Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?
fot. Fotolia

W mieście czyha wiele zagrożeń. Naucz dziecko, jak ich unikać!

Nasze dziecko będzie bezpieczne w mieście jeśli my, dorośli nauczymy je kilku podstawowych zasad postępowania w sytuacji potencjalnego zagrożenia. Sprawa jest poważna, ale środkiem do celu może być zabawa.
Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?
fot. Fotolia

Czy Twoje dziecko zna podstawowe zasady ruchu drogowego?

Przechodzenie na zielonym świetle, rozglądanie się przez wejściem na jezdnię i nie wybieganie na drogę. To tylko wybrane zasady, które powinno znać każde dziecko. Jak wykazały badania przeprowadzone przez portal Ciufcia.pl zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. przechodzenia przez jezdnię lub używania elementów odblaskowych to najbardziej wartościowe informacje, jakie rodzice chcieliby przekazać swoim dzieciom, aby zwiększyć ich szanse na poradzenie sobie w groźnej sytuacji poza domem.
Do nauki warto wykorzystywać każdą możliwą sytuację: gdy sami jesteśmy uczestnikami ruchu lub gdy podobna scena ma miejsce w książce lub bajce naszego dziecka. To właśnie poprzez gry i zabawy dla dzieci najłatwiej nauczyć maluchy  odpowiedzialnego zachowania w mieście. To tu najmłodsi mogą bezpiecznie ćwiczyć, poznawać i wykorzystać swoją wiedzę na temat właściwego postępowania w określonych sytuacjach na drodze. Dla przykładu na portalu ciufcia.pl, oferującym edukacyjne gry dla dziewczyn i chłopców, najmłodsi mogą poznać numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie wypadku, pomóc bohaterom gry bezpiecznie przejść przez ulicę czy też poznawać znaki drogowe.
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa to także kształtowanie postaw, które będą reprezentować w dorosłym życiu. Należy pamiętać, że to dorośli są najważniejszymi autorytetami dla dzieci, dlatego sami muszą przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa w mieście, jak i wszelkich postaw społecznych. To na rodzicach spoczywa największa odpowiedzialność w kwestii kształtowania zachowań podopiecznych. Od tej reguły nie ma wyjątku! Dlatego nawet w pośpiechu nie przebiegajmy przez ulicę na czerwonym świetle, bo akurat nic nie jedzie, nie wyrzucajmy śmieci na trawnik, a jeśli będziemy świadkami wypadku, zaalarmujmy odpowiednie służby. To dorośli powinni pokazać dzieciom jak należy się zachować, gdyby podobna sytuacja spotkała je kiedyś w przyszłości.
Podczas nauki należy również pamiętać, aby wyjaśnić zasadność poszczególnych zachowań. Dziecko musi znać konsekwencje jakie mogą mieć miejsce w przypadku nie zastosowania się do określonych zasad. Dlatego wybierając się na przejażdżkę rowerową, wytłumaczmy dziecku dlaczego zakładamy kask i po co nam odblaski na drodze. Wyjaśnijmy w jakim celu zapinamy pasy jadąc samochodem, a kiedy już jesteśmy w podróży pobawmy się w zgadywanie znaków drogowych. Dla utrwalenia wiedzy, zabawę w znaki drogowe można powtórzyć w domu. W grze o tym samym tytule na portalu Ciufcia.pl można połączyć je pary, odkrywając tym samym ich tajemnicze wzory. Przewodnik wyjaśnia znaczenie każdego ze znaków, a gra dodatkowo ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć i spostrzegawczość. Nauka przez zabawę to zasada, która sprawdza się w wielu dziedzinach. W kwestii nauki dzieci zasad bezpieczeństwa w mieście jest niezastąpiona.

Ula Mlodnicka-Kornaś, psycholog

Polecamy: Odblaski mogą uchronić dziecko przed wypadkiem
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy