niemowlę
fot. Fotolia

Biegunka, odwodnienie i nawadnianie

Twoje dziecko ma biegunkę? Sprawdź, co zrobić, by nie dopuścić do odwodnienia u dziecka.
niemowlę
fot. Fotolia
Radzenie sobie z biegunką, zarówno u dorosłych, jak i dzieci, obrosło wieloma „babcinymi” mitami. Sucharki, gorzka herbata, rosół, czy nawet mocno gazowane słodkie napoje – domowych sposobów jest wiele, jednak czy są one skuteczne? Co zrobić, żeby uniknąć odwodnienia i jego groźnych następstw i dlaczego najskuteczniejsze są doustne płyny nawadniające?

Po pierwsze: woda

Woda stanowi nawet do 70% ciała człowieka. Najczęściej występującym powikłaniem podczas trwania biegunki jest odwodnienie, które może być szczególnie niebezpieczne u małych dzieci ze względu na małe rezerwy płynowe u maluchów, co w konsekwencji może doprowadzić do groźnych powikłań. Wraz z ubytkiem wody, z naszego organizmu „znikają” także cenne elektrolity, czego konsekwencją jest zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. O tym jak groźne jest odwodnienie, świadczą możliwe konsekwencje dla naszego zdrowia, które mogą objawiać się m.in. wysoką temperaturą, zaburzoną pracą serca, niewydolnością nerek, zaburzeniami świadomości, a w skrajnych przypadkach śpiączką i bezpośrednim zagrożeniem życia. Należy pamiętać, że samo podawanie gorzkiej herbaty nie wystarczy, aby skutecznie nawodnić organizm. W żadnym wypadku nie zaleca się również podawania mocno słodzonych, słodkich i gazowanych napojów gazowanych. Tak więc, czym należy nawadniać organizm aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu i jego następstw? Z pomocą przychodzą doustne płyny nawadniające, które skutecznie uzupełniają bieżące straty wody i elektrolitów. Dzięki wykorzystaniu efektywnego mechanizmu wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy, doustne płyny nawadniające skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia odwodnienia i jego następstw.

Po drugie: doustne płyny nawadniające

Jak dowodzą badania kliniczne, zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych, podstawą leczenia biegunki jest nawadnianie organizmu doustnymi płynami nawadniającymi. To najskuteczniejsza metoda zahamowania procesu odwodnienia organizmu. Doustne płyny nawaniające nawadniają organizm oraz uzupełniają niezbędne elektrolity.

Po trzecie: ORSALIT ® plus smektyn, który nawadnia i hamuje biegunkę!

Doustny płyn nawadniający skutecznie nawadnia organizm, natomiast nie wpływa na skrócenie czasu trwania biegunki. Dlatego stworzono ORSALIT ® plus smektyn, który jest innowacyjnym i jedynym połączeniem doustnego płynu nawadniającego ze smektynem dwuoktanościennym. Produkt ten nie tylko chroni przed odwodnieniem organizmu, ale również w bezpieczny i sprawdzony sposób hamuje biegunkę. Smektyn dwuoktanościenny zawarty w produkcie to substancja posiadająca właściwości adsorbujące bakterie, wirusy i toksyny bakteryjne wywołujące biegunkę, ponadto wytwarza warstwę ochronną, która powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, zmniejszając nasilenie stanu zapalnego. Smektyn działa miejscowo, czyli nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a jedynie działa w jego świetle.

ORSALIT ® plus smektyn można dostać w każdej aptece w postaci wygodnych saszetek, których zawartość można szybko rozpuścić w wodzie. Posiada malinowy, przyjazny dzieciom smak, a jego skład jest zgodny z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

Zobacz także:
Więcej informacji na www.orsalit.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy