GRY
 
 

Sztuka koncentracji

Z zazdrością patrzysz na dziecko przyjaciółki, które od 30 minut układa puzzle. Wiesz doskonale, że twój malec nie jest w stanie bawić się tak długo jedną zabawką. Czy ma problem z koncentracją uwagi?

przedszkolak, dzieci, zabawa, nauka, cyferki, edukacja przedszkolaka
Twój smyk to energiczne, ciekawe świata dziecko. Lubi poznawać nowe rzeczy, bawić się zabawkami, których jeszcze nie zna, ale… kiedy rozgryzie już zasadę ich działania, porzuca je, szukając kolejnych. Tak, trochę martwi cię fakt, że niczym nie jest w stanie zająć się na dłużej. Nudzi go długa bajka, choć czytasz ją z zaangażowaniem, porzuca w połowie pokolorowany rysunek. Na razie takie zachowanie bywa trudne – ciężko nadążyć za twoim malcem, jego kumple czasem się na niego denerwują. Ale ty myślisz już o tym, że niedługo będzie musiał zasiąść w szkolnej ławce. Czy będzie umiał słuchać pani dłużej niż pięć minut? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że na pewno już teraz powinnaś pomóc malcowi nauczyć się trudnej sztuki koncentracji – skupiania uwagi na jednej rzeczy czy czynności. To nie jest trudne, pomożemy.

Czy można od dziecka wymagać, żeby się koncentrowało?

Sama wiesz, jak trudno się pracuje, gdy nie możesz się skoncentrować. Popełniasz błędy, zapominasz o tym, co istotne, jesteś niezadowolona ze swoich wyników. Tak mniej więcej czuje się dziecko, które ma problem z utrzymaniem uwagi, a ma siedzieć w jednym miejscu. Myśli biegną przed siebie, przypomina się coś istotnego, co natychmiast trzeba zrobić. Gdy smyk sprawdza, kto gwałtownie zahamował za oknem, gubią mu się potrzebne właśnie nożyczki. Zajęte szukaniem nożyczek dziecko nie słyszy, co mówiła pani i... przestaje nadążać na zajęciach. A kiedy nie wie, co ma robić, robi cokolwiek, by się nie nudzić – patrzy przez okno, zaczepia kolegę, grzebie w plecaku, pani zwraca mu uwagę i malec czuje, że jest niegrzeczny, nieuważny, nic nie umie. Problem z utrzymaniem uwagi przekłada się na naukę, bo w takich warunkach ciężko coś przyswoić. Dlatego warto zareagować i pomóc smykowi właśnie teraz, gdy jeszcze jest w przedszkolu. Istnieje wtedy większa szansa na to, że dziecko nauczy się lepiej koncentrować i nauka nie będzie dla niego problemem.
Redakcja poleca: Czy warto wybrać się z przedszkolakiem do Centrum Nauki Kopernik? (video)
Przedszkolak nie jest za mały, by świetnie się bawić w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zobacz, co go może tam zainteresować i czego nauczy się podczas zabawy.

Dlaczego dzieci nie potrafią się koncentrować?

Problem z koncentracją uwagi może mieć kilka źródeł. Może on wynikać z zaburzeń rozwojowych (np. ADHD, zaburzenie integracji sensorycznej, silna alergia) lub z temperamentu dziecka. Jeżeli twoje dziecko ma trudności z koncentracją, warto zastanowić się, z czego one wynikają. To niezbędne, by móc skutecznie pomóc przedszkolakowi. Przede wszystkim sprawdź stopień nasilenia problemu:
  • czy malec nie jest w stanie skupić się na czymkolwiek, czy tylko na zajęciach, których nie lubi, np. na rysowaniu? Jeśli tak, to nie masz się czym martwić, naturalnie odrzuca to, co go nie interesuje;
  • czy problemowi z koncentracją towarzyszy nadruchliwość i impulsywność (malec nie potrafi poczekać na swoją kolej, odpowiada niepytany, nie jest w stanie siedzieć bez ruchu, często biega jak nakręcony)? Takie objawy mogą wskazywać na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Co rozprasza dzieci?

Warto zastanowić się, czy dekoncentracji dziecka nie wywołują konkretne czynniki. Być może malec:
  • rozprasza się pod wpływem dźwięków, wielości obrazów, intensywnych zapachów, a nawet… zbyt ciasnego lub drapiącego ubrania. Takie zachowania mogłyby wskazywać na nadwrażliwość sensoryczną (brak prawidłowej współpracy zmysłów dziecka). W takiej sytuacji odwiedź psychologa. Być może specjalista skieruje was na terapię sensoryczną;
  • jest rozkojarzony, gdy wokół pełno alergenów, na które reaguje uczuleniem – sprawdź, czy poza trudnościami z koncentracją nie ma też wysypki, biegunki, kataru, zaczerwienionych spojówek;
  • przeżywa trudne chwile – rodzice są w ostrym konflikcie, ktoś z bliskich choruje, dziecku zmieniono opiekunkę lub urodziło mu się rodzeństwo. Jeżeli twojego malca dotyka któryś z powyższych problemów, warto skontaktować się z psychologiem. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicem, obserwacji dziecka i wykonaniu koniecznych testów ustali dokładnie, skąd wynika problem i jak można pomóc dziecku.
Zobacz także: Jaki charakter ma twoje dziecko? - TEST

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj