kobieta, stomatolog, dentysta
fot. Fotolia

Jedno dziecko to jeden ząb mniej?

I tak, i nie. Bo prawdą jest, że hormony ciążowe mogą odpowiadać za spustoszenie w jamie ustnej. A więc może zdarzyć się, że jedno dziecko to jeden ząb mnie, ale czy tak musi być? Pytamy o to Konrada Zaroda, lekarza dentystę, właściciela gabinetu "Alchemia Uśmiechu" w Warszawie.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: Konrad Zarod
kobieta, stomatolog, dentysta
fot. Fotolia
 Nigdy nie byłam w ciąży, ale nasłuchałam się, że dziecko "niszczy" zęby (niektórzy nawet mówią, że jedno dziecko to jeden ząb mniej). Czy to prawda? Jak nie stracić zęba w czasie ciąży? Czy oprócz wyleczenia zębów przed planowaną ciążą mogę je zabezpieczyć, wzmocnić?  Gabriela

Jeśli myśli się o poczęciu dziecka, warto przygotowania do ciąży zacząć od wyleczenia zębów. Proces ten często bywa długotrwały, dlatego należy zgłosić się do stomatologa nawet do roku przed planowaną ciążą.

Jedno dziecko to jeden ząb mniej?

Czy dziecko "niszczy" zęby? Nie do końca tak jest. Oczywiście najłatwiej jest zrzucić winę na coś "niezwykłego", czym jest zajście w ciążę. Problem zdrowia zębów w tym okresie jest jednak bardziej złożony. Na osłabienie zębów ma wpływ wiele czynników, które najłatwiej podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne:
  •  wewnętrzne – głównym są zaburzenia hormonalne występujące w czasie ciąży. Zwiększają one podatność dziąseł na wszelkie stany zapalne, a zębów na zwiększone odkładanie się kamienia nazębnego.
  •  zewnętrzne – do nich można zaliczyć nadmierne i nieregularne spożywanie posiłków oraz trudności ze szczotkowaniem zębów w momencie pojawienia się nudności.
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Jak nie stracić zęba w czasie ciąży

Kluczem do przebycia ciąży ze zdrowymi, mocnymi zębami jest ich wyleczenie jeszcze przed ciążą, nauka prawidłowego mycia zębów oraz wizyty kontrolne co trzy miesiące u lekarza lub higienistki.

W moim gabinecie pilnujemy, by wszystkie kobiety w ciąży przychodziły regularnie na takie wizyty kontrolne. Polegają one na czyszczeniu zębów z kamienia i osadu oraz na szczegółowym instruktażu higieny jamy ustnej. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu nowych ognisk zapalnych w jamie ustnej i monitorujemy tworzenie się nowych ubytków.

ZOBACZ TEŻ: Jakie zabiegi można robić przed planowaną ciążą?
Konrad Zarod
Konsultacja: Konrad Zarod

Lekarz dentysta. Zajmuje się endodoncją, stomatologią zachowawczą i protetyką. Wszystkie zabiegi wykonuje pod mikroskopem, co zwiększa ich skuteczność. W wolnej chwili tworzy profil na Facebooku „Leczenie kanałowe pod mikroskopem”. Uczestnik wielu kursów z zakresu protetyki oraz endodoncji. Właściciel gabinetu Alchemia Uśmiechu w Warszawie, w którym przyjmuje dzieci i dorosłych (www.alchemiausmiechu.pl).

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy