32355086.jpg

Jak mierzyć temperaturę u dzieci

Jak wybrać termometr do mierzenia temperatury, gdzie mierzyć dziecku temperaturę i jak interpretować wynik?
32355086.jpg
Doskonale rozpoznajesz podwyższoną temperaturę, np. całując dziecko w czoło. Badania pokazują, że 9 spośród 10 mam jest w stanie określić ją w ten sposób z dokładnością do 0,5°C! Na ogół jednak lekarze pytają o dokładny wynik, a więc... sięgnij po termometr.

Bardzo malutkiemu dziecku wsuń termometr do pupy (natłuść wcześniej końcówkę Linomagiem lub zwykłą wazeliną). Możesz też przytrzymać go w pachwinie. Obie metody są równie dobre.

Nigdy jednak nie wkładaj niemowlakowi termometru do buzi. W ten sposób będziesz mogła zmierzyć temperaturę dopiero, gdy dziecko skończy 4 lata. Zrozumie wówczas, że trzeba go przytrzymać pod językiem, nie zaciskając przy tym zębów. I pamiętaj, by na chwilę przed takim pomiarem nie dawać dziecku nic do picia – ani zimnego, ani ciepłego.
  [content:0_13799,0_24732,0_22214,0_19655:CMNews]

Nigdy też nie używaj do mierzenia temperatury w ustach termometru rtęciowego ani tego, którym wcześniej mierzyłaś ją w pupie. Mniej dokładne jest mierzenie gorączki u małego dziecka pod pachą (termometr może wypaść).

Sprawdź: Termometr NC100, Microlife

Jak interpretować wynik mierzenia temperatury

Pamiętaj, że zależy on m.in. od miejsca pomiaru.

Pod pachą temperatura jest o ok. 0,5°C niższa od mierzonej w buzi lub w pupie. Poza tym ma na nią wpływ płacz dziecka – sprawia, że temperatura dodatkowo rośnie. Chore dziecko i tak jest rozdrażnione, a mierzenie temperatury to dodatkowy stres. Mimo wszystko spróbuj je wcześniej uspokoić. Wtedy będziesz mieć większą pewność, że wynik jest wiarygodny.

Zobacz też: Opinie o bezdotykowym termometrze dla dzieci

Jeśli mierzysz dziecku temperaturę pod pachą, to wynik oznacza:
  • do 37°C – temperatura mieści się w granicach normy,
  • 37-38°C – wskazuje stan podgorączkowy, ale temperatura nie wymaga podania leku przeciwgorączkowego,
  • 38-40°C – gorączka, temperatura wymaga obniżenia,
  • 40°C – wysoka gorączka, temperatura wymaga natychmiastowego zbicia!

Zobacz, jaki termometr do mierzenie temperatury wybrać dla dziecka:

Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy