niemowlę, kubek niekapek, picie, fotelik

Lekcja picia z kubeczka

Bądź przygotowana na to, że zanim malec odkryje, że kubeczek służy głównie do picia – świetnie się nim pobawi. W stukanie o podłogę, rozkładanie niekapka na części i rzucanie nim w dal.
Joanna Karwat
niemowlę, kubek niekapek, picie, fotelik
Picie z butelki jest wygodne. Ale na dłuższą metę niezdrowe dla ząbków, bo atakuje je próchnica. Z kubeczka natomiast pije się krócej i płyn tylko chwilę jest w ustach.

Wybierz dobry moment

Jedno jest pewne: maluszek musi dobrze i pewnie siedzieć (bo przecież nie da się pić z kubka na leżąco) i dobrze sobie radzić z jedzeniem łyżeczką. Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek, któremu największą frajdę sprawia mówienie „nie” i robienie wszystkiego na opak.  Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać.

Kubek niekapek dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców
Redakcja poleca: Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?
Programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia jest bardzo ważne dla zdrowia i metabolizmu w przyszłości. To, w jaki sposób będzie odżywiane dziecko, wpłynie nie tylko na jego zdrowie, lecz także nawyki żywieniowe w dorosłym życiu. Zbilansowana i bogata w owoce i warzywa dieta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Zadbaj o spokój malca

Rozstawaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. nowa opiekunka, przeprowadzka. Każda zmiana to stres! Wspólne wakacje (ale nie pierwsze dni pobytu) czy weekendowe zabawy w domu to idealny czas na wprowadzanie wszelkich nowości.

Odzwyczajaj stopniowo

Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki w ciągu dnia. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację jeść po nowemu.

Kup dobry niekapek

To kubeczek z dzióbkiem – wersja pośrednia między ssaniem smoka i odkrytym kubeczkiem. U wielu maluszków odruch ssania jest bardzo silny, a z niekapka picie leci pomalutku. Na początek lepiej kupić niekapek z miękkim ustnikiem, bo smyk z pewnością będzie próbował go gryźć. Być może będziecie musieli wypróbować kilka modeli, zanim dziecko jakiś zaakceptuje. Nie przedłużaj jednak sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka.

Pokaż, jak pić z kubka

Na początek wybierz dla dziecka mały kubek ze sztucznego tworzywa. Ceramiczne są za duże i za ciężkie dla takiego smyka.  Zastosuj metodę małych łyczków: przyłóż kubek do ust smyka i przechyl go tak, by upił tylko troszkę. Daj mu czas, by spokojnie przełknął. Nie wlewaj do buzi dziecka zbyt dużo picia naraz i nie przechylaj mu głowy do tyłu – mógłby się zachłysnąć. Jeśli będzie próbował sam trzymać kubek, pozwól mu.

Sprawdź: Co może pić niemowlę

Zacznij od kaszek

Nie będą spływać do buzi tak szybko jak woda czy mleko. Na początek nalej do dziecięcego kubka tylko odrobinę płynu. Może to być nie tylko kaszka, ale także zagęszczony sok, zupka albo jogurt.

Bądź konsekwentna

Od teraz do każdego stałego posiłku podawaj napój w kubku. Jeśli smyk do niego przywyknie, nie powinnaś już wracać do karmienia go butelką. Pomóż malcowi, gdy widzisz, że mu nie idzie – podtrzymaj kubeczek przy buzi albo odlej nadmiar płynu, gdy jest go za dużo i kubek stał się ciężki. Konsekwentnie rezygnuj z kolejnych karmień butelką. Zaczynaj od posiłków w ciągu dnia – maluchy najmniej się do nich przywiązują.

Pamiętaj o BHP

Pozwalaj dziecku pić tylko na siedząco. Picie w pozycji półleżącej albo bieganie z kubkiem po całym domu mogłoby się skończyć zakrztuszeniem. Pilnuj też, by szkrab trzymał główkę prosto. Nie może być odchylona do tyłu, bo to grozi zakrztuszeniem. Nie wkładaj też krawędzi kubeczka między zęby czy dziąsła malucha. Oprzyj ją na dolnej wardze. Pamiętaj, by nie wlewać dziecku picia do buzi. Przechyl kubeczek tylko tyle, by odrobina płynu dotarła do ust dziecka.

Polecamy: Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu

Trzymaj nerwy na wodzy

Maluch oblał soczkiem trzecią tego dnia koszulkę? Zawartość soczku kolejny raz wylądowała na stole? Trudno, nie da się być mistrzem bez treningu i wielu wpadek. Zamiast się denerwować, zakładaj malcowi śliniak.

Cierpliwie poczekaj

Jeśli jednak na razie smykowi odpowiada tylko ssanie ze smoczka, bądź cierpliwa i niczego nie rób na siłę. Po prostu odczekaj i ponów naukę picia z kubka za tydzień lub dwa.

Niespodzianka ze słomką

Jeśli szkrab nijak nie daje się przekonać do picia z kubeczka, może warto podsunąć mu napój w kartoniku ze słomką. Dla wielu maluchów rozpakowywanie własnego napoju i wbijanie słomki to dodatkowa atrakcja i dlatego wolą takie opakowanie od kubeczka.

Polecamy:  


 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy