działaj #JakDziewczyna
fot. materiały prasowe

Masz córkę? Nie pozwól, by dotknęły ją krzywdzące stereotypy!

Ile razy słyszałaś, że nie powinnaś czegoś robić tylko dlatego, że jesteś kobietą? Pewnie tysiące. Dzięki nowej kampanii społecznej Działaj #JakDziewczyna możemy walczyć z tym stereotypem po to, by nasze córki nie doświadczyły takich ograniczeń.
działaj #JakDziewczyna
fot. materiały prasowe
Boks to nie jest sport dla kobiet. Nie powinnaś grać w piłkę nożną, bo jesteś dziewczyną. Dziewczyny tak się nie zachowują. Powinnaś bawić się lalkami. Robisz to jak baba. Ile jeszcze takich nakazów i zakazów słyszałyście w swoim życiu? Ile z nich nigdy nie pozwoliło ci zrealizować swoich marzeń czy pasji? Niestety te wszystkie stereotypy tworzymy my sami i ograniczamy nimi nie tylko siebie, lecz także nasze dzieci. Na ten ważny problem zwraca uwagę nowa odsłona kampanii społecznej Always® #JakDziewczyna. Dzięki niej mamy szansę nie dopuścić do tego, by nasze córki kiedykolwiek pomyślały, że nie mogą czegoś robić tylko ze względu na swoją płeć.

Co badania mówią o pewności siebie dziewczynek?

To już kolejna odsłona kampanii społecznej Always® #JakDziewczyna. W związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio 2016 kampania skupia się na tym, by uczyć dziewczynki pewności siebie i walki o własne marzenia. A co lepiej kształtuje pewność siebie i samodyscyplinę niż sport? Niestety wyniki badań dotyczące uprawiania sportu przez dziewczynki w Polsce w okresie dojrzewania nie są optymistyczne:
  • Średnio w wieku 17 lat w okresie dojrzewania 35% dziewcząt  porzuca uprawianie sportu.
  • 80% dziewcząt, które rezygnują ze sportu w okresie dojrzewania, czują, jakby nie przynależały do świata sportu, a jedynie 54% spośród tych, które kontynuują uprawianie sportu, czuje, że do niego przynależą
  • 43% dziewcząt czuje, że otoczenie nie pomaga im w powrocie do aktywności fizycznej.
  • 3 najważniejsze korzyści z zaangażowania w sport  według dziewcząt to: umiejętność pracy w zespole, przynależność do grupy oraz wzrost pewności siebie.
  • 3 na 4 dziewczęta dorastają bez kobiecych wzorów do naśladowania w sporcie.
Nic więc dziwnego, że często oglądamy mecze reprezentacji kobiet rozgrywane w prawie pustych obiektach. Jeśli myślisz, że nie dotyczy twojej córki, bo jest jeszcze małą dziewczynką, to zastanów się, ile razu już w swoim krótkim życiu usłyszała: „Nie możesz tego robić, bo jesteś dziewczynką”, „Dziewczynki tak się nie zachowują”, „Powinnaś bawić się lalkami, samochody są dla chłopców”.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Sport uczy pewności siebie

Organizatorzy kampanii Działaj #JakDziewczyna chcą pokazać dziewczynkom, że nie ma rzeczy, których nie mogłyby robić, i uczyć je pewności siebie przez sport. Po to powstał wyjątkowy spot promujący akcję:


Do pokonywania stereotypów zachęcają także ambasadorki kampanii Działaj #JakDziewczyna - Karolina Kołeczek, lekkoatletka, która uzyskała kwalifikację do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016.
 

Karolina zwraca uwagę, jak ważne w okresie dojrzewania, jest wsparcie bliskiej osoby „Pamiętam, że zdarzały mi się chwile zwątpienia, ale zawsze pojawiała się osoba, która pomagała i zachęcała mnie do uprawiania sportu”. Namawia młode dziewczyny do aktywności fizycznej słowami: „Sport dodaje pewności siebie! Dodaje także siły i energii, pozwala marzyć i po te marzenia sięgać! Sport nauczył mnie poznawać smak zwycięstwa, godzić się z porażkami i stale dążyć do celu, by być na szczycie. To wszystko jest ogromnie ważne i potrzebne zwłaszcza dziewczynom”.

I to właśnie przekażmy naszym córkom. Działajmy #JakDziewczyna, bo przecież dla nas, dziewczyn, nie ma rzeczy niemożliwych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy