Pozycja do snu w ciąży
fot. AdobeStock

Czy to, w jakiej pozycji śpisz, ma znaczenie dla zdrowia i rozwoju ciąży? Tak i to olbrzymie!

Rosnący brzuszek cieszy każdą przyszłą mamę, jednak z czasem może utrudniać wygodne układanie się do snu. Podpowiadamy, jak w łóżku nie tylko czuć się komfortowo, ale i zadbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka.
Dominika Bielas
Pozycja do snu w ciąży
fot. AdobeStock
Sen jest bardzo ważny, gdyż pozwala na regenerację. Jednak niemal każda przyszła mama wie, że znalezienie sobie wygodnej pozycji z brzuszkiem nie zawsze jest łatwym zadaniem. Ciało kobiety ulega zmianom i eksperci zauważają, że ciężarna powinna zwracać uwagę nie tylko na wygodę, ale i na bezpieczeństwo, gdyż nie każda pozycja do snu jest wskazana szczególnie w trzecim trymestrze.

Ułóż się wygodnie 

Jeśli lubisz spać na brzuchu lub plecach, zacznij się przyzwyczajać do leżenia na lewym boku. Jest to najbezpieczniejsza pozycja, rekomendowana przez specjalistów. Przestrzegaj tego zwłaszcza po 30. tygodniu ciąży, gdy zwiększa się ryzyko zaburzeń krążenia. Spanie na lewej stronie tułowia zwiększa ilość krwi i składników odżywczych dostarczanych do łożyska i dziecka. Zwrócić uwagę również na nogi, które powinny być ugięte w kolanach, a pomiędzy nimi warto umieścić poduszkę. Dla wygody drugą podłóż także pod brzuch.

Możesz też kupić specjalną poduszkę dla ciężarnych w kształcie węża lub rogala. Dzięki niej łatwiej będzie ci się ułożyć w wygodnej pozycji.

Redakcja poleca: Jak zmniejszać ból kręgosłupa w ciąży?
Ortopeda podpowiada jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży.

Unikaj spania na plecach

Spanie na brzuchu jest niekorzystne dla przyszłych mam, ale z tym kobiety raczej nie mają problemu. Rosnąca macica automatycznie utrudnia układanie się w tej pozycji. Gorzej jest ze spaniem na plecach. Mogłoby się wydawać, że tak będzie najwygodniej, tymczasem jest to niewskazane dla przyszłej mamy. Macica z maleństwem w środku naciska na kręgosłup, jelita i żyłę główną dolną (to ona odpowiada za odpływ krwi z dolnej części ciała). To może być przyczyną bólów pleców, trudności z oddychaniem, hemoroidów, problemów z krążeniem krwi i dobrą pracą układu pokarmowego. Z tych samych powodów lepiej nie spać na prawym boku – żyła główna dolna znajduje się po prawej stronie kręgosłupa.

Co zalecają eksperci w trzecim trymestrze?

Najnowsze badania potwierdzają, że najbezpieczniejszą pozycją jest spanie przez przyszłą mamę na lewym boku. Jak donoszą eksperci na łamach "The Lancet" zmniejsza ona ryzyko wszelkich komplikacji. Naukowcy szacują, że gdyby wszystkie kobiety w ciąży spały na boku, to udałoby się uniknąć wielu tragedii. Do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu dochodzi obecnie w przypadku jednej na 225 ciąż - badacze są zdania, że tę liczbę da się ograniczyć o połowę. Oczywiście specjaliści zaznaczają, że badania te związane były stricte z pozycją do snu, a nie innymi, czynnikami, które mogą przyczynić się do uszkodzenia płodu. Niestety, nie na wszystko mamy wpływ, a spanie na boku nie jest w stanie zapobiec wszystkim komplikacjom. Nie zmienia to jednak faktu, że każda kobieta powinna o tym wiedzieć i starać się stosować do tych zaleceń. Jednak jeśli obudzisz się na plecach, nie denerwuj się, na pewno nie zaszkodziłaś dziecku. Z powrotem ułóż się na lewym boku.

Źródło: pap.pl
  [content:0_6597,1_2593,8_1715,0_23145:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy