GRY

Masaż na kolkę – genialny sposób na ból brzuszka!

Gdy jak co dzień wieczorem Twoje dziecko zaczyna się prężyć i postękiwać, nie czekaj.
niemowlę, skóra niemowlaka, pielęgnacja niemowlaka
fot. Fotolia
Gdy jak co dzień wieczorem twoje dziecko zaczyna się prężyć i postękiwać, nie czekaj. Możesz pomóc mu masażem. Podpowiadamy, jak go zrobić.

Brzuszek maluszka możesz zacząć masować od trzeciego tygodnia życia, gdy dziecku odpadła już pępowina, a miejsce po niej jest zagojone. Pierwsza kolka pojawia się zwykle pod koniec pierwszego miesiąca, dlatego masaż możesz też stosować, gdy dziecko ma zaparcia i inne kłopoty z brzuszkiem.

Nie wystarczy masować raz dziennie, tuż przed atakiem kolki lub w jej trakcie, gdy brzuszek bardzo boli. Żeby był skuteczny, masuj maleństwo regularnie, trzy do pięciu razy dziennie, na przykład podczas zmiany pieluszki. Szybko wejdzie ci to w nawyk. Dziecka, które już ma atak kolki i płacze z bólu, nie masuj, bo krzyczącego malca tylko to rozdrażni.

Masaż kolkowy rób spokojnie, nie spiesz się, nawet jeśli dziecko już zaczyna płakać stękać. Gdy maleństwo przejmie twoje zdenerwowanie, będzie dużo trudniej. Nie oczekuj też natychmiastowych efektów, a zobaczysz, że przyjdą same.

Jak zrobić masaż na kolkę?

Zanim zaczniesz masaż, pamiętaj o kilku zasadach:
  1. Dziecko nie może być śpiące ani głodne, ale nie masuj tuż po jedzeniu (najlepiej 30–40 minut po posiłku).
  2. Ogrzej pokój – powinno być w nim o 2-3 stopni C więcej niż zwykle.
  3. Wybierz wygodne miejsce, dobry jest przewijak. Możesz też siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka np. na swoich udach.
  4. Rozłóż ceratkę i ręcznik. Rozluźniony malec może zrobić siusiu, kupkę.
  5. Rozbierz maleństwo – gdy masujesz tylko brzuszek, może zostać w samej koszulce lub w body.
  6. Rozgrzej swoje dłonie, zdejmij też biżuterię.
  7. Wybierz oliwkę – taką, której używasz na co dzień. Może to być oliwa z oliwek – jest dobra, bo odżywia skórę i nie zamyka porów. Rozgrzej ją w dłoniach.
  8. Masuj wolno, bez nerwów. Wykonuj zdecydowane, spokojne ruchy, z lekkim naciskiem. W końcu wyczujesz, jak mocny masaż lubi twoje dziecko.

Konsultacja: Małgorzata Czarniecka, międzynarodowa instruktorka masażu dziecięcego. Od 1998 roku prowadzi w Fundacji Rodzić po Ludzku kursy masażu dziecięcego metodą Vimali Schneider Mc Clure.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt