Zapalenie zatok
fot. Fotolia

Jak leczyć zapalenie zatok u dziecka

Leczenie zapalenia zatok nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego. Bakterie mogą przetrwać w zakamarkach zatok, dlatego zapalenia zatok często nawracają.
Katarzyna Pinkosz
Zapalenie zatok
fot. Fotolia
Bóle głowy, nasilające się przy pochyleniu głowy, katar trwający ponad 7 dni, zatkany nos, kaszel - nasilający się w nocy, mówienie "przez nos" - to najczęstsze objawy zapalenia zatok. 

Leczenie zapalenia zatok u dziecka

Diagnozę, że dziecko ma zapalenie zatok może postawić tylko lekarz. Dobiera on też sposoby leczenia. Konieczne jest udrożnienie nosa i upłynnienie zalegającej wydzieliny. 
W zależności od tego czy zapalenie zatok jest spowodowane infekcją wirusową czy bakteryjną, czy też procesem alergicznym, lekarz może zalecić:
  • preparaty zawierające wodę morską lub sól fizjologiczną (kilka razy dziennie).
  • krople do nosa obkurczające śluzówkę (np. Nasivin, Otrivin) - ale można je stosować tylko przez 2-3 dni,
  • leki rozrzedzające wydzielinę (tzw. mukolityczne), by łatwo mogła wydostać się z zatok,
  • leki antyhistaminowe (zmniejszające ilość wydzieliny),
  • sterydy donosowe,
  • leki zawierające pseudoefedrynę (by doprowadzić do obkurczenia śluzówki i zmniejszyć wydzielanie śluzu).
Jeśli takie leczenie nie pomaga, a lekarz podejrzewa zakażenie bakteryjne zatok, konieczne jest też podanie antybiotyku. Leczenie trwa 10–14 dni, a czasem nawet dłużej. 
W niektórych klinikach jest możliwe przeprowadzanie operacji tzw. balonikowania: do zatok wprowadza się specjalny balonik i udrożnia zatoki. Pozwala to uniknąć wielokrotnych kuracji antybiotykiem.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Domowa pomoc dla dziecka z zapaleniem zatok 

Choremu dziecku możesz też pomóc domowymi sposobami.
  • Nawilżaj pokój. To konieczne szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy w domu grzeją kaloryfery. Możesz na kaloryferze układać mokre ręczniki, możesz też zastosować nawilżacz.
  • Podawaj dziecku dużo picia (ułatwi to rozrzedzenie wydzieliny).
  • Przedszkolakowi możesz położyć ciepłe okłady na czoło (np. lekko ogrzany w mikrofalówce woreczek z solą lub ryżem - uważaj jednak, by dziecka nie poparzyć).
Czytaj też: 10 pytań o migdałki - czy trzeba je wycinać?
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy