Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

Jak uzyskać wiarygodny wynik na termometrze? Mierzenie temperatury wydaje się banalnie proste, często jednak robimy to nieprawidłowo, przez co pomiar jest fałszywy. Jak mierzyć temperaturę u dzieci i nie popełniać błędów?
Mierzenie temperatury musi być precyzyjne, bo od wyniku zależy, czy podamy dziecku leki przeciwgorączkowe albo czy niezbędna będzie konsultacja lekarza. Dlaczego jednak pomiary często różnią się, mimo że mierzysz temperaturę w krótkich odstępach czasu? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Błędy przy mierzeniu temperatury u dzieci

Do mierzenia temperatury potrzebujesz dobrego termometru: bezdotykowego, rtęciowego lub na podczerwień. Od rodzaju termometru zależy miejsce pomiaru oraz sposób, w jaki będziesz interpretować wynik.

Najczęstsze błędy podczas mierzenia temperatury:

  • mierzenie temperatury w nieodpowiednich miejscach (np. termometr elektroniczny nie nadaje się do pomiaru w uchu, a termometrem bezdotykowym mierzymy temperaturę tylko na czole)
  • mierzenie temperatury w złej odległości (termometr bezdotykowy trzymaj maksymalnie 5 cm od środkowej części czoła)
  • zła interpretacja wyniku (prawidłowa temperatura jest inna w różnych miejscach, np. pod pachą zdrowego dziecka uzyskasz wynik ok. 36,6 stopni C, ale u tego samego dziecka temperatura w odbycie będzie wynosić ok. 37,1 stopnia C)

Gdzie mierzyć temperaturę u dziecka?

Mierzenie temperatury pod pachą. Termometr trzeba trzymać pod pachą i w tym czasie przyciskać go ramieniem. Prawidłowa temperatura w tym miejscu to ok. 36,6 stopni C. Temperatura powyżej 37,5 stopni C oznacza gorączkę. Metoda sprawdza się u dzieci od 4. roku życia.

Mierzenie temperatury w ustach. Przed pomiarem koniecznie zdezynfekuj termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym. Potem opłucz go wodą. Końcówkę termometru włóż pod język, temperaturę mierz przy zamkniętych ustach.

Mierzenie temperatury w odbycie. Pomiar jest tam najdokładniejszy, zaleca się go zwłaszcza małym dzieciom, które nie umieją utrzymać termometru w ustach. Prawidłowa temperatura to ok. 37,1 stopni C. Dopiero jej wzrost powyżej 38 stopni C wskazuje na gorączkę. 

Mierzenie temperatury w uchu. Termometry uszne mierzą temperaturę błony bębenkowej w ciągu kilku sekund. Zakresy temperatur są podobne jak przy pomiarze w odbycie, a więc niepokojący jest skok ponad 38 stopni C.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy