GRY
 
 

Wracasz do pracy? Sprawdź, jak dobrze sprzedać się w CV

Jeśli szukasz pracy, musisz dobrze się zareklamować, żeby twoje zgłoszenie wyróżniło się spośród setek innych i zaowocowało zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Poprosiliśmy Katarzynę Hadka, specjalistkę od marketingu treści, o rady, jak przygotować dobre CV po urlopie wychowawczym (i nie tylko!).

jak napisać CV po urlopie wychowawczym
fot. Fotolia
Podjęłaś decyzję (lub życie podjęło ją za ciebie): koniec urlopu wychowawczego, pora wracać do pracy! Jeśli zaznajomiłaś się już z ofertą rynku i wiesz, na jakim stanowisku chciałabyś pracować, realistycznie ustaliłaś swoje wymagania co do rodzaju zatrudnienia oraz płacy, pora wybrać ogłoszenia, które spełniają powyższe kryteria i wysłać CV. Potem wystarczy już tylko uzbroić się w cierpliwość... Podobno pierwsza odpowiedź przychodzi dopiero w okolicach setnego wysłanego zgłoszenia swojej kandydatury! 

Jak zwiększyć swoje szanse i dobrze sprzedać się potencjalnemu przyszłemu pracodawcy? Oczywiście odpowiednio napisanym CV. Ale co to znaczy w przypadku mamy wracającej do pracy po urlopie wychowawczym? - To nie ma żadnego znaczenia, czy kobieta wraca do pracy po wychowawczym, czy nie – twierdzi Katarzyna Hadka, specjalistka od marketingu treści. - Zasady są zawsze takie same. Dobre CV to takie, które jest czytelne i przejrzyste oraz pasuje do stanowiska, na które się aplikuje.

Złote zasady pisania CV

Zasady pisania CV co jakiś czas się zmieniają. Teraz np. nie wpisujemy już stanu cywilnego, a jeszcze jakieś 10 lat temu robił to prawie każdy. Praktycznie nie do pomyślenia jest, żeby w klasycznym CV nie zamieścić swojego zdjęcia, możemy za to zrezygnować z pełnej daty urodzenia. Nie wysyła się też już CV w dokumencie tekstowym (np. utworzonym w programie Word), tylko w pliku PDF (programy tekstowe zazwyczaj pozwalają zapisać utworzony dokument w tym formacie, możesz też ściągnąć legalne darmowe programy z sieci, umożliwiające tworzenie plików PDF). O czym jeszcze powinnaś pamiętać pisząc CV?  Oto rady Katarzyny Hadka, z którymi przygotujesz profesjonalne CV::

1.    Dostosuj CV do konkretnego stanowiska 
Nie da się przygotować dobrego uniwersalnego CV. Im szerszy wachlarz poszukiwanych stanowisk i im bardziej te stanowiska się od siebie różnią, tym trudniej zadowolić swoim CV każdego pracodawcę. Osoby poszukujące pracowników chcą widzieć w twoim CV, czy nadajesz się na konkretnie TO stanowisko, czy pasujesz do ICH firmy. 

Można wykorzystać gotowe, darmowe profesjonalne szablony, zarówno te "standardowe" w dokumencie tekstowym, jak i te kreatywne, wykonane przy pomocy programu graficznego. Forma CV również powinna być dostosowana do profilu zawodowego. Trzeba tylko pamiętać, żeby wykorzystując gotowy szablon dostosować go do stanowiska i ogłoszenia, na które odpowiadamy.
 
2.    Odwrócona chronologia
Pracodawca nie jest zainteresowany tym, co robiłaś w dzieciństwie i bardziej interesuje go to, czym zajmowałaś się rok temu, a nie 12, dlatego opisując swoje wykształcenie i doświadczenie, podaj daty rozpoczęcia i zakończenia edukacji czy stosunku pracy, rozpoczynając od najnowszego stanowiska lub  szkoły. 

3.    Podziel CV 
CV powinno być czytelne, dlatego ważne jest, jak je podzielisz. Dla twojego pracodawcy najważniejsze są dane osobowe, doświadczenie oraz wykształcenie. Dodatkowe działy to: umiejętności, szkolenia, zainteresowania.

W danych osobowych musisz absolutnie podać: pełne imię i nazwisko, numer telefonu, adres email, miejsce zamieszkania, rok urodzenia. Warto też podać link do profilu w profesjonalnych portalach społecznościowych.

W części dotyczącej doświadczenia zawodowego konieczne jest umieszczenie: dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy, pełnej nazwy firmy, miejscowości, nazwy stanowiska. Wypunktuj swoje najważniejsze obowiązki i twoje sukcesy, pochwały lub zrealizowane cele. 

W "Umiejętnościach" dokładnie określ poziom znajomości języków obcych (w tym wypisz posiadane certyfikaty), programów komputerowych, pozostałych urządzeń, posiadane prawo jazdy. Szczególnie eksponuj te umiejętności i osiągnięcia, które są wymagane na danym stanowisku.

W części dotyczącej szkoleń umieszczasz oczywiście także te, które pasują do danego stanowiska. Jeśli chcesz pracować jako nauczycielka matematyki, kurs bukieciarstwa nikogo nie zainteresuje. 

4.    Chwal się!
CV to twoja "metka". Musisz się na nim "sprzedać". Masz na to miejsce w działach opisujących doświadczenie zawodowe  i umiejętności. Jednak nie przesadzaj – dobrą umiejętnością posługiwania się Wordem nikomu nie zaimponujesz!
 
5.    Nie lej wody
Zadbaj o to, aby przekazywane informacje były podane w sposób czytelny i jasny. Unikaj niedomówień i tzw. "lania wody", starannie wyselekcjonuj informacje, które chcesz przekazać. Twój przyszły pracodawca ma prawdopodobnie kilkaset CV na swoim biurku. Nie trać jego czasu i pozwól poznać twoje najważniejsze zalety.
 
6.    Nie rób błędów
Treść zawierająca błędy stylistyczne, interpunkcyjne, a co gorsza ortograficzne, to niewybaczalny błąd! Przeczytaj swoje CV kilka razy i daj innym do przeczytania – swoich błędów często nie zauważamy. Pamiętaj, aby nie stosować skrótów – w tym np. w nazwach szkół, czy nazwach firm, w których pracowałaś.
 
7.    Nie kłam
Nie podawaj informacji nieistotnych lub wręcz niezgodnych z prawdą. Kłamstwo ma krótkie nogi, więc nawet w mniej istotnych częściach CV (np. Zainteresowania) podaj prawdziwe informacje.
 
8.    Nie podawaj zbędnych informacji
CV ma być dokumentem eksponującym twoje zalety na danym stanowisku, zatem nigdy nie wpisuj tego, czego nie potrafisz! W danych osobowych nie podawaj stanu cywilnego – to absolutnie zbędna informacja dla twojego pracodawcy. Możesz, ale nie musisz podawać dokładnego adresu (wystarczy miejscowość) czy dokładnej daty urodzenia (wystarczy rok). 

W swoich umiejętnościach nie wpisuj: obsługa komputera, korzystanie z Internetu, czy obsługi pakietu MS Office (chyba, że pracodawca wymienia je w ofercie pracy) – w dzisiejszych czasach to umiejętności oczywiste. 
W wykształceniu absolutnie nie wpisuj szkoły podstawowej! Natomiast jeśli ukończyłaś studia wyższe i studia podyplomowe, nie wpisuj również szkoły średniej. 
Redakcja poleca: Jak napisać idealne CV? - film
Szukasz nowej pracy i nie wiesz, jak zmieścić na jednej kartce swój życiorys? Wcale nie musisz tego robić! Poznaj podpowiedzi rekruterów i dowiedz się, jakich błędów unikać przy pisaniu CV.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami