Dziecko pomaga w domu
fot. Fotolia

Jak nauczyć dziecko pomagania w domu

Już od trzylatka powinnaś zacząć wymagać pomocy w codziennych obowiązkach domowych. W ten sposób wychowasz małego pomocnika, a taka nauka od małego nie pójdzie w las.
Małgorzata Malinowska
Dziecko pomaga w domu
fot. Fotolia

Nie musisz sama ganiać po całym domu i sprzątać po swoich dzieciach. Teraz masz już w domu małego pomocnika, który na pewno z chęcią zaangażuje się w drobne pomoce domowe. Warto to wykorzystać.

Jak mądrze przydzielać dzieciom obowiązki domowe?

Jeśli już przydzielisz dziecku obowiązek domowy, staraj się nie ingerować , nie krytykować i nie poprawiać, ponieważ dziecko będzie miało największą satysfakcję, jeśli zrobi coś samodzielnie.
Pamiętaj, że dając dziecku coś do zrobienia, warto zaproponować to jako zabawę, a nie nieprzyjemny obowiązek. Jeśli chcesz, żeby posprzątało lalki leżące na podłodze, powiedz: "Już jest noc, lalki trzeba położyć spać, samochodziki odstawić do garażu, książeczki muszą iść razem posłuchać bajki, a klocki są głodne i idą do stołówki na kolację". Zobaczysz, że dziecko potraktuje taką zachętę jako zabawę i chętniej wykona to, o co go poprosiłaś.
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.

Oto lista rzeczy, w które możesz zaangażować swoją pociechę:

 • sprzątanie, segregowanie i odkładanie zabawek na swoje miejsce. Ten nawyk powinnaś wprowadzać już u dziecka, które skończyło rok i potrafi samodzielnie przenosić zabawki. Odkładanie książeczek na półki, czy segregowanie klocków, to nie jest trudne zadanie, a może służyć jako zabawa.
 • pomoc w segregowaniu kolorów ubrań do prania. To też idealny sposób, żeby nauczyć dziecko rozróżniać kolory.
 • składanie swoich ubranek i układanie ich w szafkach.
 • wkładanie brudnych ubranek do kosza na bieliznę. To doskonały patent na odkładanie rzeczy na miejsce, a nie zostawianie na środku pokoju.
 • ścieranie kurzu z niskich szafek. Daj dziecku kolorową ściereczkę i poproś, żeby pościerało kurze z niskich szafek.
 • pomoc w rozpakowywaniu i odkładaniu na miejsce kupionych artykułów w nietłukących opakowaniach (papier toaletowy, artykuły papiernicze, artykuły spożywcze w torebkach, czy puszkach). Po zrobionych zakupach, poproś malucha, żeby wyjął z torby np. same torebki z makaronem, albo puszki z warzywami. Takie czynności uczą dzieci segregacji.                        
Uwaga: Nigdy nie pozwalaj dziecku wkładać rzeczy do szafek wysoko zawieszonych, co wymagałoby wchodzenia na stołki i inne podnóżki, z których dziecko mogłoby spaść!
 • pomoc w nakrywaniu do stołu przy użyciu podkładek, serwetek, sztućców i nietłukących naczyń. Twój maluch z przyjemnością rozłoży serwetki z ulubionymi postaciami z bajek, albo kubeczki plastikowe, które są w różnych kolorach.
 • sprzątanie ze stołu nietłukących naczyń. Możesz zaproponować zabawę, że córka zbiera kubeczki plastikowe, tata talerze, a braciszek podkładki.
 • mieszanie w miskach ciasta, sałatek, lepienie pierożków, formowanie ciastek i ciasteczek. Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, zwłaszcza, jeśli mogą przy tym się trochę pobrudzić i zrobić coś własnoręcznie. Ulepienie pierożków, zrobienie kulek z ciasta, czy użycie foremek na zrobienie pierniczków to frajda dla malucha. Wykorzystaj to, a wyrośnie ci mały pomocnik.
 • podlewanie kwiatków. Kup małą konewkę, żeby dziecko mogło udźwignąć ją i podlewać kwiatki, a na pewno będzie zadowolone.
 • zamiatanie podłogi przy pomocy małej szczotki i szufelki. Nie mówimy o wielkich porządkach, chodzi o wyrobienie nawyków. Daj dziecku szczotkę z szufelką i poproś o zmiecenie okruszków z pieczywa i wyrzucenie do kosza.
Polecamy: Porady eksperta, jak zachęcić dziecko do pomagania
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy