jak napisać życiorys do szkoły
fot. Adobe Stock

Jak napisać życiorys do szkoły?

Wielu uczniów zastanawia się, jak napisać życiorys do szkoły, do której mają zamiar aplikować. Poniżej dowiesz się, co powinien zawierać życiorys dla ucznia, sprawdzisz, jak wygląda wzór takiego dokumentu oraz poznasz przykładowy życiorys do szkoły.
Ewa Janczak-Cwil
jak napisać życiorys do szkoły
fot. Adobe Stock
Życiorys do szkoły to dokument opisujący najważniejsze fakty w życiu ucznia. Nie chodzi o jego życie prywatne, ale o dotychczasową edukację, związane z nią osiągnięcia oraz plany na przyszłość. Pod pewnymi względami jest podobny do tego, jak piszą CV dorośli starając się o pracę.

Co zawiera życiorys ucznia

Ponieważ jest to dokument, musi być skonstruowany według konkretnych zasad. Oto co powinien zawierać życiorys ucznia:
 • nagłówek
 • imię i nazwisko ucznia
 • adres pocztowy
 • adres email i ew. telefon
 • data
 • treść życiorysu
 • własnoręczny podpis na wersji papierowej
 • klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Graficzny układ powyższych treści powinien być przejrzysty i czytelny, zwłaszcza jeśli chodzi o nagłówek, imię, nazwisko i adres. Treść życiorysu ucznia najlepiej podzielić na odrębne części:
 • część pierwsza – powinna zawierać informacje o dacie i miejscu urodzenia, o rodzicach i rodzeństwie, jeśli uczeń je posiada.
 • część druga – to miejsce na informacje o dotychczasowej edukacji, czyli o szkole lub szkołach, do których uczeń chodził, oraz o tej, którą kończy.
 • część trzecia – jest to miejsce na zwięzłe przedstawienie osiągnięć szkolnych i pozaszkolnych, działalności społecznej i pozalekcyjnej ucznia oraz jego planów na przyszłość.

Pod tekstem życiorysu powinien znaleźć się podpis. Do życiorysu ucznia może być dołączone jego zdjęcie (warto sprawdzić, czy szkoła tego wymaga). Powinna to być fotografia taka, jak do dowodu osobistego dla dziecka, a nie prywatne zdjęcie.

Przykładowy życiorys do szkoły

Tu znajdziesz wzór, jak może wyglądać życiorys ucznia. Pod nim natomiast zamieszczamy przykładową treść życiorysu ucznia oraz treść obowiązkowej klauzuli o zgodzie na wykorzystanie danych osobowych:

jak napisać zyciorys do szkoły wzór

Przykładowa treść tekstu życiorysu ucznia:
Urodziłam się 1.08.2006 r. w Krakowie, mam 14 lat. Moimi rodzicami są Mikołaj i Agnieszka Kowalscy. Ojciec ma 39 lat i pracuje jako kierowca. Matka ma 38 lat i jest nauczycielką wychowania przedszkolnego. Mam dwoje rodzeństwa: Paweł ma 5 lat, Ewelina – 4 lata.

W latach 2013 – 2015 chodziłam do Szkoły Podstawowej nr 5 w Krakowie. Od roku szkolnego 2015/2016 jestem uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku. Zmiana szkoły była spowodowana przeprowadzką naszej rodziny. Obecnie jestem uczennicą ósmej klasy o profilu pływackim.

Interesuję się techniką i naukami ścisłymi. Należę do kółka matematycznego. Brałam udział w olimpiadzie matematycznej, w której zajęłam trzecie miejsce na szczeblu wojewódzkim. Zdobyłam też drugie miejsce w wojewódzkich zawodach pływackich w stylu klasycznym. Biorę aktywny udział w życiu szkoły i swojej klasy – od dwóch lat pełnię rolę skarbnika. W czasie wolnym chodzę na zajęcia plastyczne. Po ukończeniu liceum chciałabym studiować matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim.

Z poważaniem:
Monika Kowalska

Treść klauzuli:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w moim życiorysie dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Sprawdź też:
 
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy