dziecko, mama, jedzenie
fot. Panthermedia

6 wymówek, by nie mieć czasu dla siebie

Każda mama marzy o czasie wyłącznie dla siebie, ale kiedy już uda się go zorganizować, ma mnóstwo wymówek, by zostać w domu z dzieckiem.
dziecko, mama, jedzenie
fot. Panthermedia

1. Nie potrzebuję wolnego

Często mamy mają poczucie winy, jeśli zostawiają dziecko z opiekunką/babcią/mężem i idą z koleżanką do kina. Tymczasem to wcale nie znaczy, że nie lubisz być mamą albo że nie chcesz spędzać czasu z dzieckiem! Każdy potrzebuje czasem odpoczynku i rozmowy o czymś innym niż śpioszki i kupki.
  • Pamiętaj! Jeśli robisz coś dla siebie, to tym samym robisz coś dla swojego dziecka. Uwierz, że lepiej będzie wam obu, kiedy będziesz wypoczęta i odprężona.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

2. Dzieci będą płakać i tęsknić, jeśli je zostawię

I jeszcze: i na pewno beze mnie nie zasną. Oczywiście byłoby tak, gdybyś miała zamiar zniknąć na zawsze z powierzchni Ziemi, ale mówimy tylko o jednym dniu lub wieczorze. Dzieci często marudzą czy popłakują, kiedy wychodzisz, bo bardzo cię kochają i są do ciebie przywiązane, ale po tym, jak zamykasz drzwi mieszkania, świat nie rozpada się na kawałki.
  • Pamiętaj! Dzieciom dobrze robi spędzenie jakiegoś czasu z kimś innym niż tylko mamą – naturalnie ważne, żeby była to zaufana osoba, najlepiej taka, którą dzieci już znają i lubią.

3. Niania/mąż na pewno o czymś zapomną

O tym, że na wieczór jest specjalna kaszka, nie ta sama, co rano, o tym, że maluch lubi spać w śpiochach w króliki albo o tym, że masujesz mu brzuszek przed zaśnięciem. Nawet jeśli wszystko zapiszesz na kartce i przeprowadzisz skrupulatny test z wiedzy o twoim dziecku :) Ale spójrzmy prawdzie w oczy - czy to naprawdę będzie tragedia? Jeśli zwykle maluch nie ogląda telewizji i raz obejrzy bajkę na dobranoc, nic się nie stanie. Jeśli zasnął w innych śpiochach albo mąż zapomniał natrzeć go oliwką i wszystko jest w porządku – nie ma się co denerwować.
  • Pamiętaj! Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas dziecko nie zaliczy wszystkich punktów harmonogramu dnia. Jutro wrócicie do obowiązującego planu.

4. Pracuję cały dzień, więc powinnam spędzać wieczory i weekendy z dzieckiem

Na pewno powinnaś (i chcesz) spędzać z dzieckiem najwięcej czasu, ile tylko się da, ale przecież w pracy nie masz okazji poczuć się jak kobieta i odprężyć. Poza tym pamiętaj, że dzięki pracy zarabiasz na utrzymanie domu, więc tym samym dbasz o swoje dziecko, nie uciekasz od niego!
  • Pamięta! Nie pozwól, żeby dzieci oglądały cię zestresowaną, smutną i zdenerwowaną, a najlepszym sposobem, by tak nie było, jest wyskoczyć gdzieś od czasu do czasu z przyjaciółką lub sama.

5. Mąż ciężko pracuje przez cały tydzień, a ja jestem w domu, to on powinien odpocząć, a nie ja

Jeśli jesteś w tym szczęśliwym promilu mam, które dbają o dom, dzieci, gotują, sprzątają, robią zakupy, biegają po placu zabaw, pchają wózek, a do tego nie czują się zmęczone, mają czas dla siebie i czują się zadbane, to faktycznie twój mąż powinien odpocząć, jeśli wraca zmęczony. Jednak jeśli tak nie jest, to uświadom sobie, że praca w domu jest równie ciężka i tak samo przyczyniasz się do utrzymania domu dbając o niego, jak przynosząc pensję. I tak samo należy ci się chwila dla siebie, zwłaszcza jeśli mało masz okazji, kiedy możesz się ładnie ubrać, umalować i spędzić czas poza domem.
  • Pamiętaj! Praca w domu to też praca. Masz prawo być zmęczoną.

6. Najlepiej mi zrobi, jeśli w wolnym czasie zabiorę się za zaległe sprawy

Jeśli niedokończona prezentacja do pracy bardzo cię niepokoi i nie pozwala normalnie funkcjonować, zaparz herbatę, usiądź, a najlepiej poza domem: w bibliotece lub kawiarni, i skończ ją. Nie poświęcaj jednak całego wolnego czasu na obowiązki zamiast przyjemności.
  • Pamiętaj, że odpoczynek nie jest fanaberią!

ZOBACZ TEŻ: 10 sprawdzonych sposobów na relaks

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy