ciąża, brzuch
fot. fotolia

Półpasiec w ciąży? - Jak możesz się zarazić?

Czy będąc w ciąży mogę zarazić się półpaścem? Zobacz, jakie są objawy choroby?
Aneta Grinberg
ciąża, brzuch
fot. fotolia
Półpasiec może wystąpić jedynie u kobiety w ciąży, która wcześniej chorowała na ospę wietrzną, gdyż chorobę powoduje właśnie wirus, który pozostawał uśpiony w organizmie matki. Ciężarna może się zarazić półpaścem od osoby chorej właśnie na to schorzenie, jak również  na ospę. Zachorowanie na tą bolesną i groźną dolegliwość w czasie ciąży zdarza się niezwykle rzadko, jednak w tym okresie tak ważnym dla mamy i maleństwa konieczna jest wzmożona ostrożność. Schorzenie przenosi się drogą kropelkową, zarazić można się również poprzez bezpośredni kontakt z krwią osoby chorej czy używanymi przez nią rzeczami. Dlatego zalecana jest izolacja, jeśli ktoś bliski zachoruje. 

Objawy półpaśca w ciąży

Wczesne objawy półpaśca to przede wszystkim piekący lub przeszywający ból, a także swędzenie lub mrowienie szczególnie jednej części ciała lub twarzy. W niektórych przypadkach ból jest bardzo intensywny i towarzyszą mu gorączka, dreszcze, nudności, biegunka i trudności w oddawaniu moczu. Ból i mrowienie prowadzą do powstania wysypki początkowo przybierającej postać czerwonych guzków, a następnie zmieniającej się w wypełnione płynem surowiczym pęcherze, które najczęściej pokrywają się strupem i odpadają po tygodniu.
Nawet po ustąpieniu wysypki, kolor skóry w miejscu dotkniętym dolegliwością może pozostać zmieniony. Poza tym, schorzenie może wiązać się z wystąpieniem nerwobóli w miejscu gdzie pojawia się wysypka, zwanych neuralgią
Zdiagnozowanie półpaśca zwykle nie stanowi problemu, ponieważ objawy charakterystycznie układają się na ciele, tak więc możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Kobieta ciężarna powinna niezwłocznie udać się do lekarza.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy