GRY
 
 

10 rzeczy, których dziecko nie powinno robić przy stole, czyli stołowy savoir-vivre

Wierci się, kręci, wylewa i glamie... To w końcu tylko dziecko – tłumaczysz sama sobie. Stop! Nadszedł czas nauczyć dziecko dobrych manier przy stole. Sprawdź, od czego zacząć!

dzieci, obiad, posiłek, stół, savoir-vivre, dobre maniery
fot. fotolia
Widzisz w restauracji, jak dziecko przy stoliku obok wyrzuca jedzenie, krzyczy i nieustannie się wierci. Myślisz, że rodzice nie nauczyli je podstawowych savoir-vivre? A czy ty już to zrobiłaś?
W domu często zdarza nam się przymykać oczy na zachowanie naszego dziecka podczas posiłku. Warto jednak reagować i kształtować w dziecku dobre nawyki podczas codziennych posiłków, by potem np. idąc do restauracji, czy na obiad do babci nie musieć się wstydzić.

Jakich zasad savoir-vivre można nauczyć dziecko w tym wieku?

Dziecku w tym wieku nie powinno:
  1. siadać do stołu bez umycia rąk,
  2. kłaść na stole zabawek i książek podczas posiłku,
  3. trzymać nóg na krześle (nogi powinny być pod stołem), aby nie przewrócić się na krześle do tyłu,
  4. bujać się na krześle,
  5. odchodzić od stołu bez odnoszenia naczyń,
  6. oblizywać talerza czy noża,
  7. siorbać, glamać,
  8. oglądać telewizji,
  9. krytykować jedzenia, którego nie lubi,
  10. lekceważyć zachowania innych domowników (dziecko powinno poczekać z rozpoczęciem jedzenia, aż wszyscy dostaną swoje posiłki, i odejść od stołu, dopiero gdy wszyscy zakończą jedzenie).
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Jaki jest najlepszy sposób, by nauczyć dziecko dobrych manier przy stole?

W tym wieku dzieci pilnie obserwują zachowanie rodziców, które to jest dla nich najlepszym przykładem do naśladowanie. Wykorzystajmy więc to, by pokazać dziecku, jak właściwie zachowywać się przy stole i nie tylko. Jedzmy wspólnie rodzinne posiłki, gdy tylko mamy taką możliwość! Wprowadźmy przyjemną atmosferę, rozmawiajmy spokojnie, bez krzyków i nieustannego pouczania dziecka. Używajmy słów: "proszę" i "dziękuję ". Nie włączajmy wtedy telewizji, nie rozmawiajmy przez telefon, nie wstawajmy ciągle od stołu, by zająć się czym jeszcze. Pokaż dziecku, że dobre maniery przy stole obejmują również okazywanie szacunku innym. W ten sposób poprzez spójne, codzienne dawanie przykładu wyrobisz w dziecku nawyki, wzmocnisz pozytywne zachowania.

Zobacz też: Warto jeść razem.

Doładuj
Przeładuj