GRY

Masz córkę? Nie pozwól, by dotknęły ją krzywdzące stereotypy!

Ile razy słyszałaś, że nie powinnaś czegoś robić tylko dlatego, że jesteś kobietą? Pewnie tysiące. Dzięki nowej kampanii społecznej Działaj #JakDziewczyna możemy walczyć z tym stereotypem po to, by nasze córki nie doświadczyły takich ograniczeń.
działaj #JakDziewczyna
fot. materiały prasowe
Boks to nie jest sport dla kobiet. Nie powinnaś grać w piłkę nożną, bo jesteś dziewczyną. Dziewczyny tak się nie zachowują. Powinnaś bawić się lalkami. Robisz to jak baba. Ile jeszcze takich nakazów i zakazów słyszałyście w swoim życiu? Ile z nich nigdy nie pozwoliło ci zrealizować swoich marzeń czy pasji? Niestety te wszystkie stereotypy tworzymy my sami i ograniczamy nimi nie tylko siebie, lecz także nasze dzieci. Na ten ważny problem zwraca uwagę nowa odsłona kampanii społecznej Always® #JakDziewczyna. Dzięki niej mamy szansę nie dopuścić do tego, by nasze córki kiedykolwiek pomyślały, że nie mogą czegoś robić tylko ze względu na swoją płeć.

Co badania mówią o pewności siebie dziewczynek?

To już kolejna odsłona kampanii społecznej Always® #JakDziewczyna. W związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio 2016 kampania skupia się na tym, by uczyć dziewczynki pewności siebie i walki o własne marzenia. A co lepiej kształtuje pewność siebie i samodyscyplinę niż sport? Niestety wyniki badań dotyczące uprawiania sportu przez dziewczynki w Polsce w okresie dojrzewania nie są optymistyczne:
  • Średnio w wieku 17 lat w okresie dojrzewania 35% dziewcząt  porzuca uprawianie sportu.
  • 80% dziewcząt, które rezygnują ze sportu w okresie dojrzewania, czują, jakby nie przynależały do świata sportu, a jedynie 54% spośród tych, które kontynuują uprawianie sportu, czuje, że do niego przynależą
  • 43% dziewcząt czuje, że otoczenie nie pomaga im w powrocie do aktywności fizycznej.
  • 3 najważniejsze korzyści z zaangażowania w sport  według dziewcząt to: umiejętność pracy w zespole, przynależność do grupy oraz wzrost pewności siebie.
  • 3 na 4 dziewczęta dorastają bez kobiecych wzorów do naśladowania w sporcie.
Nic więc dziwnego, że często oglądamy mecze reprezentacji kobiet rozgrywane w prawie pustych obiektach. Jeśli myślisz, że nie dotyczy twojej córki, bo jest jeszcze małą dziewczynką, to zastanów się, ile razu już w swoim krótkim życiu usłyszała: „Nie możesz tego robić, bo jesteś dziewczynką”, „Dziewczynki tak się nie zachowują”, „Powinnaś bawić się lalkami, samochody są dla chłopców”.
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Białystok – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Białymstoku spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.

Sport uczy pewności siebie

Organizatorzy kampanii Działaj #JakDziewczyna chcą pokazać dziewczynkom, że nie ma rzeczy, których nie mogłyby robić, i uczyć je pewności siebie przez sport. Po to powstał wyjątkowy spot promujący akcję:


Do pokonywania stereotypów zachęcają także ambasadorki kampanii Działaj #JakDziewczyna - Karolina Kołeczek, lekkoatletka, która uzyskała kwalifikację do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.
 

Karolina zwraca uwagę, jak ważne w okresie dojrzewania, jest wsparcie bliskiej osoby „Pamiętam, że zdarzały mi się chwile zwątpienia, ale zawsze pojawiała się osoba, która pomagała i zachęcała mnie do uprawiania sportu”. Namawia młode dziewczyny do aktywności fizycznej słowami: „Sport dodaje pewności siebie! Dodaje także siły i energii, pozwala marzyć i po te marzenia sięgać! Sport nauczył mnie poznawać smak zwycięstwa, godzić się z porażkami i stale dążyć do celu, by być na szczycie. To wszystko jest ogromnie ważne i potrzebne zwłaszcza dziewczynom”.

I to właśnie przekażmy naszym córkom. Działajmy #JakDziewczyna, bo przecież dla nas, dziewczyn, nie ma rzeczy niemożliwych.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zimowy wypoczynek