jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia
fot. Adobe Stock

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? [SZYBKIE SPOSOBY]

Nauka tabliczki mnożenia może być przyjemna i szybka. Są proste sposoby, aby nauczyć dziecko tabliczki mnożenia: gry, zabawy i kolorowanki. Popularne jest też mnożenie na palcach do 100. Mamy też dla was tabliczkę mnożenia do wydruku.
Magdalena Drab
jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia
fot. Adobe Stock
Nie wiesz, jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia szybko i łatwo? Oto proste sposoby. Polecamy zwłaszcza mnożenie na palcach do 100 oraz gry i kolorowanki. Nauka tabliczki mnożenia w formie zabawy sprawi, że dziecko szybko opanuje podstawowe działania, a jednocześnie zainteresuje się matematyką. Warto wydrukować tabliczkę mnożenia i powiesić ją w widocznym miejscu w pokoju dziecka, w wolnym czasie zaś podsuwać uczniowi kolorowanki i gry z tabliczką mnożenia. Ułatwią mu zadanie, nawet jeśli dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia.

Spis treści:

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Dziecko łatwo zapamięta tabliczkę mnożenia, jeśli nauka będzie mu sprawiać prawdziwą przyjemność. Nie spiesz się i nie oczekuj, że dziecko od razu nauczy się wszystkich wyników mnożenia. Zamiast tego cierpliwie obserwuj postępy malucha i stopniowo zwiększaj trudność kolejnych matematycznych zadań. Naukę tabliczki mnożenia dopasuj do zainteresowań dziecka: warto wykorzystać kolorowanki, gry albo specjalnie zabawki, które pomagają w opanowaniu działań i zapamiętaniu wyników mnożenia. Koniecznie pobierz tabliczkę mnożenia do wydruku i powieś ją w domu, np. nad biurkiem: pamięć wzrokowa odgrywa ogromną rolę w nauce tabliczki mnożenia.

Tabliczka mnożenia na palcach do 100

Mnożenie na palcach to tradycyjna metoda nauki tabliczki mnożenia. To jednocześnie najprostszy sposób, który maluch wykorzystuje intuicyjnie. Mnożenie na palcach pomoże poznać tabliczkę mnożenia początkującym uczniom. Zacznijcie od najłatwiejszych zadań: niech dziecko dodaje do siebie paluszki i liczy je, aby poznać wynik (np. 2 razy po 3 palce, 1 raz 4 palce itp.).

Możliwe jest także mnożenie na palcach do 100. To prosta metoda na naukę trudniejszych działań tabliczki mnożenia. Podstawą mnożenia na palcach są dwie dłonie, z których każda ma pięć palców. Jeśli mnożymy np. 6 razy 6, na każdej z dłoni zginamy po jednym palcu (jeśli mnożymy przez 7, zginamy dwa palce, przez 8 − trzy palce itd.). Zgięte palce to dziesiątki. Palce zaś, które pozostają wyprostowane, mnożymy przez siebie. W przypadku działania 6 razy 6: dwa zgięte palce to 20, pozostałe wyprostowane palce to 4 razy 4, czyli 16, 20 plus 16 daje wynik mnożenia 36.

Obejrzyj dokładną instrukcję mnożenia na palcach do 100:


Ogólne zasady podczas nauki tabliczki mnożenia:
  • każda liczba mnożona przez 0 zawsze daje 0
  • każda liczba mnożona przez 1 daję tę samą liczbę
  • są iloczyny okrągłe, np. 4x4, 5x5, 6x6, warto nauczyć się ich na pamięć
  • aby pomnożyć przez 10, wystarczy do danej liczby dopisać 0

Tabliczka mnożenia do wydruku

Kliknij w obrazek, aby pobrać plik PDF z tabliczką mnożenia do druku.
tabliczka mnożenia do wydruku

Tabliczka mnożenia: gry i zabawy

Gry i kolorowanki to szybki sposób na naukę tabliczki mnożenia do 10, 50 i 100. Aby nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, przygotujcie karteczki, na których po jednej stronie będą zapisane działania mnożenia, a po drugiej stronie wyniki. Dziecko otrzymuje kartonik i może go odwrócić, dopiero gdy poda wynik zadania.

Do nauki tabliczki mnożenia wykorzystajcie też gotowe gry do wydruku. Wesołe zabawy, które pomagają zapamiętać tabliczkę mnożenia, mogą przynosić wiele radości i śmiechu, tak jak te gry poniżej:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Gra w baloniki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi dopasować balonik do zwierzątka i wpisać wynik mnożenia w odpowiednie pole. Obok praktyczna ściąga z działaniami mnożenia do 20.
gra w baloniki i tabliczka mnożenia

Gra w zgadywanki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi wpisać w puste kratki odpowiednie liczby, aby działania mnożenia się zgadzały. Obok wygodna ściąga z tabliczką mnożenia do 100.
gra z tabliczką mnożenia

Gra w rybki z tabliczką mnożenia do druku

Dziecko musi dopasować rybkę do wędki i podać wynik mnożenia. Podczas zabawy można zerkać na ściągę z tabliczką mnożenia do 40.
gra w ryby z tabliczką mnożenia

Kolorowanki z tabliczką mnożenia

Wesołe kolorowanki to łatwy i przyjemny sposób na naukę tabliczki mnożenia do 100. Polecamy kolorowanki z zadaniami, dzięki którym dziecko szybko opanuje mnożenie przez różne liczby i zapamięta wyniki. Na kolorowankach poniżej dziecko najpierw musi wykonać działanie mnożenia, aby poznać kolor, na jaki powinno pokolorować wybraną część obrazka.

Kolorowanka z żółwiem i tabliczką mnożenia do druku

kolorowanka żółw i tabliczka mnożenia

Kolorowanka z kotem i tabliczką mnożenia do druku

kolorowanka kot i tabliczka mnożenia

Kolorowanka z traktorem i tabliczką mnożenia do druku

kolorowanka traktor z tabliczką mnożenia

 

Wierszyki do nauki tabliczki mnożenia

Zabawne rymowanki pomogą w szybkiej nauce tabliczki mnożenia. Najprostsze są wierszyki dwuwersowe, dzięki którym dziecko uczy się wyników mnożenia i ćwiczy pamięć:

„Gdy się witamy mówimy 'cześć',
Sześć razy sześć - trzydzieści sześć"

„W moim albumie kolekcja zdjęć,
Pięć razy pięć - dwadzieścia pięć"

„Stado kangurów unika lwa,
Sześć razy siedem - czterdzieści dwa"

„W sklepie sprzedają nowe rowery.
Sześć razy dziewięć - pięćdziesiąt cztery"

Zabawki z tabliczką mnożenia

Naukę tabliczki mnożenia warto wspomóc, kupując dziecku odpowiednie zabawki. Dzięki fajnym, kolorowym gadżetom edukacyjnym dziecko będzie poznawać działania matematyczne w naturalny sposób podczas zabawy. Szczególnie polecamy drewniane gry, puzzle i klocki z tabliczką mnożenia:

Karty Grabowskiego do nauki tabliczki mnożenia

Karty Grabowskiego Tabliczka mnożenia to specjalne karty do gry (2 talie po 55 kart) i książka z 11 propozycjami gier o różnym stopniu trudności. Na kartach czarnych zapisano mnożenie dwóch liczb. Na kartach czerwonych zaś przedstawiono liczby odpowiadające wynikom mnożenia liczb z kart czarnych. Na każdej karcie znajdują się również kafelki, które pomagają zrozumieć istotę mnożenia.

Koniec z mozolną i nudną nauką tabliczki mnożenia, karty Grabowskiego to prawdziwy hit wśród rodziców i dzieci!

karty grabowskiego tabliczka mnożenia
KARTY GRABOWSKIEGO TABLICZKA MNOŻENIA
ALLEGRO
56 zł

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy