GRY

Co robić, gdy dziecko ma zapalenie opon mózgowych?

Pierwsze objawy zapalenia opon mózgowych, takie jak wysoka gorączka i objawy oponowe są wskazaniem do zabrania dziecka do lekarza. Prawidłowa diagnoza umożliwi szybkie leczenie i pomoże zapobiec powikłaniom, a nawet śmierci.

Leczenie zapalenia opon mózgowych
fot. StockAdobe
Na zapalenie opon mózgowych może zachorować każdy, bez względu na wiek. Początkiem choroby jest zwykle bardzo wysoka gorączka, a następnie pojawiają się tzw. objawy oponowe. Chory może mieć też drgawki, kaszel, światłowstręt, nudności. Szybkie leczenie jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczone zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może w ostateczności doprowadzić nawet do śmierci. Podejrzewasz, że ta choroba dotknęła twoje dziecko? Nie zwlekaj, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Przyczyny zapalenia opon mózgowych

Choroba ta może mieć różne przyczyny i to w zależności od tego, co ją wywołało, dobiera się stosowne leczenie. Wyróżnia się następujące rodzaje zapalenia opon mózgowych:
  • odkleszczowe
  • bakteryjne
  • wirusowe
  • opryszczkowe
  • ropne
  • meningokokowe
  • gruźlicze
  • grzybicze
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest niezwykle poważną chorobą. W wielu przypadkach kończy się śmiercią pacjenta. Równie niebezpieczne jest zapalenie opryszczkowe. Z kolei najczęściej przyczyną choroby jest wirus, który rzadko prowadzi do śmierci.

Zobacz, jakie są objawy zapalenia opon mózgowych
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Leczenie zapalenia opon mózgowych

Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy rozpocząć od zdiagnozowania jego przyczyny. Kiedy już zostanie ustalone, czy chorobę wywołał wirus, grzyb, czy coś innego, wówczas lekarz dobiera odpowiedni antybiotyk. Wirusowe zapalenie opon mózgowych jeśli ma łagodny przebieg, może być leczone w domu. Pozostałe typy choroby zwykle wymagają hospitalizacji, ponieważ chory musi być pod stałą kontrolą lekarzy. Niekiedy w leczeniu stosuje się również leki przeciwpadaczkowe. Noworodki i niemowlęta chore na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zawsze muszą być leczone w szpitalu, ponieważ u tak małych dzieci ta choroba jest szczególnie groźna.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?