Niemowlę je warzywa
fot. Fotolia

Naukowcy znają sposób, by niemowlę polubiło warzywa

Co robi większość rodziców, by zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? Słodzi je, w przekonaniu, że lepiej, żeby dziecko zjadło warzywa na słodko niż nie zjadło ich wcale. Jest inny, skuteczniejszy sposób, by dziecko polubiło warzywa: udowodnili naukowcy.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę je warzywa
fot. Fotolia
Sposób, by niemowlę polubiło warzywa, jest bardzo prosty: trzeba mu je po prostu często podawać, nie zniechęcając się wcale tym, że nie chce ich jeść.
Niemowlę nie chce jeść warzyw? Nie zmuszaj dziecka dziś do ich jedzenia, ale jutro spróbuj jeszcze raz. To skuteczny sposób: udowodnili naukowcy.
Zobacz też: Moda na zdrowe warzywa

Przełomowe badania: niemowlę można przyzwyczaić do warzyw

Badania wykonali brytyjscy naukowcy z University of Leeds. Badali grupę niemowląt i małych dzieci w wieku od 4 do 38 miesięcy. Podzielili dzieci na 3 grupy. Każdej podawali karczochy (wybór padł na to warzywo, ponieważ dzieci wcześniej ich nie dostawały - to jedno z warzyw, z którymi dzieci najrzadziej jedzą. Naukowcy postanowili przekonać się, czy uda im się przekonać dzieci do jedzenia tych warzyw.
Pierwszej grupie dzieci podawano samo puree z karczochów, drugiej - puree warzywne z dodatkiem cukru, trzeciej - puree z dodatkiem oleju. Każdemu dziecku warzywa 5-10 razy. Początkowo - zgodnie z intuicją rodziców - rzeczywiście dzieci najwięcej jadły słodkie puree z dodatkiem cukru. Jednak wraz z upływem czasu stopniowo zacierała się różnica pomiędzy dziećmi: tyle samo warzyw jadły te dzieci, które dostawały same puree, co te, które jadły słodzone puree warzywne.
Naukowcy doszli do wniosku, że smaku warzyw nie trzeba niczym maskować. Nie trzeba dodawać do warzyw cukru. Niemowlę tak samo może polubić warzywa, które nie są słodkie. Musi tylko przyzwyczaić się do nowego smaku - czasem jest potrzebnych 5-10 prób, by dziecko przyzwyczaiło się do nowego smaku.
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.

Warzyw dla niemowlęcia nie trzeba słodzić

Dzieci w Polsce jedzą źle: jedzą za dużo produktów słodkich, słonych, tłustych, za mało nabiału, a przede wszystkim owoców i warzyw. Rodzice często, gdy dziecko nie chce jeść warzyw, szybko rezygnują z prób namawiania dziecka do jedzenia warzyw albo dodają do nich cukier w przekonaniu, że lepiej, żeby dziecko zjadło słodkie warzywa niż nie zjadło ich wcale.
Z badań przeprowadzonych w 2012 roku w Centrum Zdrowia Dziecka, we współpracy z Fundacją Nutricia, wynika, że większość rodziców popełnia wiele błędów w karmieniu niemowląt. Jednym z nich jest dosładzanie wszystkich produktów dziecka, w tym także warzyw.
Czytaj też: Źle karmimy dzieci - szokujący raport
Badania brytyjskich naukowców pokazują, że można dziecko przyzwyczaić do jedzenia warzyw i nie trzeba dodawać do nich cukru. Po to, by nauczyć niemowlę jedzenia warzyw, trzeba tylko podawać je często.
Przeczytaj koniecznie: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt 2014
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy