jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia
fot. Adobe Stock

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia: gry, karty Grabowskiego, kolorowanki [DO DRUKU]

Nauka tabliczki mnożenia czeka każde dziecko w szkole, warto więc postarać się, by była przyjemna i szybka. Są sposoby, aby nauczyć dziecko tabliczki mnożenia w prosty sposób: za pomocą gier, zabaw i kolorowanek. Popularne jest też mnożenie na palcach. Naukę zacznij od pobrania wesołych kolorowanek oraz tabliczki mnożenia do wydruku.
Magdalena Drab
jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia
fot. Adobe Stock
Wielu rodziców głowi się, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia szybko i łatwo. Nauka tabliczki mnożenia w formie zabawy sprawi, że dziecko szybko opanuje podstawowe działania, a jednocześnie zainteresuje się matematyką. Warto wydrukować tabliczkę mnożenia i powiesić ją w widocznym miejscu w pokoju dziecka, w wolnym czasie zaś podsuwać uczniowi kolorowanki i gry z tabliczką mnożenia. 

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia:

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Dziecko łatwo zapamięta tabliczkę mnożenia, jeśli nauka będzie mu sprawiać prawdziwą przyjemność. Nie spiesz się i nie oczekuj, że dziecko od razu nauczy się wszystkich wyników mnożenia. Zamiast tego cierpliwie obserwuj postępy malucha i stopniowo zwiększaj trudność kolejnych matematycznych zadań. Naukę tabliczki mnożenia dopasuj do zainteresowań dziecka: warto wykorzystać kolorowanki, gry albo specjalnie zabawki, które pomagają w opanowaniu działań i zapamiętaniu wyników mnożenia. Koniecznie pobierz tabliczkę mnożenia do wydruku i powieś ją w domu, np. nad biurkiem: pamięć wzrokowa odgrywa ogromną rolę w nauce tabliczki mnożenia.

Tabliczka mnożenia do wydruku

Kliknij w obrazek, aby pobrać plik PDF z tabliczką mnożenia do druku.
tabliczka mnożenia do wydruku
Redakcja poleca: Szczęśliwa i bez stresu w czasie ciąży Jak o to zadbać? [WIDEO]
Czy można coś zrobić, by przeżyć ciążę w czasach pandemii bez lęku? Tak. W ramach akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja podpowiadamy, co możesz zrobić, by zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

Tabliczka mnożenia: gry i zabawy

Aby nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, przygotujcie karteczki, na których po jednej stronie będą zapisane działania mnożenia, a po drugiej stronie wyniki. Dziecko otrzymuje kartonik i może go odwrócić, dopiero gdy poda wynik zadania.

Do nauki tabliczki mnożenia wykorzystajcie też gotowe gry do wydruku. Zabawy, które pomagają zapamiętać tabliczkę mnożenia, mogą przynosić wiele radości i śmiechu, tak jak te gry poniżej:

Gra w baloniki z tabliczką mnożenia do druku

gra w baloniki i tabliczka mnożenia

Gra w zgadywanki z tabliczką mnożenia do druku

gra z tabliczką mnożenia

Gra w rybki z tabliczką mnożenia do druku

gra w ryby z tabliczką mnożenia


Kolorowanki z tabliczką mnożenia

Wesołe kolorowanki to łatwy i przyjemny sposób na naukę tabliczki mnożenia. Polecamy kolorowanki z zadaniami, dzięki którym dziecko szybko opanuje mnożenie przez różne liczby i zapamięta wyniki. Na kolorowankach poniżej dziecko najpierw musi wykonać działanie mnożenia, aby poznać kolor, na jaki powinno pokolorować wybraną część obrazka.

Kolorowanka z żółwiem i tabliczką mnożenia do druku

kolorowanka żółw i tabliczka mnożenia

Kolorowanka z kotem i tabliczką mnożenia do druku

kolorowanka kot i tabliczka mnożenia

Kolorowanka z traktorem i tabliczką mnożenia do druku

kolorowanka traktor z tabliczką mnożenia

Mnożenie na palcach

Mnożenie na palcach to tradycyjna metoda nauki tabliczki mnożenia. To jednocześnie najprostszy sposób, który maluch wykorzystuje intuicyjnie. Mnożenie na palcach pomoże poznać tabliczkę mnożenia początkującym uczniom. Zacznijcie od najłatwiejszych zadań: niech dziecko dodaje do siebie paluszki i liczy je, aby poznać wynik (np. 2 razy po 3 palce, 1 raz 4 palce itp.).

Zabawki z tabliczką mnożenia

Naukę tabliczki mnożenia warto wspomóc, kupując dziecku odpowiednie zabawki. Dzięki fajnym, kolorowym gadżetom edukacyjnym dziecko będzie poznawać działania matematyczne w naturalny sposób podczas zabawy. Szczególnie polecamy drewniane gry, puzzle i klocki z tabliczką mnożenia:

Karty Grabowskiego do nauki tabliczki mnożenia

Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia to specjalne karty do gry (2 talie po 55 kart) i książka z 11 propozycjami gier o różnym stopniu trudności. Na kartach czarnych zapisano mnożenie dwóch liczb. Na kartach czerwonych zaś przedstawiono liczby odpowiadające wynikom mnożenia liczb z kart czarnych. Na każdej karcie znajdują się również kafelki, które pomagają zrozumieć istotę mnożenia.

Koniec z mozolną i nudną nauką tabliczki mnożenia, karty Grabowskiego to prawdziwy hit wśród rodziców i dzieci!

karty grabowskiego tabliczka mnożenia
KARTY GRABOWSKIEGO TABLICZKA MNOŻENIA
ALLEGRO
56 zł

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy