przedszkolak, dzieci, zabawa, nauka, cyferki, edukacja przedszkolaka

Sztuka koncentracji

Z zazdrością patrzysz na dziecko przyjaciółki, które od 30 minut układa puzzle. Wiesz doskonale, że twój malec nie jest w stanie bawić się tak długo jedną zabawką. Czy ma problem z koncentracją uwagi?
Małgorzata Malinowska
przedszkolak, dzieci, zabawa, nauka, cyferki, edukacja przedszkolaka
Twój smyk to energiczne, ciekawe świata dziecko. Lubi poznawać nowe rzeczy, bawić się zabawkami, których jeszcze nie zna, ale… kiedy rozgryzie już zasadę ich działania, porzuca je, szukając kolejnych. Tak, trochę martwi cię fakt, że niczym nie jest w stanie zająć się na dłużej. Nudzi go długa bajka, choć czytasz ją z zaangażowaniem, porzuca w połowie pokolorowany rysunek. Na razie takie zachowanie bywa trudne – ciężko nadążyć za twoim malcem, jego kumple czasem się na niego denerwują. Ale ty myślisz już o tym, że niedługo będzie musiał zasiąść w szkolnej ławce. Czy będzie umiał słuchać pani dłużej niż pięć minut? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że na pewno już teraz powinnaś pomóc malcowi nauczyć się trudnej sztuki koncentracji – skupiania uwagi na jednej rzeczy czy czynności. To nie jest trudne, pomożemy.

Czy można od dziecka wymagać, żeby się koncentrowało?

Sama wiesz, jak trudno się pracuje, gdy nie możesz się skoncentrować. Popełniasz błędy, zapominasz o tym, co istotne, jesteś niezadowolona ze swoich wyników. Tak mniej więcej czuje się dziecko, które ma problem z utrzymaniem uwagi, a ma siedzieć w jednym miejscu. Myśli biegną przed siebie, przypomina się coś istotnego, co natychmiast trzeba zrobić. Gdy smyk sprawdza, kto gwałtownie zahamował za oknem, gubią mu się potrzebne właśnie nożyczki. Zajęte szukaniem nożyczek dziecko nie słyszy, co mówiła pani i... przestaje nadążać na zajęciach. A kiedy nie wie, co ma robić, robi cokolwiek, by się nie nudzić – patrzy przez okno, zaczepia kolegę, grzebie w plecaku, pani zwraca mu uwagę i malec czuje, że jest niegrzeczny, nieuważny, nic nie umie. Problem z utrzymaniem uwagi przekłada się na naukę, bo w takich warunkach ciężko coś przyswoić. Dlatego warto zareagować i pomóc smykowi właśnie teraz, gdy jeszcze jest w przedszkolu. Istnieje wtedy większa szansa na to, że dziecko nauczy się lepiej koncentrować i nauka nie będzie dla niego problemem.
Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.

Dlaczego dzieci nie potrafią się koncentrować?

Problem z koncentracją uwagi może mieć kilka źródeł. Może on wynikać z zaburzeń rozwojowych (np. ADHD, zaburzenie integracji sensorycznej, silna alergia) lub z temperamentu dziecka. Jeżeli twoje dziecko ma trudności z koncentracją, warto zastanowić się, z czego one wynikają. To niezbędne, by móc skutecznie pomóc przedszkolakowi. Przede wszystkim sprawdź stopień nasilenia problemu:
 • czy malec nie jest w stanie skupić się na czymkolwiek, czy tylko na zajęciach, których nie lubi, np. na rysowaniu? Jeśli tak, to nie masz się czym martwić, naturalnie odrzuca to, co go nie interesuje;
 • czy problemowi z koncentracją towarzyszy nadruchliwość i impulsywność (malec nie potrafi poczekać na swoją kolej, odpowiada niepytany, nie jest w stanie siedzieć bez ruchu, często biega jak nakręcony)? Takie objawy mogą wskazywać na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Co rozprasza dzieci?

Warto zastanowić się, czy dekoncentracji dziecka nie wywołują konkretne czynniki. Być może malec:
 • rozprasza się pod wpływem dźwięków, wielości obrazów, intensywnych zapachów, a nawet… zbyt ciasnego lub drapiącego ubrania. Takie zachowania mogłyby wskazywać na nadwrażliwość sensoryczną (brak prawidłowej współpracy zmysłów dziecka). W takiej sytuacji odwiedź psychologa. Być może specjalista skieruje was na terapię sensoryczną;
 • jest rozkojarzony, gdy wokół pełno alergenów, na które reaguje uczuleniem – sprawdź, czy poza trudnościami z koncentracją nie ma też wysypki, biegunki, kataru, zaczerwienionych spojówek;
 • przeżywa trudne chwile – rodzice są w ostrym konflikcie, ktoś z bliskich choruje, dziecku zmieniono opiekunkę lub urodziło mu się rodzeństwo. Jeżeli twojego malca dotyka któryś z powyższych problemów, warto skontaktować się z psychologiem. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicem, obserwacji dziecka i wykonaniu koniecznych testów ustali dokładnie, skąd wynika problem i jak można pomóc dziecku.
Zobacz także: Jaki charakter ma twoje dziecko? - TEST

Ćwiczenia na koncentrację

Nie ma magicznej sztuczki ani tabletki, która pomoże dziecku skutecznie skupiać uwagę. Są za to konkretne ćwiczenia i wskazówki, które ułatwią mu pracę. Oto proste sposoby na trenowanie koncentracji:
 • Czego nie ma? Ustawiasz przed dzieckiem cztery małe zabawki, np. piłeczkę, misia, klocek, lalkę. Prosisz, żeby przyjrzało się im uważnie, a potem zasłoniło oczy. Zabierasz jedną zabawkę, a malec ma zgadnąć, co zniknęło. Kiedy będzie dawał sobie dobrze radę z czterema zabawkami, możesz dorzucić kolejne dwie.
 • Co się zmieniło? Masz przed sobą te same cztery zabawki i gdy dziecko zasłoni oczy, zamieniasz miejscami dwie z nich. Dziecko musi znaleźć różnicę. Gdy to będzie zbyt łatwe, poszukajcie różnic, np. przestawiając coś w pokoju. Świetnym sposobem na trening utrzymywania uwagi jest i znajdowanie różnic między dwoma obrazkami.
 • Co to jest? Ty wskazujesz na jakiś przedmiot i podajesz jego nazwę. Ale co jakiś czas pokazujesz np. okno, a mówisz kwiat. Dziecko ma powiedzieć „źle”, jeśli przedmiot i nazwa nie będą się zgadzały. Potem możecie się zamienić – smyk będzie wskazywał podawane przez ciebie przedmioty. Czasem podaj coś, czego nie ma w pokoju, np. samolot.
 • Jeszcze chwila. Wydłużaniu uwagi sprzyja zachęcanie do kończenia rozpoczętego zadania. Kiedy brzdąc koloruje, ale wyrywa się do kolejnej zabawy, powiedz: „Pobawisz się kolejką, ale pomaluj jeszcze jeden kwiatek”. Jeśli dziecku się uda to zrobić, nie zapomnij go pochwalić.

Co zrobić, aby pomóc dziecku skupić się?

Warto także pamiętać, że są rzeczy niezależne od dziecka, które utrudniają mu koncentrację, na szczęście wpływ na nie mają rodzice. Jeśli więc twój smyk ma zająć się czymś, co wymaga wysiłku umysłowego, np. będzie malował lub słuchał czytanej przez ciebie bajki, zadbaj o to, żeby wszystko wokół sprzyjało koncentracji:
 • wyłącz telewizor i radio, cisza pomaga się skupić;
 • zabierz ze stolika rzeczy, które nie są wam w tym momencie potrzebne;
 • wywietrz pokój, brak świeżego powietrza usypia i dekoncentruje;
 • mów do dziecka spokojnym, opanowanym tonem, krótkimi zdaniami i dawaj jasne komunikaty, o co prosisz;
 • kiedy widzisz, że myśli dziecka zaczynają wędrować, powiedz: „Halo, słuchasz mnie?” albo „Adasiu, spójrz na rysunek”;
 • nie siadajcie do rysowania w pobliżu okna lub akwarium – czegoś, co przyciąga wzrok, zachęca, żeby tam zerkać;
 • organizuj krótkie przerwy, np. na napicie się soku, po przerwie zachęć dziecko do dalszej pracy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy