Lekcja picia z kubeczka

Bądź przygotowana na to, że zanim malec odkryje, że kubeczek służy głównie do picia – świetnie się nim pobawi. W stukanie o podłogę, rozkładanie niekapka na części i rzucanie nim w dal.
Joanna Karwat
niemowlę, kubek niekapek, picie, fotelik
Picie z butelki jest wygodne. Ale na dłuższą metę niezdrowe dla ząbków, bo atakuje je próchnica. Z kubeczka natomiast pije się krócej i płyn tylko chwilę jest w ustach.

Wybierz dobry moment

Jedno jest pewne: maluszek musi dobrze i pewnie siedzieć (bo przecież nie da się pić z kubka na leżąco) i dobrze sobie radzić z jedzeniem łyżeczką. Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek, któremu największą frajdę sprawia mówienie „nie” i robienie wszystkiego na opak.  Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać.
Redakcja poleca: Programowanie żywieniowe u dzieci: radzi ekspert – film
Czy wiesz, że karmiąc niemowlę, programujesz jego zdrowie na długie lata? Co to jest programowanie żywieniowe wyjaśnia prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zadbaj o spokój malca

Rozstawaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. nowa opiekunka, przeprowadzka. Każda zmiana to stres! Wspólne wakacje (ale nie pierwsze dni pobytu) czy weekendowe zabawy w domu to idealny czas na wprowadzanie wszelkich nowości.

Odzwyczajaj stopniowo

Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki w ciągu dnia. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację jeść po nowemu.

Kup dobry niekapek

To kubeczek z dzióbkiem – wersja pośrednia między ssaniem smoka i odkrytym kubeczkiem. U wielu maluszków odruch ssania jest bardzo silny, a z niekapka picie leci pomalutku. Na początek lepiej kupić niekapek z miękkim ustnikiem, bo smyk z pewnością będzie próbował go gryźć. Być może będziecie musieli wypróbować kilka modeli, zanim dziecko jakiś zaakceptuje. Nie przedłużaj jednak sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka.

Pokaż, jak pić z kubka

Na początek wybierz dla dziecka mały kubek ze sztucznego tworzywa. Ceramiczne są za duże i za ciężkie dla takiego smyka.  Zastosuj metodę małych łyczków: przyłóż kubek do ust smyka i przechyl go tak, by upił tylko troszkę. Daj mu czas, by spokojnie przełknął. Nie wlewaj do buzi dziecka zbyt dużo picia naraz i nie przechylaj mu głowy do tyłu – mógłby się zachłysnąć. Jeśli będzie próbował sam trzymać kubek, pozwól mu.

Sprawdź: Co może pić niemowlę

Ocena (4 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka