temperatura u dziecka
fot. StockAdobe

Temperatura u dziecka – kiedy mówimy o gorączce?

Podwyższona temperatura u dziecka to jeszcze nie powód do zmartwienia, a jedynie sygnał, że walczy ono z infekcją. To, czy przy wysokiej gorączce udać się do lekarza, zależy od wieku dziecka – konsultacji wymaga temperatura u niemowlęcia powyżej 38,5°C, a u dziecka starszego – 39°C.
Milena Oszczepalińska
temperatura u dziecka
fot. StockAdobe
Prawidłowa temperatura u dziecka powyżej 2. roku życia wynosi tyle samo co u osoby dorosłej, czyli 36,6-37°C. Temperatura niższa wskazuje na osłabienie organizmu, natomiast wyższa nie zawsze świadczy o gorączce. Mówimy o niej dopiero wtedy, gdy termometr wskazuje wartość wyższą niż 38°C. Między 37,1°C a 38°C jest tzw. stan podgorączkowy. Wówczas obserwujemy dziecko, ale nie stosujemy żadnych leków przeciwgorączkowych. Podajemy je dopiero w momencie, gdy termometr wskaże wartość 38,5°C lub wyższą.
 

Spis treści:

Temperatura u dziecka: normalna, stan podgorączkowy, gorączka

Oto jak powinniśmy odczytywać temperaturę u dzieci:
 
Normalna temperatura stan podgorączkowy gorączka wysoka gorączka
od 36,6°​C do 37°C od 37,1°C do 38°C od 38,1°C do 39°C powyżej 39°C
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Z jaką gorączką do szpitala

Do lekarza lub do szpitala trzeba udać się z niemowlęciem, u którego temperatura przekroczyła 38,5°C, a także z dzieckiem (powyżej 1. roku życia), gdy gorączka osiąga 39°C.

Konsultacji wymagają także następujące objawy u gorączkującego malucha:

 • gorączka pojawiła się u dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze 4. miesiąca życia,
 • gorączka pojawiła się u dziecka po raz pierwszy lub ma inny niż zwykle przebieg,
 • na skórze malucha pojawiły się małe wylewy podskórne, czerwone plamy, wybroczyny,
 • dziecko jest nadmiernie senne, ma zaburzenia widzenia, ból głowy lub sztywność karku,
 • gdy gorączce towarzyszą: ból brzucha, stolce z krwią lub częste i obfite wymioty,
 • gdy dziecko oddaje mało moczu, ma suche wargi i język, płacze bez łez,
 • gdy dziecko ma szybki, niespokojny oddech,
 • jeżeli gorączka przekroczy 39,5°C i nie spada po podaniu leków przeciwgorączkowych,
 • gdy wystąpią drgawki  –  jeżeli trwają dłużej niż 10 minut trzeba wezwać karetkę pogotowia,  
 • jeżeli gorączka powyżej 38°C utrzymuje się dłużej niż 3 dni.

Zagrożenia związane z gorączką u dziecka

Zbyt wysoka temperatura ciała mocno osłabia organizm dziecka. Jeśli nie zareagujemy w porę na wysoką gorączkę u dziecka, może dojść do poważnych powikłań, takich jak: Dlatego też zawsze, gdy temperatura u dziecka przekroczy 38,5°C, należy ją obniżać.

Gorączka u niemowlaka

Im dziecko jest mniejsze, tym ryzyko związane z gorączką jest wyższe. Obecnie uważa się, że u niemowląt należy zbijać gorączkę powyżej 38,5°C, nie niższą. W tym celu podaje się paracetamol lub ibuprofen. Paracetamol jest łagodniejszy i bezpieczny nawet dla noworodków, natomiast ibuprofen można podawać niemowlętom powyżej 3. miesiąca życia. Dobrym sposobem na obniżenie temperatury u niemowlaka jest zrobienie mu chłodnego okładu, a najlepiej owinięcie go w zmoczone wcześniej prześcieradło. W takim kokonie dziecko może leżeć ok. 15 minut.

Gorączka u noworodka

Nowo narodzone dziecko nie ma jeszcze dojrzałego układu termoregulacji, dlatego jego temperatura ciała może się bardziej wahać niż u starszych dzieci i osób dorosłych (dziecko rano może budzić się z niską temperaturą, a wieczorem mieć stan podgorączkowy, ale nie powinien być to powód do obaw). Trzeba ją natomiast szczególnie obserwować, ponieważ gdy pojawi się gorączka u takich maluszków, może to być szczególnie niebezpieczne.

Jeśli noworodek ma temperaturę przekraczającą 38,5, nie zwlekaj, tylko udaj się z nim do lekarza (w nocy możesz pojechać na ostry dyżur do szpitala lub wezwać do domu pogotowie). W trakcie oczekiwania na zbadanie noworodka przez lekarza, podaj dziecku lek przeciwgorączkowy na bazie paracetamolu (noworodkom nie można podawać ibuprofenu). Może być w czopkach albo w syropie. Poza tym staraj się nie dopuścić do odwodnienia organizmu, dlatego jak najczęściej podawaj dziecku mleko z piersi lub z butelki.

Noworodek gorączkuje z przegrzania

Maluch w pierwszym miesiącu życia może reagować gorączką w sytuacji, gdy jest za ciepło ubrany. Jeśli więc widzisz, że termometr nie wskazuje prawidłowej temperatury, najpierw sprawdź, czy dziecko nie jest przegrzane i spocone. Zmiana ubranka na cieńsze może pomóc w walce z podwyższoną temperaturą u dziecka. Możesz też wykąpać dziecko w wodzie chłodniejszej od temperatury ciała o pół stopnia. Bądź jednak czujna i ostrożna. Wahania temperatury u noworodka zawsze powinny być konsultowane z pediatrą.

Sposoby na zbicie temperatury u dziecka

Przede wszystkim warto podać malcowi lek przeciwgorączkowy w syropie lub w czopku (te pierwsze bywają skuteczniejsze, ponieważ szybciej działają). Podajemy go zawsze, gdy temperatura ciała przekracza 38,5°C. Może to być np. paracetamol lub ibuprofen.

Poza ty można dodatkowo ochładzać ciało dziecka poprzez:
 • chłodne okłady – w tym celu moczymy np. pieluszkę tetrową w chłodnej wodzie i przykładamy do czoła dziecka,
 • kąpiel w wodzie niższej niż temperatura ciała dziecka – powinna być ona krótka (maksymalnie kilkuminutowa) i w niezbyt zimnej wodzie, żeby dziecko nie doznało szoku termicznego,
 • napar z lipy i maliny – dzięki niemu dziecko wypoci się i temperatura spadnie szybciej. Można podawać je dzieciom powyżej 1. roku życia, gdy termometr wskaże 38-38,5°C. 

Niegroźne przyczyny podwyższonej temperatury u dziecka

Kiedy dziecko ma temperaturę powyżej 37°C, od razu myślimy, że jest chore i głowimy się, gdzie mogło się zarazić wirusem lub bakterią. Ale podwyższona temperatura ciała u dziecka może mieć wiele innych przyczyn, np. takich jak:
 • silne emocje,
 • przemęczenie,
 • przegrzanie organizmu (zwłaszcza u niemowlaków),
 • skoki rozwojowe u niemowląt.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy