dzieci, dziewczynki, przedszkolaki

Pierwsze lekcje altruizmu

Pragniesz, aby dziecko wyrosło na szlachetnego człowieka, który chętnie każdemu pomaga? Ucz pociechę życzliwości dla świata.
dzieci, dziewczynki, przedszkolaki
Na potrzeby innych ludzi warto uwrażliwiać już kilkulatka. Kiedy bowiem od początku wpajasz dziecku, że nie można myśleć tylko o sobie, ciepłe odruchy serca stają się dla niego potem czymś całkiem naturalnym. A zatem...

Zachęcaj dziecko do dawania

Już cztero-, pięciolatek potrafi pożyczyć koledze swoją zabawkę, przygotować dla kogoś prezent czy podzielić się cukierkami. Pod warunkiem że do podobnych gestów jest często motywowany.
  • Jest tylko jedno autko? Namów dziecko, by pozwoliło się nim pobawić przyjacielowi, który czeka na zabawkę.
  • Wybierzcie się do sklepu po produkty spożywcze, które oddacie w ramach świątecznej zbiórki dla potrzebujących. Możecie też razem przygotować ubrania dla bezdomnych czy ofiar powodzi. Maluch pomoże ci je wybierać, układać, pakować, a ty przy okazji opowiesz, że to wszystko przyda się ludziom, którym takich rzeczy brakuje.
  • Gdy zbliżają się imieniny taty lub babci, zaproponuj dziecku, że czymś solenizanta obdaruje. Może np. narysować laurkę, nauczyć się wierszyka czy zrobić korale z modeliny. Takie zajęcia podejmowane z myślą o innych bardzo dzieci cieszą!
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Chwal życzliwość dziecka

Pamiętaj, maluchom nie jest łatwo zdobywać się na altruistyczne gesty, bo dopiero się tego uczą. A robią to tym chętniej, im częściej są za swoje dobre uczynki doceniane.
  • Córeczka zgodziła się oddać młodszej siostrze sukienkę, z której wyrosła? Pozwoliła koleżance pobawić się swoją lalką? Powiedz: „To bardzo miłe, co zrobiłaś. Jestem z ciebie dumna”. Dzięki pochwałom dziecko zaczyna znajdować w miłych zachowaniach coraz większą przyjemność.
  • Nie śmiej się z synka, gdy całuje „poturbowanego” misia, który spadł z wersalki. Nigdy też nie protestuj, gdy pociecha chce zanieść do przedszkola cukierki z okazji swoich imienin czy urodzin. Za takie serdeczne gesty dziecku należą się słowa uznania!

Bądź dla dziecka wzorem

To ważne, bo kiedy sama troszczysz się o słabszych, dziecko uzna potem takie postępowanie za coś oczywistego.
  • Tłumacz malcowi, dlaczego robisz zakupy chorej sąsiadce czy ustępujesz starszym ludziom miejsca w autobusie („Ta pani jest zmęczona, ja mogę postać”).
  • Dając datek potrzebującym (np. podopiecznym Fundacji Polki Mogą Wszystko), wyjaśnij, że pieniądze pomogą np. w leczeniu chorego dziecka czy kupieniu jedzenia osobom z biedniejszych rodzin. Takie słowa na długo zapadają dziecku w pamięć.
Zobacz też: Pomaganie – jak go nauczyć, by dziecko było wrażliwe?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy