jak nauczyć dziecko pisać
fot. Adobe Stock

Jak nauczyć dziecko pisać – co trzeba wiedzieć o nauce pisania?

Nauka pisania nie zaczyna się w szkole ani nawet w starszych grupach przedszkolnych. Potrzebne do pisania umiejętności dziecko zaczyna kształtować już od 3 roku życia. Sprawdź, jak nauczyć dziecko pisać.
Ewa Janczak-Cwil
jak nauczyć dziecko pisać
fot. Adobe Stock
Wstępem do nauki pisania są wszelkie aktywności fizyczne, jakie dziecko podejmuje. Sprawność rozwija się od dużych grup mięśniowych po najmniejsze mięśnie. Jeśli dziecko nie wyćwiczy pleców, brzucha, pośladków, mięśni okolic barków, trudniej mu będzie przejść do kształtowania sprawności drobnych mięśni dłoni, która jest potrzebna do sprawnego posługiwania się długopisem. Dlatego nauka pisania powinna zaczynać się od kształtowania sprawności ogólnej dziecka, a do tego między innymi niezbędny jest regularny ruch, także na świeżym powietrzu. Ważne są również ćwiczenia i zabawy manualne.

Kiedy dziecko uczy się pisać? 

Właściwa nauka pisania rozpoczyna się w przedszkolu. Ale wcale nie polega na wkładaniu dziecku pisaka w dłoń. Pierwsze ćwiczenia, które przygotowują do nauki pisania to np. lepienie z plasteliny, wyklejanie obrazków, malowanie farbami, nawlekanie koralików na nitkę itp. Dzięki nim dziecko uczy się koordynowania pracy mięśni rąk – od barku przez ramię, przedramię, aż po dłoń i palce. Takimi ćwiczeniami zajmują się dzieci w młodszych grupach przedszkolnych.

W nauce pisania wykorzystuje się też kolorowanki oraz różnego rodzaju ćwiczenia grafomotoryczne (labirynty, rysowanie po śladzie, łączenie kropek itp.). Tego typu ćwiczenia podsuwa się dzieciom ze starszych grup przedszkolnych. W zerówce dziecko może już zacząć uczyć się rozpoznawania liter pisanych i ich kreślenia. Najczęściej dzieci najpierw uczą się pisać literami drukowanymi, później poznają litery wielkie i ich małe odpowiedniki, i uczą się je pisać.

Jak nauczyć dziecko pisania literek?

Zanim dziecko nauczy się pisać litery, musi prawidłowo trzymać pisak – między kciukiem a palcem wskazującym i środkowym. Taki chwyt gwarantuje, że dziecko będzie mogło bardzo precyzyjnie posługiwać się narzędziem do pisania. Inny chwyt mocniej angażuje zamiast mięśni palców – mięśnie przedramienia, które zawiadują nadgarstkiem. To może utrudniać wykonywanie precyzyjnych ruchów palcami.

Aby dziecko nauczyło się prawidłowo pisać litery, najpierw musi nauczyć się kreślić kształty, które wykorzystywane są do pisania liter. Są to linie proste pionowe i poziome, koła, owale, pętelki rysowane w lewo i w prawo oraz na dole i na górze wyznaczonej linii. To wbrew pozorom trudne zadanie, które wymaga opanowania kontroli ręki podczas rysowania linii w różnych kierunkach. Do tego celu wykorzystuje się rysowanie tzw. szlaczków, czyli wzorków zawierających konkretne kształty oraz rysowanie po śladzie. Nauczyciele chętnie sięgają po szlaczki do druku, które można wydrukować i podsunąć dziecku.

Kolejnym etapem jest zaznajomienie dziecka z kształtami poszczególnych liter i nauka ich pisania – najpierw po śladzie i bez niego. Dziecku podsuwa się szablony z wzorami liter i linijkami, w których jest miejsce do pisania liter po śladzie oraz puste linijki do samodzielnego pisania nowo poznanej litery.
Nauka pisania liter polega na wielokrotnym powtarzaniu rysowania ich kształtów – najpierw po linii, później tylko patrząc na wzór, a na koniec z pamięci. Aby ułatwić dziecku naukę pisania liter, można prosić, aby dziecko rysowało ich kształt patykiem na piasku, palcem w rozsypanej mące, układało kształty liter z wałeczka plasteliny. 

Jak zachęcić dziecko do pisania?

Aby zachęcić dziecko do pisania, najpierw trzeba stworzyć mu do tego dobre warunki. Potrzebne będzie dobrze oświetlone biurko, odpowiedniej wysokości krzesło oraz dobry ołówek.

Zadawaj dziecku zadania dopasowane do jego aktualnych możliwości i stopniuj trudność podsuwanych mu wyzwań – np. najpierw proponuj większe wzory do rysowania, później mniejsze.

Towarzysz dziecku podczas prób pisania. Obserwuj postępy i na bieżąco, w razie potrzeby, koryguj błędy, np.:
  • zbyt mocne ściskanie ołówka,
  • nieprawidłowy chwyt,
  • złą pozycję dziecka w czasie pisania,
  • nieprawidłowy kierunek rysowania linii.

Zawsze chwal zaangażowanie dziecka, nawet jeśli rysowane kształty nie są idealne. Zauważaj postępy i mówi o tym głośno. 

Sprawdź także:
Redakcja poleca: Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro
Nauka pisania to sama przyjemność. Jeśli oprócz kredek, ołówków i długopisu podarujesz swojemu przedszkolakowi pióro wieczne, będzie prawdziwym mistrzem kaligrafii.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy