dziecko, mama, jedzenie
fot. Panthermedia

6 wymówek, by nie mieć czasu dla siebie

Każda mama marzy o czasie wyłącznie dla siebie, ale kiedy już uda się go zorganizować, ma mnóstwo wymówek, by zostać w domu z dzieckiem.
dziecko, mama, jedzenie
fot. Panthermedia

1. Nie potrzebuję wolnego

Często mamy mają poczucie winy, jeśli zostawiają dziecko z opiekunką/babcią/mężem i idą z koleżanką do kina. Tymczasem to wcale nie znaczy, że nie lubisz być mamą albo że nie chcesz spędzać czasu z dzieckiem! Każdy potrzebuje czasem odpoczynku i rozmowy o czymś innym niż śpioszki i kupki.
  • Pamiętaj! Jeśli robisz coś dla siebie, to tym samym robisz coś dla swojego dziecka. Uwierz, że lepiej będzie wam obu, kiedy będziesz wypoczęta i odprężona.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

2. Dzieci będą płakać i tęsknić, jeśli je zostawię

I jeszcze: i na pewno beze mnie nie zasną. Oczywiście byłoby tak, gdybyś miała zamiar zniknąć na zawsze z powierzchni Ziemi, ale mówimy tylko o jednym dniu lub wieczorze. Dzieci często marudzą czy popłakują, kiedy wychodzisz, bo bardzo cię kochają i są do ciebie przywiązane, ale po tym, jak zamykasz drzwi mieszkania, świat nie rozpada się na kawałki.
  • Pamiętaj! Dzieciom dobrze robi spędzenie jakiegoś czasu z kimś innym niż tylko mamą – naturalnie ważne, żeby była to zaufana osoba, najlepiej taka, którą dzieci już znają i lubią.

3. Niania/mąż na pewno o czymś zapomną

O tym, że na wieczór jest specjalna kaszka, nie ta sama, co rano, o tym, że maluch lubi spać w śpiochach w króliki albo o tym, że masujesz mu brzuszek przed zaśnięciem. Nawet jeśli wszystko zapiszesz na kartce i przeprowadzisz skrupulatny test z wiedzy o twoim dziecku :) Ale spójrzmy prawdzie w oczy - czy to naprawdę będzie tragedia? Jeśli zwykle maluch nie ogląda telewizji i raz obejrzy bajkę na dobranoc, nic się nie stanie. Jeśli zasnął w innych śpiochach albo mąż zapomniał natrzeć go oliwką i wszystko jest w porządku – nie ma się co denerwować.
  • Pamiętaj! Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas dziecko nie zaliczy wszystkich punktów harmonogramu dnia. Jutro wrócicie do obowiązującego planu.

4. Pracuję cały dzień, więc powinnam spędzać wieczory i weekendy z dzieckiem

Na pewno powinnaś (i chcesz) spędzać z dzieckiem najwięcej czasu, ile tylko się da, ale przecież w pracy nie masz okazji poczuć się jak kobieta i odprężyć. Poza tym pamiętaj, że dzięki pracy zarabiasz na utrzymanie domu, więc tym samym dbasz o swoje dziecko, nie uciekasz od niego!
  • Pamięta! Nie pozwól, żeby dzieci oglądały cię zestresowaną, smutną i zdenerwowaną, a najlepszym sposobem, by tak nie było, jest wyskoczyć gdzieś od czasu do czasu z przyjaciółką lub sama.

5. Mąż ciężko pracuje przez cały tydzień, a ja jestem w domu, to on powinien odpocząć, a nie ja

Jeśli jesteś w tym szczęśliwym promilu mam, które dbają o dom, dzieci, gotują, sprzątają, robią zakupy, biegają po placu zabaw, pchają wózek, a do tego nie czują się zmęczone, mają czas dla siebie i czują się zadbane, to faktycznie twój mąż powinien odpocząć, jeśli wraca zmęczony. Jednak jeśli tak nie jest, to uświadom sobie, że praca w domu jest równie ciężka i tak samo przyczyniasz się do utrzymania domu dbając o niego, jak przynosząc pensję. I tak samo należy ci się chwila dla siebie, zwłaszcza jeśli mało masz okazji, kiedy możesz się ładnie ubrać, umalować i spędzić czas poza domem.
  • Pamiętaj! Praca w domu to też praca. Masz prawo być zmęczoną.

6. Najlepiej mi zrobi, jeśli w wolnym czasie zabiorę się za zaległe sprawy

Jeśli niedokończona prezentacja do pracy bardzo cię niepokoi i nie pozwala normalnie funkcjonować, zaparz herbatę, usiądź, a najlepiej poza domem: w bibliotece lub kawiarni, i skończ ją. Nie poświęcaj jednak całego wolnego czasu na obowiązki zamiast przyjemności.
  • Pamiętaj, że odpoczynek nie jest fanaberią!

ZOBACZ TEŻ: 10 sprawdzonych sposobów na relaks

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy