GRY
 
 

Kurs mówienia dla początkujących

Nie możesz się doczekać pierwszych słów swojego dziecka? Mów do niego jak najczęściej. Dzięki temu umysł malucha będzie lepiej się rozwijał.

niemowlę, rozwój dziecka, czytać, książeczka, mama
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale pierwsze słowa padają zwykle w okolicy pierwszych urodzin, choć przejawy ich rozumienia można zauważyć wcześniej. Zanim dziecko zacznie mówić, malutki umysł wykonuje wielką pracę, by zacząć się z tobą komunikować. Ty możesz mu w tym pomagać na wiele sposobów. Dzięki temu już wkrótce maluch zacznie prowadzić pasjonujące rozmowy.

Zacznij od siebie
Mów do dziecka tak, jak chcesz, by ono samo mówiło, bo dzieci są doskonałymi naśladowcami. Zadbaj o ciepły i spokojny ton głosu, ale nie spieszczaj słów. Staraj się, by malec widział twoją twarz. Obserwując cię, dziecko uczy się otwierać usta i układać je do różnych dźwięków.

Włącz się do gaworzenia
Powtarzaj dźwięki, które maluch wymawia. Od około drugiego miesiąca są to g, gli, k (głużenie), a od mniej więcej czwartego – sylaby: ma, ta, ba (gaworzenie). Kiedy naśladujesz dźwięki dziecka, powodujesz pobudzenie słuchowe i kolejną słowną reakcję. Maluch cieszy się, że słyszy to, co umie powiedzieć.

Wykorzystuj sytuacje
Niemowlęta najłatwiej zapamiętują słowa, gdy są najedzone. Kiedy bawicie się misiem, opowiadaj: „To jest miś, tu ma oko, oko jest czarne” itp. Gdy wkładasz czapeczkę lub zmieniasz pieluchę, opisz, co robisz. Pokazujesz wtedy, jak kojarzyć słowo z obrazem, przedmiotem.

Recytuj wierszyki
Dzieci lubią rytmiczne wierszyki, np. „Siała baba mak”, „Sroczka kaszę warzyła”, i łatwo je zapamiętują. Świetnie się bawią, jeśli wyliczankom towarzyszą zabawne gesty (np. „Idzie kominiarz po drabinie”). Nawet niemowlakowi możesz czytać krótkie wierszyki. Ich rytm i rymy wyrabiają słuch i ćwiczą pamięć.

Baw się dźwiękami
Małym dzieciom bardzo podobają się słowa dźwiękonaśladowcze, np. odgłosy zwierząt (kwakanie, miauczenie, szczekanie), pojazdów (klaksony, hamowanie, turkotanie) itp. Używaj ich albo poczytaj maluchowi fragmenty „Lokomotywy” lub „Ptasiego radia” Tuwima. Bawcie się też w „koci łapci”, róbcie „pa, pa” – dzięki tej zabawie dziecko opanuje rozumienie poleceń. Od czwartego miesiąca ucz je pars-kania, a od dziesiątego kląskania – to dobre ćwiczenia wymowy.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (3 oceny)

5.7
Doładuj
Przeładuj