa kuracja?

Długość leczenia zapalenia opon mózgowych zależna jest od rodzaju i przyczyny choroby. Może trwać ono nawet kilka tygodni i przez cały ten czas pacjent musi przebywać w szpitalu. Jeśli na skutek zapalenia dojdzie do jakichś powikłań, wówczas proces leczenia może się znacznie wydłużyć. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy